TOP 10 atrakcji na Sal – Wyspy Zielonego Przylądka

wyspy zielonego przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka – co zobaczyć na Sal

Czego można spodziewać się po pustynnej i skalistej wyspie? Nudy. I dokładnie takie było nasze wyobrażenie przed podróżą, gdy zaplanowaliśmy Cabo Verde licząc jedynie na dobrą pogodę, ciepłą wodę i dobre nurkowania.

wyspy zielonego przylądka

Rzeczywistość przerosła jednak oczekiwania i skalista wyspa zaskoczyła nas wieloma ciekawostkami. Generalnie jeśli zapytasz – co robić na Sal? odpowiedź jest jedna – odpoczywać.

Ale, że lubimy aktywny wypoczynek to znaleźliśmy sobie sporo atrakcji, które pozwoliły nam nie tylko leżeć na pięknej plaży.

santa maria wyspa sal

Sal ma 216 km kwadratowych powierzchni, 30 długości i 12 kilometrów szerokości. Odkryto ją w 1460 roku i nazwano Llana ale dopiero rok 1860 rok i początek wydobycia soli, sprawił, że wyspa została zamieszkana na stałe a jej nazwa przemianowana na Sal.

Wyspy Zielonego Przylądka – mapa miejsc odwiedzonych na Sal

Santa Maria

Co zobaczyć w Santa Maria ?

santa maria wyspa sal

Większość turystów wybierających się na wyspę Sal zatrzyma się w Santa Maria, bo w tej kwestii właściwie większego wyboru nie ma. Santa Maria jest największym po stolicy wyspy czyli Espargos miastem. Położona jest nad Oceanem, tu są najlepsze plaże i dlatego tutaj powstała większość hoteli na wyspie.

santa maria wyspa sal

Niegdyś to miasto i port to było pierwsze miejsce, które widzieli niewolnicy bo warto wspomnieć, że Wyspy Zielonego Przylądka mają też w swojej historii niechlubną kartę. W latach 1500 – 1620 było głównym centrum światowego handlu afrykańskimi niewolnikami.

wyspy zielonego przylądka

Część z nich zostawała na wyspach i była wykorzystywana do pracy na plantacjach. Ponowny rozkwit handlu rozpoczął się na początku XVIII wieku, gdy dostarczano niewolników do angielskich kolonii w Ameryce Północnej. Na szczęście w 1878 roku ostatecznie zakazano niewolnictwa na Wyspach. Mieszkańcy Wysp Zielonego Przylądka to Kabowerdyjczycy, którzy w dużej części są potomkami niewolników z Senegalu oraz portugalskich kolonistów.

Molo

santa maria wyspa sal

Punktem centralnym Santa Maria jest molo położone na końcu lub jak kto woli na początku długiej plaży, wzdłuż której ciągnie się strefa hotelowa.

santa maria wyspa sal

Tutaj przypływają łodzie rybackie i nie tylko. Tu wystawia się i sprzedaje ryby. Zresztą do lat 80-ych ubiegłego wieku Sal utrzymywało się tu z rybołóstwa, wydobycia soli i obsługi lotniska w stolicy wyspy, w Espargos.

Rozwój turystyki sprawił, że dziś rybactwo zaspokoja jedynie potrzeby miejscowych restauracji.

santa maria wyspa sal

Dlatego oprócz rybactwa mnóstwo jest sprzedawców wszelkiej maści koralików. Większość to plastiki ale my osobiście polecamy tego gościa, który swój kramik ma przy deptaku biegnącym między plażą a hotelami. Prawdziwe rękodzieło dobrej jakości z dobrych materiałów.

wyspy zielonego przylądka

Jedną z bardziej popularnych aktywności na wyspie jest gra w piłkę nożną a wielu chłopców marzy o piłkarskiej karierze w europejskich klubach.

wyspy zielonego przylądka

A popołudnia molo to miejsca zabaw miejscowych dzieci, które skaczą z niego do lazurowej wody Oceanu.

wyspy zielonego przylądka

Na każdym kroku będzie Ci towarzyszyć jedno hasło, które króluje na wyspie:

No stress

Plaża Santa Maria

To jedna z piękniejszych plaż na świecie jakie mieliśmy okazję zobaczyć.

wyspy zielonego przylądka

Ma 2 km długości, miejscami 100 metrów szerokości, delikatny biały piasek, którym można dojść do najbardziej na południe wysuniętego miejsca wyspy czyli Ponta do Sino.

Świetnie nadaje się też na poranny jogging co sami testowaliśmy. Dwa kilometry długości dają wiele możliwości i nawet przy nawrotkach ten dystans się nie znudzi

wyspy zielonego przylądka

Projekt #artedzona

Wyspa Sal jak wiele jej podobnych, w czasie pandemii, stanęła w w obliczu paraliżu turystyki a co za tym idzie bezrobocia i poczucia beznadziei.

wyspy zielonego przylądka

Niegdyś tętniące życiem ulice Santa Maria wymarły. Jedna z mieszkanek Sal – włoska instruktorka kitesurfingu Ariana Casaburo wpadła na pomysł by wspólnie z mieszkańcami pomalować domy, ozdobić uliczki.

wyspy zielonego przylądka

Wspólnie działanie dało ludziom wiele radości i zmieniło nie do poznania uliczki miasta. Projekt został nazwany #artedezona i pod takim hasłem można go znaleźć w sieci.

wyspy zielonego przylądka

Więcej o projekcie przeczytasz w naszym artykule:

Arte d’Zona – kolorowe domy w Santa Maria na wyspie Sal

A gdy będziesz na miejscu polecamy koniecznie spacer uliczkami Santa Maria oddalonymi nieco od głównego deptaku.

Cmentarzysko muszli

wyspy zielonego przylądka

To ciekawe miejsce, które znajduje się kilkaset metrów za ostatnimi zabudowaniami miasta, gdy pójdziesz wzdłuż plaży na wschód.

Cmentarzysko muszli powstało w naturalny sposób. Z nieznanych nam powodów, ocean akurat w tym miejscu wyrzuca wielkie muszle, w większości należące do ślimaka morskiego zwanego Koncza Bubońska a po łacinie – Strombus latus.

wyspy zielonego przylądka

Siła oceanu jest tak duża, że przewracające się stosy muszelek niszczą się i trudno tu znaleźć cały okaz. Ale mimo to wyglądają one imponującą.

wyspy zielonego przylądka

Idąc tutaj warto założyć na nogi chociażby klapki a najlepiej buty do chodzenia w wodzie bo droga pełna jest kamieni a później muszli.

UPDATE

Dzięki komentarzom Czytelników bloga weryfikujemy informację o rzekomo naturalnym pochodzeniu cmentarzyska. Powstało ono w wyniku działa ludzi. Mieszkańcy Wyspy Sal łowią pewien gatunek ślimaków, których muszle są rozłupywane a pozostałości wyrzucane właśnie w tym miejscu. Co nie zmienia faktu, że wygląda ono bardzo ciekawie.

Wyspy Zielonego Przylądka – nurkowanie

nurkowanie cabo verde

To jeden z głównych powodów, dla których polecieliśmy na Wyspy Zielonego Przylądka. Wokół Santa Maria i północnej części wyspy znajduje 20 spotów nurkowych, kilka wraków i mnóstwo niezwykłego życia pod wodą.

nurkowanie cabo verde

Pierwszy raz widziałem tu ławice najeżek.

nurkowanie cabo verde

Spotkałem nieznane mi wcześniej gatunki muren.

nurkowanie cabo verde

Słowem bogate życie Oceanu otaczającego wyspę Sal może spowodować się wszystkim kochającym nurkowanie.

nurkowanie cabo verde

Polecamy nasz pełen tekst poświęcony nurkowaniu przy wyspie Sal.

oraz film na Youtube, który chyba najlepiej prezentuje to jak wygląda ten kawałek podwodnego świata.

Rowerem po wyspie Sal

wyspy zielonego przylądka

Jeśli komuś się nudzi w Santa Maria, tak jak nam w pewnym momencie, można wybrać się na rowerową wycieczkę po wyspie. Wypożyczalnię rowerów znajdziesz około 100 metrów od molo. Nazywa się Electrica.

wyspy zielonego przylądka

Mają zwykłe i elektryczne. Polecamy te drugie bo można na nich pokonać większy dystans a jeszcze po piaskach do najłatwiejszych nie należy

Cena wypożyczenia roweru:

  • 1/2 dnia czyli 4 godzin – 20 euro
  • 1 dzień (9.00-17.00) – 30 euro
  • zwykłe rowery na dzień – 10 euro

Salinas Santa Maria

wyspy zielonego przylądka

Pierwszym miejscem na jakie trafiamy po wyjechaniu rowerem z Santa Maria są miejscowe salinas. Pierwszy raz o tym tradycyjnym sposobie znanym od wieków czytaliście już u nas w poście z Gozo. Tam na Malcie nazywają się one Salta Pans.

wyspy zielonego przylądka

Ale poza nazwą nie zmienia się nic. Polega on na odparowywaniu wody morskiej i uzyskiwaniu z niej soli. W czasach gdy sól była warta niewiele mniej niż złoto to było główne źródło dochodu i ważny towar eksportowy. Dziś zaspokaja lokalne potrzeby.

wyspy zielonego przylądka

Naszym zdaniem te położone blisko Santa Maria saliny są najładniejszymi na wyspie z uwagi na położenie i malownicze rozłożenie basenów z solanką.

Praia de Igrejinha

wyspy zielonego przylądka

Ta plaża znajduje się kilkaset metrów dalej za cmentarzyskiem muszli i znana jest głównie wśród lokalesów. Można dojść do niej spokojnie spacerkiem. Jak również to miejsce do odwiedzenia podczas rowerowego tripa.

wyspy zielonego przylądka

Spacer jest o tyle ciekawszy, że na tym pustynnym obszarze na pewno zauważycie niezwykle ciekawe choć na pierwszy rzut oka, niepozorne kwiaty. To „cistance tubuloza” zwana hiacyntem pustyni lub żeń-szeniem pustyni.

wyspy zielonego przylądka

Ta ciekawa roślina zwiększa wydolność fizyczną, podnosi poziom testosteronu, spowalnia procesy starzenia a co ciekawe – również poprawia potencję.

Kite Beach

wyspy zielonego przylądka

Gdy minęliśmy saliny znajdujące się tuż a Santa Maria, wjechaliśmy na szeroką terenową drugą, równą jak stół, która poprowadziła nas do jednej z najlepszych kite’owych miejscówek na wyspie.

wyspy zielonego przylądka

Warto o tym wspomnieć, że wyspa Sal jest uważana za jedno z najlepszych miejsc na świecie do uprawiania kitesurfingów. A Kite Beach to jedno z najlepszych miejsc na wyspie Sal.

wyspy zielonego przylądka

Wieje tu ostro, równo, prawie przez cały rok ( oprócz miesięcy letnich ) więc to miejsce wymarzone do takich aktywności.

wyspy zielonego przylądka
kite beach wyspa sal

Tuża plażą dla kitesurferów znajduje się Zipline, który jest dodatkową atrakcją wyspy.

wyspy zielonego przylądka
wyspy zielonego przylądka

Można pojechać do niego samemu ale też z lokalesami, którzy na pewno Cię znajdą i będą namawiać na wycieczkę do tego miejsca.

Rezerwat żółwi Caretta Caretta

wyspy zielonego przylądka

Pomiędzy Kite Beach a plażą de Igrejinha znajduje się miejsce, którego istnienia wiele osób nie jest świadomych. To największe i najważniejsze na świecie miejsce lęgowe żółwi Caretta Caretta.

wyspy zielonego przylądka
Skorupki żółwich jajek

W 2018 roku doliczono się tu 15 tysięcy gniazd, które założyły samice żółwi. Sezon lęgowy trwa zwykle od czerwca do listopada.

wyspy zielonego przylądka

W tym czasie można tu spotkać żółwie. Jednak prosimy Was – jeśli chcecie to zrobić, róbcie najlepiej z miejscowymi i z poszanowaniem tego miejsca by nie zakłócać tej ważnej dla żółwi chwili.

Espargos – stolica wyspy Sal

espargos

Stolica wyspy to miejsce, do którego warto wybrać się samochodem. Opcji jest wiele ale najdroższa z nich taksówka, więc od razu można odpuścić. Zobaczcie ile kosztuje podróż z Santa Maria do Espargos lub z powrotem środkami transportu, którymi się poruszaliśmy:

  • pick 1 euro / 1 osoba
  • busik – 0,5 euro /1 osoba
espargos

Nazwa miasta pochodzi o dziko rosnących w jej okolicy szparagów. Miasto liczy ponad 20 tysięcy mieszkańców.

Nieduże ale bardzo czyste. To główny węzeł komunikacyjny wyspy, gdzie krzyżują się wszystkie drogi i miejsce, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko.

espargos

W centrum zobaczycie zadbany rynek i kościółek. Dobre wrażenie robią kolorowe ulice i kamienice.

espargos

A jeszcze większe zestawienie obok siebie kolejnego kościoła, przedszkola i więzienia, które daje do myślenia, że wybór tego kim będziemy w przyszłości zależy tylko od nas samych

wyspy zielonego przylądka

Naprzeciwko tego tercetu budynku znajdują się lokalne sklepiki, w których można kupić świeże soki, dobrą kawę i wyjątkowo pyszne fistaszki.

Do Espargos przyjechaliśmy po to by wynająć taksówkę, która zawiezie nas w kilka ciekawych miejsc czyl do zatoki rekinów i do największych salinas na wyspie.

wyspy zielonego przylądka

Po krótkiej dyskusji z taksówkarzem udało nam się wynegcjować cenę 20 euro za trip z Espargos do zatoki i salin a później do Palmeiry, która znajduje się po drugiej stronie wyspy.

Shark Bay

wyspy zielonego przylądka
Shark Bay – wyspa Sal

To bardzo ciekawe miejsce, które możemy nazwać przedszkolem dla rekinów. Głównie lemon shark’ów bo takie występują w Shark Bay.

wyspy zielonego przylądka

To płytka zatoka, w której woda jest ciepła i łatwo o pokarm. Tutaj małe rekinki mogą bezpiecznie znaleźć pożywienie a jednocześnie nic im nie zagraża.

wyspy zielonego przylądka

Na brzegu można wypożyczyć za jedyne 1-2 euro buty do wody, które raczej nie są później dezynfekowane więc radzimy zabrać swoje. A później wchodzimy z przewodnikiem by pooglądać rekiny z bliska.

wyspy zielonego przylądka

Kręcą się one prawie między nogami, najczęściej w bezpiecznej odległości kilku metrów i równie ciekawie podglądają ludzi.

wyspy zielonego przylądka

Gdy wylecieliśmy w powietrze dronem zobaczyliśmy tuż za barierą skał, dorosłe rekiny, rodziców, którzy czekają na maluchy buszujące w wodzie zatoki.

wyspy zielonego przylądka

Shark Bay polecamy gorąco każdemu, kto kocha naturę i chciałby z bliska zobaczyć te maluchy.

wyspy zielonego przylądka

Przy okazji uspokajamy lemon shark należą do bardzo łagodnej odmiany rekinów, które cieszą się niezasłużoną, złą sławą.

Salina Pedra de Lume

wyspy zielonego przylądka

To najstarsze i największe na wyspie saliny. Znajdują się w kraterze wygasłego wulkanu a sól wydobywano w tym miejscu do lat 80-ych XX wieku.

wyspy zielonego przylądka

Dziś na miejscu można obejrzeć pozostałości urządzeń przemysłowych bo saliny stały się atrakcją turystyczną. Przed pandemią można tu było zażyć leczniczych kąpieli w słonej wodzie, które uważane są za dobre na stawy.

wyspy zielonego przylądka

Ale w czasie pandemii zostały zamknięte do odwołania. Wstęp do Saliny Pedra de Lume, kosztuje 5 euro.

Palmeira

wyspy zielonego przylądka

Po drugiej stronie wyspy, w miejscowości Palmeira, znajduje się główny port morski wyspy Sal a także ważny miejsce połowów ryb.

wyspy zielonego przylądka

Przyjechaliśmy tu, żeby zobaczyć niewielkie miasteczko z centralnie umieszczonym kościółkiem, gdzie życie toczy się niemrawo.

wyspy zielonego przylądka

Ale również po to by odwiedzić bardzo polecaną na wyspie knajpkę Esplanada Rotterdam.

wyspy zielonego przylądka

Ale jako, że o jedzeniu i lokalesowych przysmaczkach piszemy w innym poście, który się pojawi za kilka dni więc prosimy o chwilę cierpliwości.

Wyspy Zielonego Przylądka – pozostałe teksty

Więcej tekstów o Cabo Verde znajdziesz w tym miejscu:

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
5 4 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Paweł
Paweł
1 rok temu

Cześć,
Super artykuł ! Wszystkie jego części.
Przekonał nas do wyjazdu. Chcemy lecieć w listopadzie, kiedy deszcz, chłód i chandra..

Kilka pytań:

  • Jak dostaliście się z lotniska do Santa Maria ?
  • Nasz samolot z Lizbony przylatuje po północy, o 00:25. Czy o tej porze jest jakiś transport z lotniska ?
  • Ile może kosztować taksówka z lotniska do hotelu w Santa Maria nocą ?
  • Ile pełnych dni spędziliście na Sal ?

Pozdrowienia

Paweł

Paweł
Paweł
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Szalone Walizki

Dzięki.

Z tym listopadem to jest tak, ze to chyba najbardziej dołujący miesiąc roku. Przed pandemią zawsze w listopadzie mielismy nasze główne 3-tygodniowe wakacje. Zwykle w Azji, gdy tam wtedy jest pora sucha i pogoda gwarantowana….

Asia
Asia
1 rok temu

Cześć,
Bardzo ciekawy artykuł. Jedynie mam uwagę do „cmentarzu muszli”. Niestety muszę Cię rozczarować, nie powstał on w naturalny sposób. Mieszkańcy Cabo Verde łowią te muszle, następnie w workach przekazują je do rozłupania osobą, które na brzegu siedzą i rozłupują je młotkami.
Pozdrawiam,
Asia

Ostatnio edytowany 1 rok temu przez Asia
Asia
Asia
1 rok temu

Cześć,
Zdjęcie do mojego komentarzu, niestety nie udało się go dołączyć od razu.

wyspa sal
Marta
Marta
1 rok temu

Dzień dobry! Super artykuł, piękne zdjęcia. Obecnie przebywam na Sal i wszysycy przewodnicy, ludzie w hotelu oraz rezydentka z naszego biura podróży, niestety zdementowali romantyczna historię na temat muszli wyrzucanych na brzeg przy Santa Maria. Muszle są tam wyrzucane specjalnie, świadomie, to po prostu śmietnik nazwany cmentarzyskiem. Dziś rano na spacerze wiedziałam jak lądowali z innych części plaż muszle i wywozili właśnie w tamto miejsce… Nie jest to zbyt romantyczne, ale moim zdaniem nie odbiera nic tej atrakcji i nie ujmuje. Wygląda to cudnie.

Paulina
Paulina
1 rok temu
Odpowiedzieć do  Marta

Czy są dalej obostrzenia? Trzeba nosić maski?……

Ewa
Ewa
1 rok temu

Polecam jeszcze Ogród botaniczny z nimi zoo w Viveiro- niedaleko Santa Maria 😍👍

Bogdan
Bogdan
11 miesięcy temu

Dziękuję za cenne wskazówki. Wylatuję na Sal 10 października. Jak tam jest z przewodnikami? Czy organizują wycieczki? Czytałem o Biedronce i innych. Czy to nadal aktualne? Kogo polecicie? Czy targować się?

Bogdan
Bogdan
11 miesięcy temu
Odpowiedzieć do  Bogdan

Dziękuję.

15
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx