Spis treści:
Kokos – to jeden z najbardziej wszechstronnych owoców, które w Azji są niezwykle popularne. W kilku wyspiarskich krajach mieliśmy okazję obserwować wszechstronne wykorzystanie kokosów. Filipińczycy biją pozostałych na głowę.
Loboc River – kokos do skakania
Przez wyspę Bohol płynie dość spokojnym nurtem rzeka Loboc a nad nią zwieszają się uroczo właśnie drzewa kokosowe.
Dla miejscowych dzieciaków to idealne miejsce do skoków do wody czym chętnie popisują się przed pływającymi wciąż po Loboc turystami.
Woda kokosowa
Oczywistą oczywistością jest, że mleczko kokosowe, a raczej woda z niedojrzałego kokosa idealnie gasi pragnienie, jest bogata w makro i mikroelementy. Po prostu jest pycha.
Najlepiej smakuje tak 🙂
Po dodaniu odrobiny rumu robi się jeszcze lepszy i stanowi idealne towarzystwo na plaży czy wieczornym spotkaniu.
Kokos do jedzenia
Odkryliśmy, że Filipińczycy mają wiele cech wspólnych z Krakusami. Po prostu prawie nic się u nich nie marnuje. Opróżnione dojrzałe kokosy są rozłupywane i trafiają miedzy innymi do takich domowych przetwórni.
Tutaj kokosy są drążone i robi się z nich wiórki, które jednak trzeba albo suszyć albo natychmiast wykorzystać, spożyć dodać do żywnościowy. Pozostawione chociażby na noc fermentują i nadają się jedynie do wyrzucenia.
Jednak natychmiast po wydrążeniu smakują znakomicie. Paczkowane jakie jadamy w Polsce mogą się schować.
Olej kokosowy
I czas na wisienkę na torcie. Olej kokosowy produkowany m.in. na Filipinach w procesie zimnej rafinacji. Brzmi bardzo dobrze. Nie każdy kokos się jednak do tego nadaje. Jedna z najlepszych odmian do produkcji oleju to tacunan. Największe na Filipinach plantacje palm kokosowych z przeznaczeniem na olej znajdują się na Luzon i Mindanao. Tam tłoczy się najczystszy bez jakiejkolwiek chemii olej kokosowy. Wygląda bardzo dobrze, pachnie bardzo dobrze i ma wiele zastosowań.
Można go dodawać do jedzenia, do kawy, smażyć na oleju czy w końcu stosować do nawilżania skóry. Olej poniżej 20 stopni krzepnie. W krajach gdzie jest produkowany występuje w postaci płynnej. Tak wygląda w Polsce. I te prezenty czekają na Was.
Fakty i mity o oleju kokosowym
Fakty są takie, że Filipiny są trzecim na świecie największym producentem oleju kokosowego. A o mitach poczytacie w internecie, bo gdy wzięliśmy się za głęboki research informacji o dobrodziejstwach i zagrożeniach płynących z oleju kokosowego to nas rozbolała głowa. Z jednej strony nachalne reklamy, z drugiej nawiedzeni znawcy naturalnej medycyny i zdrowego żywienia. A prawda jest taka, że spożycie oleju kokosowego i jego pochodnych rośnie w tempie około 10% rok do roku a możliwości produkcyjne największych krajów zaledwie o dwa procent i najzwyczajniej w świecie oleju brakuje. A jak z każdym spożyciem trzeba znać umiar. W rozmiarze drobnych jak w naszych prezencie jest idealny 🙂
Zobacz też nasz inny tekst: