Skrzynka na listy z Warmii – z duszą i miłością pomysłodawcy

skrzyneczka z warmii

Gdyby skrzynki na listy umiały mówić, mogłyby opowiedzieć niejedną ciekawą historię. Taką jak ta o życiu i pasji Pana Zbyszka, o jego wytrwałości, pomysłowości i wiecznym optymizmie. A skrzynka na listy z Warmii lepiej znana jako Skrzyneczka z Warmii jest jego ukochanym dzieckiem.

Ale o tym później. Najlepsze jest to, że by go poznać nie musieliśmy szukać daleko. I kolejny raz sprawdziła się nasza teza, że ciekawe historie leżą na ulicy. Prawie… na sąsiedniej ulicy. Tam zrodziła się Skrzyneczka z Warmii.

skrzyneczka z warmii
Pan Zbyszek – wieczny optymista

Dlaczego? Bo życie Pana Zbyszka to totalny rollercoster. Z wykształcenia jest biotechnologiem po ochronie wód. Dawno temu pracował w swoim zawodzie. Był na tyle dobry, że odkrył go i oczywiście zaproponował pracę, nie kto inny tylko znany kierowca rajdowy Sobiesław Zasada. Później trafił do włoskiej firmy odzieżowej i piął się po szczeblach kariery.

skrzyneczka z warmii
Nie zabrakło ciepłego przyjęcia, dobrej herbaty i ciastek

Wszystko szło dobrze aż do momentu wypadku. Staranował go inny kierowca który uciekł. Pan Zbyszek pół roku wracał do zdrowia. Stracił pracę. Był bezrobotny ale nie siedział w domu topiąc smutki przy butelce, tylko szukał swojej szansy. Nauczył się pracy kowalskiej, spawalniczej, budowy ogrodzeń.  Z ogłoszenia znalazł nową pracę ale po jakimś czasie zakład upadł. Za to sąsiad potrzebował nowego płotu a Pan Zbyszek miał już umiejętności i sprzęt. Podjął się pracy, została tylko stara skrzynka na listy. W prezencie zrobił mu nową – właśnie w kształcie tornistra.

skrzyneczka z warmii

Ojciec jaki bajer !?

To były pierwsze słowa gdy Łukasz Smyk – syn Pana Zbyszka zobaczył efekty pracy. Łukasz wybierał się na parapetówkę do kolegi, potrzebował prezentu do nowego domu a ten wydał mu się idealnym. Miał przeczucie.  A żeby wesprzeć bezrobotnego ojca zamówił od razu dwadzieścia sztuk. I okazało się, że trafił w dziesiątkę. Prace Pana Zbyszka sprzedały się na pniu.

skrzyneczka z warmii
Łukasz Smyk – syn, na co dzień lekarz, nefrolog

Po jakimś czasie Pan Łukasz wrócił do domu i oznajmił – ” Tata zostaw te ogrodzenia bierz się za skrzynki”.

Skrzynka na listy z Warmii

Sprawy potoczyły się błyskawicznie. Pan Łukasz założył firmę. Zatrudnił Tatę, który zaczął dopracowywać swój pocztowy tornister.

skrzyneczka z warmii
Przy pracy
skrzyneczka z warmii
… składamy całość

Pojawiły się oczywiście zamówienia z Polski i Niemiec. Wzory z jednym paskiem, dwoma, z tubą na gazety i bez. Każdemu wedle życzenia. Do wyboru do koloru.

skrzyneczka z warmii

Pan Zbyszek szybko doszedł do wniosku, że najlepiej będzie opracować każdy z elementów, opatentować, zamawiać osobno a później składać jak klocki Lego. To sprawia, że elementy skrzynek są świetnie wykonane i bardzo dobrze zabezpieczone przed korozją.

skrzyneczka z warmii
Górne pokrywy skrzyneczek
skrzyneczka z warmii
Detale
skrzyneczka z warmii
Prawie gotowe

Pan Zbyszek zajmuje się złożeniem całości, wykończeniami, malowaniem i fantazyjnymi zagięciami, które sprawiają, ze każda skrzynka jest niepowtarzalna.

skrzyneczka z warmii
Gięte wedle własnej koncepcji
skrzyneczka z warmii
Precyzyjna robota
skrzynka na listy z Warmii

Początki sukcesu Skrzyneczek z Warmii

W 2013 roku gdy z z całą rodziną ze swoimi Skrzyneczkami ruszyli na Jarmark Dominikański do Gdańska, nikt nie spodziewał się, że odniosą sukces. Pierwsze dobre komentarze dostali od ochroniarzy, którzy w nocy pilnują kramów. Gdy zobaczyli skrzynki, stwierdzili – Zakasujecie cały Jarmak. i nie pomylili się. Ręcznie wykonywane skrzynki na listy z Warmii stały się hitem. W Gdańsku chyba podobnie jak w większości polskich miast poszukiwano rękodzieła, autentycznych, rzemieślniczych cacuszek, które mogą praktycznie służyć na co dzień i jednocześnie cieszyć oko.

skrzynka na listy z Warmii
skrzynka na listy z Warmii

O pomysłodawcy i jego skrzyneczkach powstały relacje telewizyjne. Gazeta Wyborcza dwukrotnie w 2013 i 2016 pisała prezentując pasję Pana Zbyszka.

Skrzyneczka z Warmii
O Skrzyneczkach piszą w prasie

Teraz Pan Zbyszek co roku jest niemal honorowym gościem Jarmarku na ul. Grobla 1, w stoisku nr 36. A Skrzyneczki? Skrzyneczki fruwają po całym świecie. W Grecji sprzedają się głównie niebieskie. Właśnie taką zamówiono do greckiej ambasady. W Skandynawii czerwone. Ale zamówienia spływają również z Australii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku czy Kanady.

skrzynka na listy z Warmii
Pakowanie gotowych Skrzyneczek, które za chwilę ruszą w drogę

Można ich śledzić na Skrzyneczka z Warmii na Facebooku a także na ich stronie internetowej Skrzyneczka z Warmii. skrzynka na listy z Warmii

Podobna skrzyneczka pojechała do greckiej ambasady

Życzę samych dobrych wiadomości

Na Jarmarku Dominikańskim zaprzyjaźnili się z Wojciechem Cejrowskim, który chodził przez kilka dni koło Skrzyneczek aż stwierdził  – Macie same brązy a ja bym chciał kolorową – żółtą. Pan Zbyszek zostawił żonę, stoisko i wrócił do Olsztyna. Przemalował i podarował. Cejrowski w rewanżu przekazał książkę z dedykacją – „Życzę samych dobrych wiadomości”

skrzynka na listy z Warmii

Chwilę po ich pierwszym  Jarmarku w Olsztynie pojawił się człowiek, który zauważył skrzyneczki. Zapytał czy jeszcze je mają. Okazało się, że ma galerię w Hamburgu. Wziął wszystko i od tej pory, co miesiąc sto Skrzyneczek jedzie do Niemiec. Później wyszło na jaw, że Skrzyneczki po prostu budzą wspomnienia. Skandynawie, Niemcy ale i starsi Polacy doskonale pamiętają swoje tornistry i ich żywe podobieństwo ze Skrzyneczkami.

skrzynka na listy z Warmii

Nagrody

Ostatnio Państwo Smyk otrzymali prawo do używania znaku Produkt Warmia i Mazury – co tylko potwierdza regionalny charakter Skrzyneczek.

skrzyneczka z warmii

Sami przekonaliśmy się, że Skrzyneczki to tak naprawdę rodzinna pasja. Pani Sylwia – żona Pana Zbyszka prowadzi stronę internetową i Facebooka,

skrzyneczka z warmii
Pani Sylwia i Zbyszek – rodzinne opowieści o Skrzyneczkach

Łukasz zarządza biznesem a Pan Zbyszek może oddawać się swojej miłości tworzenia małych dzieł sztuki. Idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym. W Skrzyneczkach zawarte jest serce ich twórcy oraz pozytywne emocje.

skrzynka na listy z Warmii
Pan Zbyszek w pracy

Jeśli spodobało się Wam to co tworzą odwiedźcie Olsztyn i Warmię. Więcej o tej pięknej krainie możesz dowiedzieć się z innego z naszych postów:

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx