Szalone Walizki

Murale – 5 miast – nieobiektywny ranking

murale

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego podróżujecie? Co ciągnie Was do świata? Może po prostu nie potraficie usiedzieć w miejscu? Bo urlop, bo wakacje, słońce, plaża… itp. A może bo fajne miasto, architektura, ludzie, muzea, pyszne jedzenie, nowe smaki?  A może to street art?

murale

I w sumie jest to mniej istotne. Ważne, że każdy z nas, którzy podróżujemy lub kochamy podróże, ma swój wewnętrzny napęd do ruszenia tyłka z kanapy i ruszenia przed siebie. Czy zastanawialiście się kiedyś nad turystyką muralową? Sprawdzeniem jak jest pomalowany świat? Jak widzą go twórcy street artu? To podrzucamy swoją listę miejsc, warto zobaczyć właśnie ze względu na murale.

1. Nowy Jork – murale

Nie byliśmy do końca przekonani co do pierwszego miejsca na naszej nieobiektywnej liście ale jednak serce nam pika wciąż do Nowego Jorku. To tam na Brooklynie, niegdyś mocno polskiej dzielnicy, jest taka poddzielnica, która nazywa się Bushwick. A na niej Troutman Street. I to jest muralowe serce Wielkiego Jabłka.

murale
Poszukajcie tych murali, będziecie oczarowani
murale
Z muralem na Buschwicku zawsze wygląda się dobrze 🙂

Może nie jest to sztuka rodem z Museum of Modern Art, ale naprawdę trzeba nie lada kunsztu by stworzyć te cudeńka.

murale

murale

murale

Jeśli uważnie przyjrzycie się pracom to zobaczycie sygnaturę m.in. samego Siprosa nazywającego siebie ulicznym artystą globalnym. Ale to już zadanie dla Was. Jeśli będziecie poszukajcie sami czyje prace można tam jeszcze spotkać i podzielcie się z innymi oraz oczywiście z nami 🙂

murale

Przekonaliśmy się sami, że artyści są niezwykle przewidujący. To zdjęcie poniżej robiliśmy przed wyborami prezydenckimi w USA. Na ścianę trafił oczywiście nie kto inny jak sam Donald Trump.

murale
Artysta prorok czy co?

murale

murale

W okolicy znajdziecie dziesiątki o ile nie setki murali, mniejszych i większych. Serce boli, że nie jesteśmy w stanie pokazać wszystkich ale te powyżej są chyba najlepszą zachętą by zobaczyć Buschwick.

2. Berlin – murale

O naszą palmę pierwszeństwa z Nowym Jorkiem bił się Berlin. I jeśli porównacie obydwa miejsce, jakość, mnogość prac to zrozumiecie, że mieliśmy mętlik w głowie. Obowiązkowe miejsce w Berlinie to fragment muru berlińskiego tuż nad samą rzeką Sprewa, nazywany obecnie East Side Gallery przy MuhlenStrasse.

murale
Słynny pocałunek Leonida Breżniewa i niemieckiego genseka Ericha Honeckera

East Side Gallery to galeria-pomnik wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie muru o długości ponad 1300 m.

murale

murale

Ekspozycja na murze składa się z ponad setki obrazów. To prawdopodobnie największa galeria na świeżym powietrzu na świecie.

murale

murale

Pierwsze obrazy zostały stworzone przez Christine Mac Lean za po upadku muru w 89 roku. Póżniej w jej ślady poszli Kasra Alavi, Jim Avignon, Thierry Noir, Ingeborg Blumenthal, Ignasi Blanch czy Gisbert.

murale

Czasem obraz mówi więcej niż tysiące słów…

murale
Centrum Berlina – Potsdamer Platz, tuż obok kolejki

3. Bukareszt – murale

Stolica Rumunii jest w zasadzie nieoczywista jeśli chodzi o murale ale to jedno z takich miejsc, które trzeba absolutnie koniecznie zobaczyć. W samym centrum przy jednej z głównych ulic znajduje się zabytkowy, wielopoziomowy parking. Gdyby nie Patrycja i Grzegorz, którzy pokazali nam Bukareszt nigdy byśmy się o nim nie dowiedzieli. I za to macie wielkie buziaki 🙂

murale

murale
Stary parking w centrum Bukaresztu

Miejsce dalej częściowo funkcjonuje jako parking ale i wypożyczalnia rowerów oraz oczywiście miejsce spotkań artystów.

murale
Bukareszt

murale

4. Wilno – murale

Jak widać każde miejsce ma swój styl i język wypowiedzi i artystów. I to jest ich największa siła różnorodność, niepowtarzalność.
To miejsce umknęłoby nam zupełnie, bo w Wilnie murali prawie nie ma. Ale jest coś co jest wyróżnikiem Wilna na cały świat. Znajduje się tu prawdopodobnie jedyny na świecie pomnik znakomitego muzyka Franka Zappy.

murale
Zdjęcie pochodzi z http://www.allmusic.com/artist/frank-zappa-mn0000138699

murale

murale
Widok całości ściany, mural z pomnikiem

Pomnik i mural to absolutna gratka dla fanów tego niezwykłego muzyka, który zmarł w 1993 roku. Jeśli wybieracie się do Wilna to z samej ciekawości poszukajcie tego miejsca .

murale
Frank Zappa w Wilnie
murale
Frank Zappa w Wilnie

5. Gdynia – murale

Jakby to było gdyby zabrakło czegoś z Polski. Murale mamy prawie w każdym z polskim miast. Ogromne i znane w Warszawie. Ale my chcieliśmy pokazać stary opuszczony budynek w Orłowie, prawie na Klifie, skąd wielu fotografów obserwuje wschody i zachody słońca. A tam takie widoki…

murale

murale
Gdynia
murale
Gdynia

murale

I coś na deser, oglądajcie się dookoła siebie, gdziekolwiek jesteście. Murale są wszędzie…

murale
Jedna z uliczek w Madrycie – mural, reklama

O kubańskim street arcie możesz poczytać tutaj: Kuba street art

Jeśli spodobał Ci się ten post udostępnij go – może spodoba się innym. Za lajka i komentarz z góry dziękujemy – Dorota i Jarek.

Komentuj jako użytkownik Facebooka
Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog o podróżach na własną rękę, porady, kuchnia, fotografia, nurkowanie, organizacja podróży, Poznaj z nami świat