Mea Shearim – Jerozolima – najbardziej konserwatywne i ekscytujące oblicze miasta

mea shearim jerozolima

W Izraelu jest ich prawie milion. W samej Jerozolimie około 100 tysięcy. Większość z nich można spotkać właśnie tutaj – w Mea She’arim. To chyba najbardziej ortodoksyjna dzielnica Izraela a już na pewno Jerozolimy. Jej nazwa pochodzi od wersetu Tory z Księgi Rodzaju czytanego akurat w tygodniu gdy zakładano Mea She’arim.

mea shearim jerozolima

Werset pisuje historię gdy Izaak zasiał ziarno i zebrał stukrotny plon ponieważ Pan mu pobłogosławił. Mea’Sherim oznacza właśnie stukrotny lub sto bram. Równie nieprzypadkowo ponieważ właśnie tyle bram prowadziło niegdyś do dzielnicy.

Mea Shearim – Jerozolima – historia

mea shearim jerozolima

Została zaprojektowana przez Conrada Chick – architekta niemieckiego pochodzenia  w 1874 roku i była jedną z pierwszych dzielnic żydowskich poza Starym Miastem. Zbudowała ją spółdzielnia mieszkaniowa założona przez stu udziałowców, którzy chcieli wynieść się z przeludnionego Starego Miasta. Początkowo była zamykana na noc wspomnianymi bramami.  Obecnie nie ma murów i bram ale nadal stanowi obszar wyalienowany, gdzie wręcz czuć niewidzialną granicę dzielnicy. Ciasna zabudowa, wszechobecne plakaty nawołujące do przestrzegania zasad religijnych, skromnego ubioru a turystów do poszanowania tradycji – tylko dopełniają całości.

mea shearim jerozolima

Przy wejściach widoczne są znaki informujące o zakazie wchodzenia grupom turystycznym i obowiązku noszenia skromnego ubrania. Dlatego dzielnica cieszy się raczej złą sławą wśród turystów i fotografów a jednocześnie równie mocno pociąga ich do jej odwiedzenia. Nas ostrzegano by nie wchodzić z aparatami bo niezadowoleni haredim mogą w ekstremalnych sytuacjach nawet rzucać kamieniami. Jak jest faktycznie o tym później.

mea shearim jerozolima

W Mea She’arim czas jakby zatrzymał się w miejscu. Starsi Żydzi widzą w niej Warszawę przed rokiem 39-ym ubiegłego stulecia. I coś w tym jest gdy spojrzymy na stare fotografie. Ale Ci sami jak również i młodsi Żydzi podkreślają,  że mimo, iż sami nie są ortodoksyjni, szanują konserwatywny wybór. I co ciekawe i pouczające – Żydzi są na tyle tolerancyjni, że ze względnym spokojem znoszą ortodoksów kwestionujących istnienie państwa Izrael. Mając w głowie obraz kompletnie innego świata jaki zobaczyliśmy kilka dni później w Tel Awiwie, ta sytuacja najlepiej opisuje to jak pojemna jest formuła państwa Izrael.

Mea Shearim – kto zamieszkuje?

mea shearim jerozolima

Dzielnica jest zamieszkana głównie przez ludzi wyznających jeden z odłamów judaizmu – chasydów, którzy są jednocześnie haredim czyli ortodoksyjnymi jego wyznawcami. Żyją według ściśle przestrzeganych zasad religijnych czekając na powrót Mesjasza i powstanie trzeciej Świątyni Jerozolimskiej. Modlą się w tej intencji trzy razy dziennie. Mieszkańcy dzielnicy są na ogół odcięci od świata i nowinek technicznych a jeśli używają komórek to tylko koszernych, bez dostępu do zakazanych treści. Czyli mają internet ale cenzurowany dla ich dobra.

mea shearim jerozolima

Noszą się również tradycyjnie. Mężczyźni w czarnych spodniach, rodzaju marynarki, która marynarką dosłownie nie jest i nazywa się rekel. Spod niej wystaje gartel czyli pasek z frędzlami. Na koszulę zakładają talis katan czyli rodzaj ponczo z dziurą na głowę, do rogów którego przyczepione są frędzle nazywane cicis. Do tego płaszcz. Na nogach proste, wręcz toporne lecz wygodne i praktyczne buty. Kobiety w długich spódnicach, chustkach lub perukach na głowie. Białych rajstopach i klasycznych botkach. O białej, wręcz alabastrowej skórze. Dzieci podobnie, w zależności od wieku, mniej lub bardziej tradycyjnie. Ale tak jest w dni powszednie.

mea shearim jerozolima

My trafiliśmy do Mea She’arim na Pesach – wyjątkowe święto obchodzone raz w roku. Święto czczone na pamiątkę wyjścia Izraelitów z niewoli, z ziemi egipskiej. O naszym pierwszym zderzeniu z rzeczywistością w Pesach możecie poczytać w tekście: Jerozolima w Pesach – czy to dobry pomysł? Ciekawostki i poradnik o Starym Mieście. 

Mea Shearim – Jerozolima w Pesach

I właśnie na to warto zwrócić uwagę bo skoro święto jest wyjątkowe to i stroje dla jego uczczenia muszą być równie odświętne. Bardzo często mężczyźni przywdziewają szaty w kolorze złota.

mea shearim jerozolima

Na głowie obowiązkowo obszerne czapki z futra, dodające powagi. Podobnie kobiety ubrane są w odświętne suknie lub spódnice. Wszyscy wyglądają dostojnie. Szczególnie za murami Starego Miasta widać było, że ortodoksyjnym wyznawcom judaizmu towarzyszy wyjątkowy nastrój radości. Uśmiechnięte twarze mówiły więcej niż tysiąc słów.mea shearim jerozolima

Większość z nich nie pracuje zarobkowo, nie służy w szeregach armii co jest normalnym obowiązkiem młodych obywateli Izraela, zarówno mężczyzn jak i kobiet.

mea shearim jerozolima

Poświęcają się życiu według zasad religijnych, studiowaniu Tory i płodzeniu dzieci. Normalnym wręcz obrazkiem nie tylko w Mea She’arim jest matka z wózkiem otoczonym dziećmi. Mają swoją reprezentację w Knesecie i decydują o przyszłości kraju. Wciąż nieśmiało ale coraz głośniej mówi się o problemie związanym z przyszłością Państwa Izrael, ponieważ  haredim z dużą większą niż przeciętna dzietnością powodują, że przybywa osób poświęcających swoje życie religii i będących na utrzymaniu państwa a ich zasiłki stanowią coraz większe obciążenie dla budżetu Izraela. Mimo, iż mieszkańcy tej dzielnicy żyją bardziej niż skromnie.

Mea Shearim – zasady i zachowanie

mea shearim jerozolima

Jeśli chcemy wybrać się do Mea She’arim najlepiej poruszać się w pojedynkę lub w parze bez zbędnych tłumów. Ubranie powinno być skromne, długie spodnie i dłuższe rękawy, kobiety powinny nakryć głowę chustą. Znając zasady i ostrzeżenia lepiej, nie próbować zaglądać ludziom obiektywem w oczy bo najzwyczajniej w świecie nie jest to mile widziane a wręcz może stać się przyczynkiem do problemów. Przygotowałem obiektyw 300 milimetrów by móc fotografować zza rogów, starając się nie rzucać specjalnie w oczy. A i tak wypatrzyły mnie dwie dziewczynki, gdzie jednej nie spodobało się pstrykanie z ukrycia.

mea shearim jerozolima

i pokazała mi w rewanżu język 🙂

mea shearim jerozolima

W dzielnicy często wybuchają protesty a mieszkańcy reagują agresją na wszystko co może stanowić zagrożenie dla ich świata wartości. Ale w sumie bardzo prosto wyjaśnili nam to mniej ortodyksyjni Żydzi. To tak jakby ktoś przyszedł do Ciebie do domu, obfotografował Cię, narobił rabanu i sobie poszedł sądząc, że mu wszystko wolno. Twój dom jest Twoją oazą – podobnie jak Mea She’arim, miejscem gdzie w spokoju haredim mogą kultywować swoje tradycje. I bardzo bronią swojego miejsca, swoich zwyczajów i swojej odrębności.

mea shearim jerozolima

Co ciekawe – nie wchodziliśmy nikomu z butami w życie i nic złego nas nie spotkało. Również wbrew ostrzeżeniom żaden kamień nie poleciał w naszą stronę. Właściwie mieliśmy wrażenie, że gdy zachowujemy się w miarę dyskretnie nikt nas nie zauważa, nie rzucamy się w oczy – jesteśmy wręcz przezroczyści. I chyba właśnie tak warto poznawać to nietypowe i wyjątkowe miejsce. Oni żyją swoim życiem a my swoim.

Jerozolima we vlogu na YT

Zobacz też Mea Sherim w jednym z naszym vlogu, których więcej znajdziesz na kanale na Youtube

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx