Tunezja – tu nie ma Wszystkich Świętych a na cmentarzu… pasą się owce

wszystkich świętych

Tunezja – sporo ciekawostek może Cię zaskoczyć

Tunezja- tu nie nie obchodzi się Wszystkich Świętych, chociaż był moment w historii, że niewiele brakowało.

Bo w tej części świata czyli w Afryce Północnej krajów katolickich po prostu nie ma. Ale nie zawsze tak było.  Pewnie nie każdy jest świadom jak bogata jest historia Tunezji i ile ciekawostek po dawnych czasach zostało. My też nie mieliśmy pełnej wiedzy ale świadomi jesteśmy wagi przygotowania do podróży a nie tylko rozważań – w których okularach będę lepiej wyglądać. Dobry research i wiemy po co jedziemy. A i tak na miejscu życie zaskakuje.  Bo z pozoru Tunezja kojarzy nam się tylko ze słońcem i piaskiem plaż – NUUUDA 🙂

tunezja

CZYŻBY ?

Gdy przyjedziecie do Al Mahdija i wejdziecie na souk, to wydawać by się mogło, że to miejsce jak setki innych w arabskich miastach.

tunezja

Ale wystarczy przejść się uliczkami i po kilkunastu minutach wyjść za miasto by widok zmienił się nie do poznania. Okazało, że takich ciekawostek jest więcej. Al Mahdija to dawne Aphrodisium a później Africa, gdzie nawet znajdowało się nieobsadzone biskupstwo, konsekrowane przez papieża Eugeniusza III. Z uwagi na bardzo atrakcyjne położenie Mahdija przechodziła na przestrzeni wieków z rąk do rąk. W starożytności była tu Kartagina, później rządzili na przemian muzułmanie i chrześcijanie. Ostatnie wieki to rządy i wpływy Imperium Osomańskiego. Tureckie wpływy trwały do XIX wieku, gdy Tunezja przeszła pod protektorat francuski. Burzliwa historia musiała pozostawić mnóstwo śladów.

Brama portowa – Bab Bahr

Schodząc w stronę morza pierwsze co rzuciło się nam w oczy to pozostałości bramy portowej. Chyba jeszcze z czasów fennickich.

tunezja
tunezja

W XVI wieku król Sycyli – Karol V nakazał zburzenie Al Mahdija. Na szczęście nie wszystko udało się zburzyć bo kraj przejęło Imperium Osomańskie. A resztki bramy to obecnie świetne miejsce do ćwiczenia skoków do wody…

tunezja

… do ćwiczeń…

tunezja

… albo do zrobienia klimatycznych zdjęć.

wszystkich świętych

Jedyny w tej części świata cmentarz muzułmański ulokowany na zboczu wzgórza nad morzem

Dosłownie tuż obok znajduje się wyjątkowy, również jedyny w swoim rodzaju cmentarz muzułmański, położony tuż nad brzegiem morza, ku morzu skierowany i do morza schodzący po zboczu.

tunezja

Cmentarz jest ogromny i rozciąga się na dużej połaci, do dawnej twierdzy z czasów Imperium Osomańskiego…

tunezja

…aż latarni morskiej.

wszystkich świętych

A na cmentarzu… pasą się owce

Tak. Nie przywidziało się Wam ani nam. Dla Europejczyka obrazek dość niecodzienny. Cmentarz wchodzący w miasto, a na cmentarzu wśród nagrobków spokojnie, jak gdyby nigdy nic pasą się owce. Obrazek dość niecodzienny – przyznacie sami.

wszystkich świętych

Obok siedział pasterz – starszy mężczyzna, który ze stoickim spokojem przyglądał się nam – a my oczywiście jemu. Nie wiemy czy przyszedł ze zwierzętami na cmentarz odwiedzić groby bliskich czy też było to miejsce gdzie zwykle wypasał swoje owce. Jakkolwiek by na to nie patrzeć, byliśmy mocno zaskoczeni.

wszystkich świętych

W tradycji islamskiej odwiedzanie grobów ma raczej przypominać o własnej śmierci niż być związane z pamięcią o zmarłych. Stąd tak niecodzienne podejście do miejsc pochówku, kompletnie inne niż w religii katolickiej, jak wypasanie owiec na cmentarzu zapewne związane z rozmyślaniem nad doczesnością i tym co nieodgadnione.

wszystkich świętych

Groby muzułmanów powinny być bardzo skromne. W tradycji muzułmańskiej nie ma zwyczaju ozdabiania ich kwiatami. Nie zapala się także lampek i świec. Odwiedzanie grobów ma bardziej przypominać o własnej śmierci niż wyrażać pamięć o zmarłych.

wszystkich świętych

Najstarszy w Afryce Północnej port rybacki

wszystkich świętych

Nie wiedzieliśmy o tym bo i skąd. Nie piszą o nim przewodniki, brak informacji w Wikipedii. A jednak. W Mahdiji znajduje się najstarszy w Afryce Północnej port rybacki, w którym do dziś obowiązuje zakaz używania silników. Nawet elektrycznych. Wchodzić i wychodzić z portu można tylko na wiosłach.

wszystkich świętych

Powiedział nam o nim przypadkowo poznany przechodzień, który był lokalnym przewodnikiem i pokazał nam kilka ciekawych miejsc w Al Mahdija. Port to był rodzaj współczesnego fishmarketu. Łodzie przypływały do brzegu, rybacy prezentowali towar i w ten sposób odbywały się transakcje.

wszystkich świętych

Co ciekawe to miejsce wciąż pełni rolę fishmarkmetu a od czasów starożytnych niewiele się tutaj zmieniło. U rybaków wciąż można kupić świeżą rybę.

najstarszy port rybacki w Tunezji

Święte miasto tunezyjskich szyitów

Al Mahdija to święte miasto, które założył Ubajdullah – propagator szyickiego islamu. Znajdziemy tu wiele świątyń w tym Wielki Meczet, który pozbawiony jest minaretów ma za to masywne, grube ściany.

wszystkich świętych

Większość tutejszych meczetów powstała w czasach Fatymidów – założycieli Mahdiji.

tunezja
tunezja

Żydowskie symboliczne kolory w muzułmańskim mieście

Wiecie co to jest tałes? To prostokątny chusta z frędzlami cicit nakładana na głowę lub ramiona podczas modlitwy. Tałes jest biały ale wzdłuż niego biegną niebieskie pasy. Biel symbolizuje czystość, niebieski pokój. Ale jak to się stało, że takie kolory są niezwykle powszechne w Al Mahdija? Miejscowi przewodnicy wiedzieli o tym ale nie do końca potrafili to wyjaśnić.

tunezja

Al Mahdija to takie małe Sidi bu Said – tunezyjskie miasto słynące ze swojego podobieństwa do greckich miast na wyspie Santorini.

santorini
tunezja

W przypadku tego drugiego wiadomo, że na kolorystykę wpadł Rodolphe d’Erlanger – francuski malarz i muzykolog. Styl jak widać pojawił się też w innych miastach.

tunezja

Współczesna Mahdija to radosny tygiel, który nie ma nic wspólnego z naszymi wyobrażenia o świecie muzułmańskim.

tunezja

To bardzo otwarte miasto, z klimatem i historią, które warte jest odwiedzenia.

tunezja

Wieczorem warto zajść na kawę, herbatę lub sziszę do liczącej ponad sto lat, najstarszej w mieście kafejki Cafe El Medina – znajdującej się na samym rynku.

tunezja

Polecamy też inny tekst:

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx