Murale – 5 miast – nieobiektywny ranking

murale

Graffiti – kilka naszych poleceń na świecie

Murale to jeden z powodów, dla których warto podróżować. A czy Wy zastanawialiście się kiedyś dlaczego podróżujecie? Co ciągnie Was do świata? Może po prostu nie potraficie usiedzieć w miejscu? Bo urlop, bo wakacje, słońce, plaża… itp. A może bo fajne miasto, architektura, ludzie, muzea, pyszne jedzenie, nowe smaki?  A może to street art?

murale

I w sumie jest to mniej istotne. Ważne, że każdy z nas, którzy podróżujemy lub kochamy podróże, ma swój wewnętrzny napęd do ruszenia tyłka z kanapy i ruszenia przed siebie. Czy zastanawialiście się kiedyś nad turystyką muralową? Sprawdzeniem jak jest pomalowany świat? Jak widzą go twórcy street artu? To podrzucamy swoją listę miejsc, warto zobaczyć właśnie ze względu na murale.

Nowy Jork – murale

Nie byliśmy do końca przekonani co do pierwszego miejsca na naszej nieobiektywnej liście ale jednak serce nam pika wciąż do Nowego Jorku. To tam na Brooklynie, niegdyś mocno polskiej dzielnicy, jest taka poddzielnica, która nazywa się Bushwick. A na niej Troutman Street. I to jest muralowe serce Wielkiego Jabłka.

murale
Poszukajcie tych murali, będziecie oczarowani
murale
Z muralem na Buschwicku zawsze wygląda się dobrze 🙂

Może nie jest to sztuka rodem z Museum of Modern Art, ale naprawdę trzeba nie lada kunsztu by stworzyć te cudeńka.

murale
nowy jork
nowy jork

Jeśli uważnie przyjrzycie się pracom to zobaczycie sygnaturę m.in. samego Siprosa nazywającego siebie ulicznym artystą globalnym. Ale to już zadanie dla Was. Jeśli będziecie poszukajcie sami czyje prace można tam jeszcze spotkać i podzielcie się z innymi oraz oczywiście z nami 🙂

nowy jork

Przekonaliśmy się sami, że artyści są niezwykle przewidujący. To zdjęcie poniżej robiliśmy przed wyborami prezydenckimi w USA. Na ścianę trafił oczywiście nie kto inny jak sam Donald Trump.

nowy jork
Artysta prorok czy co?
nowy jork
nowy jork

W okolicy znajdziecie dziesiątki o ile nie setki murali, mniejszych i większych. Serce boli, że nie jesteśmy w stanie pokazać wszystkich ale te powyżej są chyba najlepszą zachętą by zobaczyć Buschwick.

Murale w Berlinie

O naszą palmę pierwszeństwa z Nowym Jorkiem bił się Berlin. I jeśli porównacie obydwa miejsce, jakość, mnogość prac to zrozumiecie, że mieliśmy mętlik w głowie. Obowiązkowe miejsce w Berlinie to fragment muru berlińskiego tuż nad samą rzeką Sprewa, nazywany obecnie East Side Gallery przy MuhlenStrasse.

murale
Słynny pocałunek Leonida Breżniewa i niemieckiego genseka Ericha Honeckera

East Side Gallery to galeria-pomnik wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie muru o długości ponad 1300 m.

murale
berlin

Ekspozycja na murze składa się z ponad setki obrazów. To prawdopodobnie największa galeria na świeżym powietrzu na świecie.

berlin
berlin

Pierwsze obrazy zostały stworzone przez Christine Mac Lean za po upadku muru w 89 roku. Póżniej w jej ślady poszli Kasra Alavi, Jim Avignon, Thierry Noir, Ingeborg Blumenthal, Ignasi Blanch czy Gisbert.

berlin

Czasem obraz mówi więcej niż tysiące słów…

berlin
Centrum Berlina – Potsdamer Platz, tuż obok kolejki

Bukareszt – murale

Stolica Rumunii jest w zasadzie nieoczywista jeśli chodzi o murale ale to jedno z takich miejsc, które trzeba absolutnie koniecznie zobaczyć. W samym centrum przy jednej z głównych ulic znajduje się zabytkowy, wielopoziomowy parking. Gdyby nie Patrycja i Grzegorz, którzy pokazali nam Bukareszt nigdy byśmy się o nim nie dowiedzieli. I za to macie wielkie buziaki 🙂

bukareszt
bukareszt
Stary parking w centrum Bukaresztu

Miejsce dalej częściowo funkcjonuje jako parking ale i wypożyczalnia rowerów oraz oczywiście miejsce spotkań artystów.

bukareszt
Bukareszt
bukareszt

Mural w Wilnie

Jak widać każde miejsce ma swój styl i język wypowiedzi i artystów. I to jest ich największa siła, różnorodność, niepowtarzalność.
To miejsce umknęłoby nam zupełnie, bo w Wilnie murali prawie nie ma. Ale jest coś co jest wyróżnikiem Wilna na cały świat. A mianowicie, w możecie tu znaleźć prawdopodobnie jedyny na świecie pomnik znakomitego muzyka Franka Zappy.

murale
Zdjęcie pochodzi z http://www.allmusic.com/artist/frank-zappa-mn0000138699
murale
wilno
Widok całości ściany, mural z pomnikiem

Pomnik i mural w jednym miejscu to absolutna gratka dla fanów tego niezwykłego muzyka, który zmarł w 1993 roku. Jeśli wybieracie się do Wilna to z samej ciekawości poszukajcie tego miejsca .

wilno
Frank Zappa w Wilnie

Gdynia – graffiti

Nie może oczywiście zabraknąć polskich propozycji. Bo murale możemy znaleźć prawie w każdym z polskich miast. Ogromne i znane na pewno są w Warszawie. Ale my chcieliśmy pokazać stary opuszczony budynek w Orłowie, prawie na Klifie, skąd wielu fotografów obserwuje wschody i zachody słońca. A tam takie widoki…

murale
murale
Gdynia
gdynia
Gdynia
gdynia

I coś na deser, oglądajcie się dookoła siebie, gdziekolwiek jesteście. Murale są wszędzie…

madryt
Jedna z uliczek w Madrycie – mural, reklama

O kubańskim street arcie możesz poczytać tutaj:

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Małgo
Małgo
5 lat temu

Piękne muralne 🙂 Uwielbiam sztukę uliczną, zawsze rozglądam się w miastach za ukrytymi malunkami. Fuertaventura pod tym względem jest też przegenialna. Niemal na każdej uliczce, lub opuszczony budynku pośrodku niczego, coś można znaleźć. Przy tak monochromatycznej przestrzeni jak tam, kolorowe obrazy szczególnie rzucają się w oczy. No i Katowice 😀

Murale w Polsce
Murale w Polsce
4 lat temu

Te murale są bardzo piękne. Są one bardzo ważne w naszych miastach, bo dzięki nim jesteśmy w stanie przebywać w bardziej estetycznych przestrzeniach.

trackback
Arte d'Zona - kolorowe domy w Santa Maria na wyspie Sal
2 lat temu

[…] Murale – 5 miast, nieobiektywny ranking […]

5
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx