Kanion rzeki Tara – najgłębszy w Europie

kanion rzeki tara

Najgłębszy kanion Europy

Kanion rzeki Tara to miejsce, które zrobi wrażenie na każdym, nawet na osobach, którym wydaje się, że w życiu widziały już wszystko. To największy w Europie kanion a tych naj… jeszcze kilka w tym miejscu się znajdzie. Jest przeogromny i by to sobie uświadomić dobrze jest przejechać przez niego samochodem. Wzdłuż rzeki Tara na dużym odcinku kanionu biegnie droga, którą podczas naszego pobytu w Czarnogórze również przejechaliśmy.

kanion rzeki tara

Jechaliśmy z Budvy do Durmitoru i celowo wybraliśmy drogę P4, która w dużej części kanionu, aż do mostu Durdevica jest prawie przyklejona do rzeki przez co można uważnie obserwować jej bieg. A także liczne strumyki, które tworzą wodospady i wpadają ostatecznie to Tary.

kanion rzeki tara

Rzeka Tara

To najdłuższa rzeka Czarnogóry, która ma 144 kilometry długości. Przy granicy z Bośnią i Hercegowiną łączy się w Pivą i tworzy rzekę Drinę.

kanion rzeki tara

W 1976 roku obszary położone wzdłuż Tary zostały wpisane na listę rezerwatów biosfery.

Kanion rzeki Tara – informacyjnie

Tara utworzyła w tych skałach wąską i bardzo głęboką dolinę zwaną przełomem. A kanion rzeki Tara jest najgłębszy w Europie. To także jeden z najgłębszych przełomów na świecie obok kanionów Colca w Peru czy Wielkiego Kanionu Kolorado.

kanion rzeki tara

Czarnogórski Kanion ma 78 kilometrów długością a w najgłębszym miejscu do 1300 metrów.

Obok rzeki znajdują się dwa parki narodowe. Jeden po serbskiej stronie – to Park Narodowy Tara a drugi to Durmitor, do którego zmierzaliśmy wspólnie z Jędrzejem z bloga hvala.pl

kanion rzeki tara

Ale Durmitor zostawiamy na razie na kolejną opowieść a skupmy się na Tarze. Dojechaliśmy w to miejsce po południu, w słoneczny dzień, gdy słońce ładnie zaczynało kryć się za górami i barwić je swoimi kolorami.

Piękny kanion wydał się jeszcze piękniejszy a szczególnie z tego niesamowitego mostu, który znajduje się tuż przed Żabljakiem.

Most Durdievica

most durdievica

Zatrzymaliśmy się koło mostu Durdievica. Ten most to poniekąd symbol Tary i chyba najlepsze miejsce by zatrzymać i dobrze pooglądać rzekę i sam kanion.

most durdievica

W chwili budowy to był najwyższy most w Europie. Ma 178 metrów wysokości i 365 metrów długości. Opiera się na pięciu przesłach. Jest to również miejsce filmowe bo most zagrał w filmie „Komandosi z Nawarony”.

most durdievica

Okolice mostu to również miejsce skąd rozpoczynają się raftingi po Tarze i to jeden z powodów, dla których chcemy tu wrócić.

most durdievica

Tego dnia jedziemy do miejsca, które jest symbolem Tary a mianowicie do mostu Djurdevica. W chwili budowy był najwższym mostem w Europie. Ma 178 metrów wysokości, 365 metrów długości. Opiera się na pięciu przęsłach.

most durdievica

Tara to świetnie miejsca na rafting, na który tu wrócimy. Wzdłuż mostu ciągnie się też zipline, który przed pandemią cieszył się podobną popularnościa jak raftingi.

Pomniki koło mostu Durdievica

Przy wjeździe drogą P4 znajduje się pomnik Bożidara Żugica – bohatera armii jugosłowiańskiej, który zginął w walce w 1941 roku na terenie Serbii a matka pochodząca z tych terenów ufundowała mu pomnik.

kanion rzeki tara

Po drugiej stronie znajduje się tablicę poświęcona Lazarowi Jaukovićowi. To partyzant ale budowniczy mostu, który w 1942 uszkodził go by zatrzymać wojska państw osi. Został złapany i zabity kilka miesięcy później.

A my po obejrzeniu ruszyliśmy dalej do Żabljaka i Durmitoru, który był naszym celem w tej podróży.

Posty o Czarnogórze

Więcej naszych tekstów z Czarnogóry, poradniki, filmy i teksty o kuchni znajdziesz w tym dziale na blogu:

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
5 3 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx