Dulab – cmentarz polski w Teheranie

cmentarz polski w teheranie

Warto to wiedzieć, że historia Iranu i historia Polski mają co najmniej kilka punktów wspólnych, które pokazują dużą życzliwość Iranu i Irańczyków wobec naszych rodaków. Gdy byliśmy w Teheranie koniecznie chcieliśmy odwiedzić jedno z tych miejsc, które powinno nam być szczególnie bliskie. Bo normalnemu Kowalskiemu może nie mieścić się w głowie jak to jest, że muzułmanie opiekują się polskimi, katolickimi grobami. A jednak.

cmentarz polski w teheranie

Ta historia sięga czasów II wojny światowej. Gdy ze Związku Radzieckiego wychodziła armia generała Andersa w okresie od marca do września 1942 roku wraz z nią wyszło i trafiło do Iranu ponad 120 tysięcy Polaków. Wśród nich ponad 43 tysiące cywilów, spośród których prawie połowa to były dzieci.
cmentarz polski w teheranie
Dzieci znalazły schronienie w Isfahanie, gdzie utworzono dla nich prawie dwadzieścia polskich szkół z internatami.
cmentarz polski w teheranie
Niestety wielu z nich nie przeżyło wcześniejszych zsyłek i podróży. W Iranie pozostało 2806 osób, w tym 650 wojskowych. Ich groby można znaleźć na siedmiu cmentarzach, z których największy jest właśnie w Teheranie. Nazywa się…

Dulab – cmentarz polski w Teheranie

Nie każda podróż musi oznaczać opalanie pod palmami. Każda jednak wnosi coś nowego do naszego życia. Chociażby uświadamia nam, że Irańczycy z powodzeniem od lat opiekują się największym polskim cmentarzem w Teheranie. Jeśli wybieracie się w to miejsce wystarczy, że zapytacie taksówkarza o polski cmentarz, wymienicie nazwę lub wskażcie mu tę lokalizację na mapie. Powinien dać sobie radę.

cmentarz polski w teheranie

Pojechaliśmy na miejsce pełni obaw czy wejdziemy do środka bo słyszeliśmy, że trzeba umawiać się wcześniej. Na miejscu trafiliśmy na prace porządkowe i otwartą bramę. Przywitał nas opiekun cmentarza – Hamid. Przemiły człowiek, który prosił jedynie by nie robić mu zdjęć. Sącząc herbatę i zagryzając herbatnikami, przejrzeliśmy najpierw dokładnie księgę pamiątkową.

cmentarz polski w teheranie

Znajdują się w niej zdjęcia Polaków, którym udało się wydostać z sowieckich łagrów i późniejsze z odwiedzin grobów najbliższych. Co ważne, na miejscu można przejrzeć spis kwater, grobów, wszystkich osób pochowanych na cmentarzu w Teheranie.

cmentarz polski w teheranie

Jest też skopiowana książka Andrzeja Przewoźnika – Polskie cmentarze wojenne w Iranie wydana w 2002 roku.

cmentarz polski w teheranie

To cenny zbiór informacji, z którego korzystaliśmy przy przygotowaniu tego tekstu.

Cmentarz polski w Teheranie – jak to faktycznie wygląda?

cmentarz polski w teheranie

Gdy przejrzeliśmy księgę pamiątkową, zdjęcia i wszystko co dał nam Hamid po prostu walnęło nas. W zupełnej ciszy poszliśmy w stronę polskiej kwatery. Z daleka zobaczyliśmy piastowskiego orła i krzyż Virtuti Militari.

cmentarz polski w teheranie

Dalej wzdłuż ścieżki znajdowały się groby tych, którzy zostali na gościnnej ziemi irańskiej a pośrodku pomnik a nim to zdanie.

Pamięci wygnańców polskich, którzy w drodze do Ojczyzny w Bogu spoczęli na wieki – 1942-1944

Cokolwiek by nie mówić, to jednak ściska za gardło. Tym bardziej, że mamy świadomość jak niewielu z nas wie o irańskiej gościnności. A także o ciągłej opiece nad polskimi grobami z czasów wojny.

cmentarz polski w teheranie

Cmentarz jest zadbany, regularnie sprzątany i nawadniany co ma duże znaczenie w tak gorącym, pustynnym klimacie.

cmentarz polski w teheranie

Szczegółowe informacje o cmentarzu, kwaterach, osobach pochowanych znajdziecie na stronie internetowej cmentarza Dulab. Projekt podobnie jak obecny kształt cmentarza został sfinansowany przez polski rząd. Co jednak bardzo ważne – bieżące, niemałe koszty utrzymania cmentarza pokrywa strona irańska czyli władze miasta Teheran.

cmentarz polski w teheranie

Na koniec warto wrócić do Hamida i wpisać się do księgi pamiątkowej – jeśli oczywiście odczujecie taką potrzebę.

cmentarz polski w teheranie

cmentarz polski w teheranie

Co ma wspólnego Miś Wojtek z papugą?

W pamiątkowej księdze lub jak kto woli zeszycie znajdziecie między innymi słynnego misia Wojtka, który przeszedł szlak z armią generała Andersa.

cmentarz polski w teheranie

Na miejscu na pewno rzuci Wam się w oczy papuga, która jakiś czas temu przybłąkała się. W sumie Wojtek nie ma nic wspólnego z papugą ale. Podobnie jak on stanowi obecnie atrakcję dla zwiedzających cmentarz, bo nie odstępuję Hamida na krok.

cmentarz polski w teheranie

Więcej o informacji o przygotowaniu do podróży po Iranie znajdziecie w naszym poście – Iran – praktyczny poradnik jak przygotować się do podróży. 

Przy okazji pobytu w Teheranie szczerze polecamy odwiedzenie cmentarza polskiego. Świadomość obecności w muzułmańskim kraju, który do tego jest krajem wyznaniowym a ludzie opiekują się polskimi, katolickimi grobami – daje do myślenia.

Zobacz też nasz vlog z polskiego cmentarza w Teheranie:

close
newsletter Szalonych Walizek

Cześć. Tu Dorota i Jarek. Miło Cię poznać.

Zapisz się na nasz newsletter i dołącz do grona osób ceniących wartościowe treści.

Nie spamujemy. Otrzymasz informacje o najnowszych artykułach i gratisach. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog o podróżach na własną rękę Doroty i Jarka. Porady, relacje. fotografia, nurkowanie, Szukasz inspiracji ? - znajdziesz u nas
Subskrybuj
Powiadom o
guest
31 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najczęściej głosowany
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Andrzej
Andrzej
31 października 2018 09:49

Bardzo ciekawa informacja. Pierwsze, co przyszło mi na myśl po przeczytaniu Waszego wpisu – szkoda, że przeczyta ją tak niewielu tych, którym wtłoczono do głowy, że każdy muzułmanin to terrorysta biegający z nożem po ulicach.

Jacek
Jacek
6 stycznia 2020 11:12
Odpowiedź do  Andrzej

Nie każdy muzułmanin to terrorysta…..ale każdy terrorysta to Muzułmanin

Daniel
Daniel
7 stycznia 2020 21:15
Odpowiedź do  Szalone Walizki

Statystycznie to nie katolicy lecz protestanci.

Paweł
Paweł
3 listopada 2018 20:29

Dzięki za relację i zdjęcia. Mój pradziadek jest na tym cmentarzu pochowany, co potwierdziłem dzięki linkowi do strony cmentarza, który zamieściliście. Dobrze wiedzieć, że cmentarz jest należycie utrzymany.

J.R
J.R
6 stycznia 2020 10:50

Ciekawe czy i tego nie spieprzą cioły z PiS?

Zbigniew
Zbigniew
9 stycznia 2020 15:46
Odpowiedź do  J.R

I po co ten hejt? Mamy za czasów PiS b.dobre kontakty z Persami!

Maria
Maria
6 stycznia 2020 16:48

Z wielkim wzruszeniem obejrzałam zdjęcia i film. Dziękuję bardzo i żałuję, że z powodu wieku i niepelnosprawności nigdy tam nie pojadę….Bardzo żałuję, bo moja rodzina od lat poszukuje ,sladów brata mojej Mamy, ktory gdzieś w świecie….w tym czasie….może właśnie tam. Wielki szacunek dla Irańczyków za pieczołowicie przechowane pamiątki po Polakach.

Maria
Maria
6 stycznia 2020 16:50

Wielkie wzruszenie ….Dziękuję bardzo za tę relację .

Teofil
7 stycznia 2020 13:30

Mój stryj Henryk Lenartowicz po zesłaniu w ZSRR znalazł się w Armii Andersa. Przeszedł szlak do Palestyny, a następnie znalazł się ponownie z wojskiem w Iraku, gdzie oddał życie 1,12.1942. Pochowany został na cmentarzu wojskowym Kanaqin, gdzie pochowano około 1200 żołnierzy. Niestety cmentarz ten został całkowicie zniszczony i nie ma po nim śladu. Podaję to jako informację, że nie jest to tak różowo jak napisano w powyższym temacie

Юрко
Юрко
7 stycznia 2020 20:47

Шукаю брата бабці. Чи є список похованих?

Юрко
Юрко
7 stycznia 2020 20:49

Чи є списки похованих? Шукаю брата бабці з Галіції.

waldemar
waldemar
7 stycznia 2020 22:39

to zadbany cmentarz ale za kazdego obywalela naszego zaplacil nasz rzad na uchodzstwie miedzy innymi tymzlotem ktore teraz pisiory zagarniaja

Przemysław
8 stycznia 2020 16:05

Wasza relacja dowodzi, że są ludzie, którzy potrafią zadbać o pamięć nie tylko swoich bliskich.Szkoda,że w naszej Polsce nie zawsze potrafimy brać dobry przykład od innych i często zamiast dbałości często następuje etap niszczenia takich miejsc pamięci. Robicie dobrą robotę i to jest wspaniałe – trzymajcie tak dalej. Pozdrawiam

Izabela
Izabela
9 stycznia 2020 11:41

Dziękuję za wspaniały tekst i blog, którego dopiero dziś odkryłam.
Bardzo poruszający temat.
Tym bardziej, gdy porównuję kwestię polskich ciał na obczyźnie z niemieckim obozem Birkenau w Polsce, na którego terenie do dziś leżą kości spalonych ofiar.
Mowiąc leżą oczywiście mam na myśli dosłowność. To bardzo zawstydzające powinno być dla prezesa Auschwitz-Birkenau ( Cywińskiego), ze zwłaszcza mając przywilej piastowania stanowiska prezesa nie dba o kości ludzkie, po których turysta może deptać.
Pozdrawiam serdecznie!

Beata
Beata
10 stycznia 2020 19:22

Pozdrawiam serdecznie Oglądam Wasz reportaż i płaczę.Na tym cmentarzu jest nagrobek siostry mojej mamy.

Łukasz Miklaś
Łukasz Miklaś
12 stycznia 2020 23:34

Cmentarz byl remontowany w 2017 roku, przed remontem to miejsce niestety tak nie wyglądało, pomimo etqrańHamida:) Spędziłem na tym cmentarzu prawie pół roku i przeżyłem przygodę życia. Mimo ciężkiej pracy w trudnych warunkach z tymi ludzmi, miedzy innymi oczywiscie z Hamidem, ktorego bardzo pozdrawiam (jeśli ktoś to czyta i wybjera się tam to proszę go ode mnie pozdrowić). Miło jest słyszeć takie słowa.

Bogdan
Bogdan
24 stycznia 2020 01:19

A teraz jeszcze rząd USA wrabia Iran w holokaust, a nasi mu wtórują. My to zawsze lubimy wsadzić brudne łapska tam gdzie nie nasz interes.

trackback

[…] gen. Andersa, ich ślady znaleźliśmy w Iranie o czym mogliście przeczytać w naszym poście Dulab – cmentarz polski w Teheranie. W Muzeum Te Papa jest wystawa poświęcona tym samym dzieciom, które najpierw przez Iran, Indie, […]

31
0
Spodobało się? Podziel się wrażeniami.x
()
x