Po co jechać na WinterCamp – zimowy biwak szkoleniowy?

po co jechać na WinterCamp

Znasz nas już trochę i wiesz, że nie mamy ogromnego doświadczenia w chodzenia po górach. Bo z Warmii do gór trochę daleko. Co innego woda. Tę w każdej postaci kochamy i mamy co nieco do powiedzenia. Ale kochamy aktywność i dobrego trekkingu w trakcie podróży po świecie nie odpuścimy. Patrz Tongariro w NZ. A ten przydługi wstęp jest po to by wyjaśnić Ci po co jechać na WinterCamp a właściwie po co Jarek pojechał na największy zimowy biwak szkoleniowy w Polsce.

wintercamp na turbaczu

Piszę więc dalej we własnym imieniu. Gdy otrzymałem zaproszenie nie zastanawiałem się zbyt długo czy ruszyć. Bardziej nad tym czy jestem do tego dobrze przygotowany i jak najlepiej wykorzystać pobyt w górach.

widok na Tatry z Turbacza

W tyle głowy zamajaczyło mi marzenie, które chodzi po głowie od pewnego czasu – trekking po pewnym wyjątkowym lodowcu, o którym jeśli do tego dojdzie, na pewno się dowiesz. Ale że lubię przygodę ale bez zbędnego ryzyka WinterCamp wydał mi się najlepszym miejscem by ogarnąć się co nieco i zrozumieć żelazne zasady, które zimą w górach są niezmienne.

po co jechać na WinterCamp

Na zimowe szkolenia na Turbaczu przyjeżdżają najlepsi z najlepszych szkoleniowcy, alpiniści, odkrywcy nowych szlaków, doświadczeni GOPR-owcy – słowem ludzie, dla których góry to chleb powszedni.

po co jechać na WinterCamp

Moja droga na Turbacz

po co jechać na WinterCamp

Na Turbacz dostałem się inaczej niż wszyscy bo plecak ze sprzętem foto i drugi z ubraniami to nie jest łatwy ekwipunek do górskich spacerów nawet po w miarę łagodnych trasach. Na miejscu rozpoczynały się już pierwsze prelekcje podróżników. Normalnie droga do góry to siedmiokilometrowy spacerek z pięknymi zimowymi widokami, które mogłem podziwiać na telefonach podróżniczych ziomków. Ale moja jazda w górę nocą była równie ciekawa.

Zimowy nocleg

pole biwakowe na wintercamp

To było chyba dla mnie największe wyzwanie i jednocześnie magnes. Latem nocleg w namiocie to banał i przyjemność. Zimą, czasem konieczność, szczególnie gdy namiot trzeba stawiać samemu. A szczególnie gdy trzeba przekopać się przez metrowy śnieg. Zimą najgorzej ciągnie od spodu więc obowiązkowa jest dobra mata, która izoluje i odcina od warstwy śniegu, na której leżymy.

pole biwakowe na WinterCamp

Ola Świstow znana lepiej jako Pojechana udzieliła mi kilku cennych wskazówek.

po co jechać na WinterCamp
Ola Świstow z bloga Pojechana

A mianowicie, by przed wejściem do śpiwora zmienić bieliznę termiczną na świeżą i suchą. Później trzeba wsunąć się w pierwszej kolejności do worka, który jest w zestawie ze śpiworami używanymi przy niskich temperaturach. A dopiero wtedy wsuwamy się do śpiwora. Faktycznie, dzięki temu w środku było naprawdę ciepło podczas gdy na zewnątrz temperatura sięgała minus 7 stopni Celsjusza. To było niezwykłe przeżycie obserwować wydychane kłęby pary w ujemnej temperaturze i móc spokojnie, w cieple zasnąć. Zimowy nocleg zaliczony pozytywnie.

po co jechać na WinterCamp

Szkolenia wintercampowe

WinterCamp to przede wszystkim znakomite szkolenia, które laikowi dają obraz tego jak zachować się w górach i nie tylko, w różnych trudnych sytuacjach.

Wspinaczka lodowa

po co jechać na WinterCamp
fot. Paweł Gluza

Na to chyba czekałem najbardziej bo wcześniej nasłuchałem się opowieści Michała Króla – specjalisty od wspinaczki po lodzie i skałach oraz wyznaczania nowych, górskich tras.

Michał Król – spec od wspinaczek lodowych, eksplorator górski

Była przymiarka raków, kask, dolna uprząż. Później na nos okulary, które miały chronić przed odłamkami lodu, czekany w dłoń i w górę.

po co jechać na WinterCamp
fot. Paweł Gluza
po co jechać na WinterCamp
fot. Paweł Gluza

Przejście kilku metrów lodowej ściany daje przedsmak tego co może czekać w górach, uczy pokory i umiejętności mądrego poruszania się na ścianie. Każdy z uczestników miał okazję przejścia trasy dwa razy. Zapaleńcy tacy jak ja – zrobili to kilka razy więcej.

po co jechać na WinterCamp
fot. Paweł Gluza

Wrażenia – bezcenne

Szkolenie terenoznawcze

po co jechać na WinterCamp

Świetne szkolenie nie tylko dla osób chodzących po górach. Nauka czytania map i topografii terenu, która przyda się podczas wędrówek także po nizinach, przydatne apki, słowem wszystko czego użyjemy podczas pieszych wędrówek w każdym terenie.

Skitur

skitur

To połączenie nart zjazdowych z biegowymi. Profil narty jest podobny do zjazdowej ale wiązanie buta mają dwie opcje:

  • blokowanie do zjazdu
  • ruchoma stopa do podchodzenia pod górę
skitur

Podczas podchodzenia na nartę zakłada się tzw. fokę, czyli materiał z włosiem, który stawia opór. Kiedyś była to autentyczna skóra foki, stąd taka nazwa. Skitury okazały się rewelacyjne i jest to znakomita alternatywa dla osób mających dylemat co wybrać: zjazd czy biegi.

Biwakowanie zimą

szkolenie terenoznawcze

Tutaj zadziałała wyobraźnia. Bo ileż to razy czytamy komunikaty o zaginionych zimą w górach? Co robić w sytuacji gdy się zgubimy, zaskoczy nas pogoda i noc trzeba spędzić w terenie. To potencjalnie niebezpieczne ale jeśli wiesz jak to zrobić biwakowanie może okazać się jedynym sposobem na wyjście z trudnej sytuacji. Biwakowanie to także chodzenie w rakietach śnieżnych i używanie czekana.

szkolenie biwakowe na WinterCamp

A także tego co najważniejsze czyli jak zabezpieczyć się przed wiatrem i chłodem co daje kopanie jam śnieżnych i wykorzystanie terenu by schronić się w trudnych warunkach. Taka wiedza przydaje się zawsze.

Lawinowe ABC

lawinowe abc

Przyznaję, nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z zestawem lawinowym, na który składają się sonda, łopata i detektor. To niezbędne wyposażenie, z którym należy chodzić zimą w góry. Zanim jednak wyszliśmy w teren dowiedzieliśmy się jak czytać komunikaty w pięciostopniowej skali zagrożenia. Że wypadki najczęściej zdarzają się przy dwójce bo jest ona bagatelizowana. I że nie jest to skala bezpieczeństwa ale zagrożenia co jest mylnie przez wiele osób odbierane.

lawinowe abc
po co jechać na WinterCamp
po co jechać na WinterCamp

Wiedza o powstawaniu lawin też jest bezcenna by wiedzieć co robić gdy zdarzy się tragedia ale najważniejsze by wiedzieć jak jej przeciwdziałać. Warto przetestować w terenie działanie detektora lawinowego bo sposób jego działania jest dość specyficzny i nie do końca logiczny ale gdy wiemy o co chodzi, nie tracimy czasu na podstawy.

lawinowe abc
Marek Ciaś – szef Podhalańskiej Grupy GOPR uczy jak używać detektora lawinowego

Medyczne

szkolenie medyczne w górach

Chociaż jestem przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy bo to niezbędna umiejętność na pewnym etapie nurkowania to górskie umiejętności medyczne z uwagi na aktywność i rodzaj  zagrożeń są nieco inne.

po co jechać na WinterCamp

Tutaj można dowiedzieć się jak wykorzystać wszystko co mamy pod ręką czyli kijki, czekan, gałęzie do usztywnienia złamań, jak zabezpieczyć rannego gdy wiemy, że pomoc przyjdzie za kilka, kilkanaście godzin. To naprawdę cenna wiedza, która oby nigdy nie musiała być wykorzystywana.

Nie tylko szkolenia… jest czas na fun

po co jechać na WinterCamp
po co jechać na WinterCamp
po co jechać na WinterCamp

Gdy trafia się na zimę marzeń, której nie zobaczysz w ostatnim czasie na nizinach to nie ma mowy tylko o szkoleniach. Bo WinterCamp to też fun, zabawa w śniegu, wylegiwanie w hamaku w promieniach późnozimowego słońca.

martyna chomacka
Martyna Chomacka z bloga Beachpliz w strefie komfortu 🙂
po co jechać na WinterCamp
fot. Paweł Gluza

Słowem –  dobry czas dla każdego.

Panorama Tatr i nie tylko


https://www.instagram.com/p/B8vPG3xAutG/
panorama tatr z turbacza
po co jechać na WinterCamp

W drodze z Turbacza

po co jechać na WinterCamp

Drogę powrotną z Turbacza zaliczyłem już na nogach mimo obciążenia dwoma plecakami. Z górki było jakoś łatwiej.

po co jechać na WinterCamp

Poszedłem fajną, żółtą trasą, która gwarantuje piękne widoki. A przy okazji miałem okazję ostatecznie potwierdzić, że zabranie w góry butów od Merrella – to była dobra decyzja.

po co jechać na WinterCamp

Sprawdziły się na ściance lodowej w rakach paskowych, były ciepłe, odporne na wodę no i przede wszystkim wygodne bo po przejściu siedmiu kilometrów z Turbacza stopa czuła się znakomicie. Zostają ze mną na kolejne zimy.

Krótki film z WinterCampu

Przygotowaliśmy jeszcze film z WinterCampu a jeśli spodoba Ci się podaj dalej lub zostaw suba i lajka.

Po co jechać na WinterCamp i dla kogo jest?

Jeśli na koniec ktoś zapytałby mnie czy warto jechać na WinterCamp odpowiem, że to nie tak czy warto. Jeśli kochasz góry, lubisz po górach chodzić nie tylko przy dobrej pogodzie to na ten obóz trzeba pojechać koniecznie.

po co jechać na WinterCamp

Solidna dawka wiedzy, dzięki, której wiem jak zachować się w trudnych warunkach w trudnym terenie. Jeśli czegoś nie wiem to przynajmniej orientuję się u kogo szukać możliwości doszkolenia. Dzięki WinterCamp wiem czego nie wiem a to chyba najcenniejsza wiedza bo chroni przed głupotą brawury. Jedź na WinterCamp a wrócisz innym człowiekiem.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Judyta Heygoodway blog
Judyta Heygoodway blog
3 lat temu

Niesamowite przeżycie i doświadczenie. Jestem na Turbaczu minimum raz w roku, ale tylko w celach turystycznych. Uwielbiam widok na panoramę Tatr ze schroniska. Pozdrawiam ciepło!

Aneta Boritzka
Aneta Boritzka
2 lat temu

Takie coś mi się marzy, a zarazem mnie przeraża. Mój mąż zdecydowanie nie wybrałby się ze mną. On należy do tych cieplejszych klimatów.

4
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx