Twierdza Ananuri leży zaledwie godzinę drogi od Tbilisi i jest pierwszym ważnym miejscem, w którym warto zatrzymać się na Gruzińskiej Drodze Wojennej. Nie tylko warto a wręcz trzeba.
Zacznijmy od tego, że twierdza Ananuri jest dla Gruzinów tak ważna, że gdy powstawała tama Zhinvali a w jej efekcie gigantyczne jezioro, nie pozwolili oni na zalanie twierdzy. Zaprotestowali i obronili to ważne dla historii Gruzji miejsce.
Spis treści:
Twierdza Ananuri i jej monastyry
W Ananuri pojawiliśmy się w niedzielę i od razu przekonaliśmy się, że to popularne miejsce ślubów. Jeśli chcecie być świadkami ceremonii ślubnej to polecamy wybrać się właśnie w ten dzień tygodnia.
Po przejściu bramy oczom ukazuje się bazylika pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest pełna niezrozumiałych dla nas ale pięknych inskrypcji. Zwróćcie też uwagę na wykuty w skale krzyż oraz otaczające go drzewo życia.
W środku są piękne freski i chyba jeszcze ładniejszy ikonostas.
Dalej jest mniejszy, nie rzucający się w oczy ceglany kościółek pochodzący tak jak wieża z XVII wieku.
Historia twierdzy Ananuri
Twierdza od zawsze należała do rodu Aragwi, który panował na tych terenach od XIII wieku. Była świadkiem wielu bitew. Wiele razy palona i niszczona. Później znowu odbudowywana, piękniała. Największa i najpiękniejsza wieża to Szeupowari, która została dobudowana w XVII wieku.
Schody prowadzące na szczyt, najlepsze lata mają już za sobą, jednak bardzo chceliśmy dostać się na samą górę by zobaczyć przepiękną panoramę jeziora z kościelną wieżą w tle. Jeśli również wpadniecie na pomysł by dostać się na górę bądźcie ostrożni.
Jak dojechać do twierdzy?
Tak jak zaczęliśmy na wstępie Ananuri leży 70 km od Tbilisi co daje około godzinę jazdy samochodem. Jest jednym z pierwszych punktów wartych odwiedzenia na Gruzińskiej Drodze Wojennej. Wcześniej polecamy zatrzymać się blisko tamy, w miejscu gdzie rozpościera się piękna panorama na jezioro Zhinvali.
Do Ananuri można dojechać marszrutką za około 10 GEL czyli lari. Marszrutka oczywiście zatrzyma się w każdym miejscu jeśli poprosicie ale nie poczeka. Dlatego my podróżowaliśmy po Gruzji i Gruzińskiej Drodze Wojennej z Georgia Adventure Club bo to dawało gwarancję, że zatrzymamy się i zobaczymy dokładnie to co chcemy.
Jezioro Zhinvali
Zbiornik Zhinvali powstał w wyniku wybudowania tamy. Znajduje się w gminie Dusheti. Powierzchnia to 11,5 km²czyli 11 500 hektarów. W najgłębszym miejscu zbiornik ma aż 75 metrów. Powstał w 1985 roku,w związku z budową elektrowni wodnej w wąwozie Aragvi. W wyniku budowy zbiornika zlikwidowana została część rzeki Aragvi a także ekosystemu rzecznego. Zbiornik ma jednak ogromne znaczenie dla zaopatrzenia Tbilisi w wodę. Mieści łącznie 520 mln metrów sześciennych wody. Zaopatruje aż połowę mieszkańców stolicy Gruzji.
Filmowe ujęcia z Ananuri zobaczycie we vlogu: Gruzińska Droga Wojenna – jaka jest naprawdę? Zapraszamy do obejrzenia i zostawienia subskrypcji.
piękne zdjęcia,c czym robione?
Hej, dzięki wielkie. Zdjęcia wykonane Sony a6500.
[…] Twierdza Annanuri – perła Gruzińskiej Drogi Wojennej […]
[…] Więcej o najważniejszej fortecy na tej trasie przeczytacie w tekście: Twierdza Ananuri – perła Gruzińskiej Drogi Wojennej. […]