Blog Szalone Walizki

Wrocław na weekend – 5 rzeczy, które warto zrobić

wrocław weekend

Latamy po świecie.  Czasem bardzo daleko. Więc dla odmiany postanowiliśmy wyskoczyć gdzieś blisko. No z naszego punktu widzenia to nie tak blisko. Bo do Wrocławia z Warmii jedzie się dłużej niż trwa lot np. do Chorwacji czy Izraela.  Może to banalne. Ale weekend we Wrocławiu, może być równie niesamowity.

Wszystko zależy jak do tego podejdziecie. Jeżeli jesteście pierwszy raz to trzeba zaliczyć kilka punktów jazdy obowiązkowej jak np. Panorama Racławicka Hala Stulecia, Ogród Zoologiczny czy Botaniczny. Ale my już byliśmy i widzieliśmy dlatego szukaliśmy czegoś innego. Przedstawiamy nasz plan na to co warto koniecznie zaliczyć podczas dwu i półdniówki we Wrocławiu.

 1. Krasnale – wygoogluj lub kup mapę i ruszaj na spotkanie dobrej zabawy

wrocław na weekend

Krasnale może i są oczywiste. Ale wystarczy, że nie było Was we Wrocławiu kilka lat i wszystko się zmienia. Mamy mapę sprzed paru lat, gdzie było ich jeszcze 212. Dziś to już 316 !!! Liczba rośnie, bo fanów krasnali przybywa, sponsorzy, właściciele hoteli i restauracji – każdy chce mieć swojego skrzata.

wrocław na weekend

Wrocławskie krasnale są jedną z najbardziej radosnych, współczesnych atrakcji miasta. Miasta, na którego zwiedzanie i miesiąc byłoby za mało. A skąd wzięły się krasnale. Według legend pojawiły się gdy Wrocław był wioską. A poważnie to zasługa Pomarańczowej Alternatywy – ruchu, który powstał w latach 80-ych, XX wieku. Pomarańczowa Alternatywa rysowała na murach krasnale z kwiatkiem by sprzeciwić się absurdom komunizmu. I tak krasnal na stałe zagościł we Wrocławiu.

wrocław na weekend
Syzyfki
wrocław na weekend
Capgeminiusz Programista

Przed ruszeniem w drogę warto najpierw odwiedzić tę stronę http://www.krasnale.pl i poczytać co nieco o krasnalach a później kupić tradycyjną papierową mapę taką jak ta i rozpocząć zabawę.

wrocław na weekend
To nasza stara mapa, na stronie www.krasnale.pl zobaczycie, że jest ich zdecydowanie więcej

Poszukiwanie krasnali z mapą czy też bez to naprawdę niezła zabawa. Tym bardziej, że każdy z nich to małe dzieło sztuki. Czasem godzinami można podziwiać detale, twarzy czy stroju.

wrocław na weekend
Drukarz Kacper
wrocław na weekend
Profesor

Ile czasu przeznaczycie na poszukiwanie krasnali zależy tylko od Was. Ale ostrzegamy – to uzależnia i weekendu może nie starczyć 🙂

2. Wieczorem wybierz się na Ostrów Tumski i znajdź latarnika

Ostrów Tumski to magiczne miejsce. Niegdyś wyspa na trasie przeprawy przez Odrę a dziś świetnie skomunikowane miejsce z resztą miasta. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z XI wieku. W 1315 roku cały Ostrów został sprzedany władzom kościelnym i od tamtej pory to królestwo architektury sakralnej.

wrocław na weekend
Ostrów Tumski
wrocław na weekend
Ostrów Tumski

Na Ostrów warto pójść z kilku powodów. Pierwszy po to by zobaczyć tysiące kłódeczek, które zakochani zawiesili na potwierdzenie swojej miłości. Ale.. ciekawostka. Znamy też takie przypadki, że po rozpadzie związku panowie pojawiają się na Moście Tumskim, odnajdują swoją kłódeczkę, odpinają i sruuu do wody.

wrocław na weekend
Gdzieś tam jest i nasza

wrocław na weekend

Poczekajcie spokojnie na zmierzch a czas możecie wykorzystać na podziwianie okolicy i zachodu słońca jeśli trafi się dobry dzień.

wrocław na weekend

wrocław na weekend

O zmroku od strony Ostrowa pojawi się on – latarnik, który zapala ostatnie we Wrocławiu latarnie gazowe. Przed wojna było ich pięć tysięcy, teraz zostały tylko 103.

wrocław na weekend

wrocław na weekend

3. Przepłyń się Odrą i kanałami, wysiądź obok Zoo i idź na mega lody

Rzeki we Wrocławiu tworzą tzw. Wrocławski Węzeł Wodny. Są to Odra, Ślęza, Oława, Widawa, Dobra, Zielona i inne. Miasto cierpiało z tego powodu wielokrotnie, najgorzej w 1997 roku, gdy pod wodą znalazło się 40% terenów Wrocławia. Ale też wrocławskie rzeki są urocze, obecnie lepiej zabezpieczone i warto wsiąść na stateczek i przepłynąć się by poznać miasto z wody.

wrocław na weekend

wrocław na weekend

Z tego co się zorientowaliśmy nie ma żadnego regularnego przystanku obok Zoo, ale warto tam wysiąść żeby zobaczyć wrocławską namiastkę bałtyckiej plaży.

wrocław na weekend
Plaża nad Odrą w okolicach Zoo

Stąd można pójść ścieżką wzdłuż muru zoo do głównej ulicy, w lewo i na lody.  Po drodze oczywiście murale, a jakże, zoologiczne 🙂

wrocław na weekend

Dosłownie dwieście metrów za mostem po lewej stronie gdy miniecie taki widok…

wrocław na weekend

znajdziecie rzemieślniczy punkt Przełam Lody Cafe.

wrocław na weekend
Przełam Lody Cafe – pyszne, rzemieślnicze lody, koniecznie
wrocław na weekend
Może tanio nie jest ale warto odżałować kilka złotych żeby poczuć niebo w gębie 🙂

wrocław na weekend

Przełam Lody Cafe znajdziecie też na Facebooku jeśli chcecie znaleźć dokładną lokalizację lub sprawdzić co akurat w dzień Waszego pobytu przygotowują https://www.facebook.com/Prze%C5%82am-Lody-Cafe-1580912612180630/. 

4. Wrocław i Piwnica Świdnicka najstarsza, działająca restauracja w Europie

W centrum Starego Miasta tuż obok hrabiego Fredry znajduje się Piwnica Świdnicka. Na tablicy po prawej stronie od wejścia znajdziecie informację, że to najstarsza w Europa, działająca bez przerwy od 700 lat piwiarnia.

wrocław na weekend
Piwnica Świdnicka
wrocław na weekend
Kto bywał w Piwnicy Świdnickiej

Piwnicę odwiedzali w jej dziejach tak znamienici goście jak Chopin, Słowacki, Wybicki czy Goethe

wrocław na weekend

Co ciekawe potwierdzonym rekordem Guinessa tytułem Najstarszej Restauracji na świecie !!! cieszy się pewna knajpka w Madrycie.

wrocław na weekend

wrocław na weekend

Jeśli uważnie spojrzymy na daty to Wrocław absolutnie góruje. No i trzeba się zastanowić czy Księga Rekordów Guinessa zawsze podaje fakty? Jakkolwiek by nie było, odwiedzając Piwnicę Świdnicką, poczujecie kawał historii Dolnego Śląska. Dla nas to miejsce magiczne bo mieliśmy okazję zjeść tu kolację z ikoną Wrocławia, reżyserem sagi Sami Swoi – Sylwestrem Chęcińskim. Były pyszne pierogi i luzowana kaczka. Mniam 🙂

5. Sprawdźcie okoliczne knajpki zaczynając od Chinkalni

I tym sposobem płynnie przeszliśmy do części, o której myśleliśmy od początku przygotowując się do wyjazdu do Wrocławia jak i będąc w nim. Knajp i knajpek na samych rynku i w jego okolicy jest dosłownie zatrzęsienie. Nawet nie próbowaliśmy liczyć.

wrocław na weekend

wrocław na weekend

We Wrocławiu znajdziecie pełen przegląd kuchni świata. Obok miejsca gdzie mieszkaliśmy, na Placu Wolności 9 trafiliśmy do dobrej kuchni gruzińskiej o nazwie Chinkalnia.

wrocław na weekend

No i się zaczęło. Aromatyczne ziołowe pierożki Chinkali wypełnione rosołem, mięsem baranim i ziołami, smakowały wybornie.

wrocław na weekend

Byliśmy nieco głodni, więc w zamówieniach znalazło się chaczapuri…

wrocław na weekend

…po nim sałatka i czaszuszuli…

wrocław na weekend

Jesteśmy pewni, że na znajdziecie coś dla siebie.

wrocław na weekend

Chinkalnia znajduje się dosłownie pośrodku rynku, w małej uliczce. Gdy znajdziecie na pewno nie ominiecie. Jak widać wszystkim smakuje

wrocław na weekend
Na przekąskę można zaprosić jeszcze zgłodniałego wróbla

…by na koniec wylądować w Taverna Akropolis

Nie wiem jak planujecie kulinarną część Waszych wyjazdów ale my nie pchamy się do dwóch dobrych knajpek jednego dnia. Bo po prostu szkoda. Dlatego zaplanowaliśmy następnego dnia Akropolis Taverna.

wrocław na weekend

Grecka knajpka znajdująca się dokładnie naprzeciwko pomnika hrabiego Fredry zrobiła na nas wrażenia. Głównie za sprawą smaków, które jak żywo przypominały Grecję.

wrocław na weekend

Jagnięcina, baranina zapiekana, sałaty, przekąski – wszystko było naprawdę smaczne, świeże, znakomitej jakości.

wrocław na weekend

Dorotka odwiedzała to miejsce kolejny raz więc szła w ciemno.  Chcieliśmy wrócićć. No i wróciliśmy następnego dnia w porze lunchu na małą przerwę.

wrocław na weekend

wrocław na weekend
Końcówka pysznego deseru

Było równie smacznie jak podczas kolacji. Dlatego z czystym sumieniem możemy polecić Akropolis Taverna. Tym bardziej, że obsługa okazała się sympatyczna, czujna, pogadali, opowiedzieli. Wszystko jak trzeba. Szczegóły znajdziecie tutaj http://akropolis.wroc.pl/ . Zresztą spróbujcie sami i oceńcie. Warto jeszcze przejść się ulicą Świdnicką. Przed wojną jedną z najbardziej eleganckich ulic miasta.

wrocław na weekend

wrocław na weekend

Ulica zaczyna się a jakże – Papą Krasnalem.

wrocław na weekend

Można też zobaczyć, że nieprzypadkowo jeszcze niedawno Wrocław nosił zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

wrocław na weekend

Jeśli zaczynacie w tym miejscu wędrówkę, to warto zatrzymać się tu na chwilę by spróbować dobrego czeskiego piwa na początku ulicy Świdnickiej.

wrocław na weekend

wrocław na weekend

Wrocław na weekend

Mamy nadzieję, że teraz możecie planować swój weekend we Wrocławiu. Jeśli podpowiedzi okazały się pomocne to zostawcie kciuka w górę lub komentarz. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że w jakiś sposób informacje przydały się.

wrocław na weekend

Uważasz ten tekst za ciekawy. Podziękujesz jeśli klikniesz w link.  Skorzystamy zarówno my jak i Ty. Zarejestruj się na portalu Airbnb i odbierz swoje 100 zł na pierwszą podróż.  Jeśli to zrobisz nam wpadnie kilka złotych na noclegi.

Jeśli wolisz Booking.com, który też bardzo lubimy wybierz ten link. Zarezerwuj hotel dzięki temu linkowi a zdobędziemy dodatkowe środki na podróże.  

Jeśli Ci się spodobało udostępnij – może przyda się innym. A za lajki i komentarze – dziękujemy – Dorota i Jarek

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog o podróżach na własną rękę, porady, kuchnia, fotografia, nurkowanie, organizacja podróży, Poznaj z nami świat

2 komentarze

  • Łaaa, nie wiedziałam, że krasnale mają własną mapę! Na szczęście i tak udało mi się je odnaleźć :). Przy kolejnej wizycie we Wrocławiu muszę zapolować na latarnika, bo przyznam szczerze, że o nim nie słyszałam.

    • Mają i co ciekawe, mapa jest co jakiś czas aktualizowana bo dochodzą nowe – sponsorowane :). Wiele firm we Wrocławiu chce mieć własnego krasnala bo to powód do dumy a przy okazji więcej ludzi kręci się obok więc może się też przełożyć na biznes :). My też mamy jeszcze kilka do odszukania .