Tricycle i inne filipińskie motowynalazki

tricycle filipiny

Azja słynie z różnych dziwnych urządzeń do jeżdżenia, które świetnie sprawdzają się w komunikacji zbiorowej. Chociażby słynne tuk tuki z Bangkoku. Filipińczycy nie pozostają w tyle, są w tej kwestii niezwykle kreatywni i wymyślili swoją odmianę – tricycle.

tricycle

Tricycle ( ang.)  czyli trójkołowiec to zwykły motocykl z doczepioną budką z kółkiem. Z naszych obserwacji wynika, że królem tamtejszym szos jest motocykl Honda, choć nie brakuje Kawasaki i innych japońskich marek. Oprócz kierowcy tricycle dysponuje trzema miejscami siedzącymi dla w miarę szczupłych osób – dwa w doczepianej budce i jedno za kierowcą na siedzeniu motoru, na którym najczęściej siedzi się bokiem do kierunku jazdy.

tricycle

W zależności od potrzeb i fantazji, trójkołowca doposaża się w osłonkę przeciwdeszczową i inne ozdoby oraz praktyczne dodatki.

tricycle

Przestrzeń bagażowa na dachu oraz z tyłu to obowiązkowe dodatki każdego tricykla. Często w tylnej „kieszeni” pakuje się pasażera zamiast bagażu i trójkołowiec nagle staje się czteroosobowy :).

tricycle

Tricycle jest podstawą komunikacji zbiorowej Filipin. Dlaczego? Proste – jest najtańszy w użytkowaniu, koszty przejazdu są najniższe, jednak pamiętajcie – cena jaką płacą lokalesi jest dziesięciokrotnie niższa od tej jaką zapłacą biali turyści. Filipińczycy na prowincji z reguły klepią tę samą biedę – a biały to chodzący bankomat. Nieraz byliśmy świadkami, gdy biały nie będąc świadomym możliwości targowania się i dolnej granicy za jaką kierowca pojedzie przepłacał dwudziesto- a nawet trzydziestokrotność lokalnej ceny. Ot miejscowy koloryt. Mimo to i tak koszty przejazdu nadal były niewygórowane.

tricycle

Tricycle służy nie tylko do wożenia ludzi. To popularny środek transportu warzyw, owoców i dóbr wszelakich.

tricycle

Znak szczególny tricykli

Każdy z tricykli na co zwróciliśmy uwagę oprócz autorskich ozdób, posiadał coś szczególnego. Odniesienia do konkretnych ksiąg i stron Pisma Świętego – najczęściej z Księgi Psalmów.  Filipińczycy, którzy na co dzień są niezwykli pobożni, czerpią z nich wskazówki do życia. Nigdzie na świecie nie widzieliśmy kierowców, którzy kreślili znak krzyża przy każdym napotkanym kościele.

tricycle
tricycle

Dwa kółka i spółka

Rozwijając wątek dwukołowców, na Filipinach jeździ się też normalnymi motocyklami i skuterami i tych jest już zatrzęsienie. W Manili są one mówiąc krótko – wypasione.

motocykle w Manilii

Zresztą w stolicy Filipin inaczej się nie da. Po Delhi to najbardziej zatłoczone i zakorkowane miasto świata, więc wiadomo, że w korkach motocykl, skuter i rower radzi sobie najlepiej.

tricycle
Faceci to jednak gadżeciarze – najbardziej wypasiony rower jaki widzieliśmy – Lambo…:)
tricycle

Na wyspach z dala od stolicy jak zwykle mniej kolorowo. Ale ruch i korki wydają się podobne.

motocyklowa taksówka

…uśmiechy też.

tricycle

A jak ktoś chce pokazać swój styl czy miłość do swojego muzycznego idola – to też jest sposób.

taksówkowy motocykl

…i inne

Z kronikarskiego obowiązku można odnotować, że po ulicach Manilii, możecie przejechać się również rikszą. I nie jest to nic podobnego do krakowskiej czy warszawskiej bryczki.

riksza

A jeśli pamiętacie dzielnego Żandarma z Saint Tropez, w którego wcielał się Louis de Funes to na prowincji można spotkać i takie cuda z filmu.

auto z filmów o Żandarmie

A jak już od oglądania tego wszystkiego rozboli Was głowa to wypożyczcie sobie jeden z takich skuterów i w drogę… I oczywiście napiszcie co sądzicie o tych wszystkich motoryzacyjnych wariacjach.

motocyklowa taksówka
motocy

Zobacz też nasz inny tekst:

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Zdjęcia przyzwoite tylko szczerze mówiąc to przydałoby się więcej tekstu. Tak czy siak wpis jak najbardziej na plus 😉

2
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx