Jak Boże Narodzenie to koniecznie musi być… nurkowa wigilia

nurkowa wigilia

Nurkowa wigilia to spotkanie, na które czekamy chyba cały rok.  Bo nurkowie wpadają na niebanalne pomysły. Chociażby takie by zorganizować wspólne, przedświąteczne spotkanie i podzielić się opłatkiem. Nurkowa wigilia to także okazja by nieco posprzątać w swoim jeziorze

Ale, ale… tak naprawdę to niejako mała, świecka tradycja, że nurkowie z Olsztyna spotykają się w wigilię Wigilii by połamać się opłatkiem, życzyć sobie tylu zejść co wyjść bo nurkowanie to z jednej strony bardzo przyjemna ale czasem niebezpieczna forma rekreacji.

nurkowa wigilia

Niektórzy „kozacy” nurkuję w mokrych skafandrach, co przy wodzie o temp. 1 st. jest nie lada wyczynem.

nurkowa wigilia

Więc jak już wszyscy wszystkich wyściskają, życzą zdrowia, pomyślności, lepszego sprzętu i fajnych nurkowań  czas by zejść pod wodę. Rozpoczyna się zwyczajowa odprawa

nurkowa wigilia

nurkowa wigilia

nurkowa wigiliaOczywiście oprócz nas dokumentację prowadzi co najmniej kilku nurków, którzy kochają podwodną fotografię i filmowanie.

nurkowa wigilia

I podczas takiej odprawy okazuje się nagle, że Ci, którzy zaplanowali urwanie się ze świątecznych porządków – mogą zaangażować się w…

Świąteczne sprzątanie nurkowiska nad jeziorem Ukiel

Sprzątanie nurkowiska i jeziora to również już tradycja. Takie sprzątania odbywają się zwykle wiosną i jesienią i są organizowane przez wszystkie olsztyńskie bazy nurkowe. Niestety nurkowie nie sprzątają po sobie bo zwykle zbierają to co przywiozą ale po wędkarzach, którzy puszki po piwie i zanęcie wrzucają do wody lub w nabrzeżne krzaki bo tam.. nie widać.

nurkowa wigilia

Dla nurków takie działania to połączenie przyjemnego z pożytecznym, bo z jednej strony jest nurkowanie a przy okazji sprzątanie ulubionego i najbardziej obnurkowanego akwenu w okolicy.

nurkowa wigilia

nurkowa wigilia

A pod wodą jest już iście zimowo. W tzw. litoralu czyli przybrzeżnej strefie jeziora obumarłe rośliny czekają na przetrwanie zimy i kolejny sezon kiedy z jeszcze większą siłą będą mogły rozwinąć się.

nurkowa wigilia

Woda ma 1-2 stopnie Celsjusza więc ryby przenoszą się o tej porze roku w głębsze części jeziora gdzie panują stałe temperatury wyższe niż na głębokości kilku metrów. Tym większe było nasze zaskoczenie gdy na pięciu metrach zobaczyliśmy to…

nurkowa wigiliaŁawicę małych okoni, które chyba urwały się starszyźnie lub zapomniały jaka jest pora roku i to nie czas na żerowanie.

Pod wodą atmosfera świąteczna 🙂

Lekki freestyle panował również pod wodą mimo, że święta jeszcze się nie rozpoczęły.

nurek w jeziorze Ukiel w Olsztynie

nurkowa wigilia

Nurkowanie okazało się bardzo udane. Widoczność o tej porze roku jest lepiej niż zadowalająca. Jedynie krótkie dni i ciągłe zachmurzenie robią swoje. Już na dziesięciu metrach jest tak ciemno, że bez latarki trudno cokolwiek zobaczyć.

nurkowa wigilia

nurek w jeziorze Krzywym w Olsztynie

nurek w jeziorze Krzywym w Olsztynie

Nurkowy sezon nie kończy się jednak tylko zmienia. Teraz pozostało czekać na lód.

freediver pod lodem

nurkowanie pod lodem

Zatem do zobaczenia pod lodem komu po drodze.

Zobacz też inny tekst: Bez tego jednego wydarzenia nie wyobrażamy sobie Wigilii.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx