Spis treści:
Jak przygotować samochód do podróży?
Już w czasach przedblogowych nie raz zdarzało nam się ruszyć na południe Europy autem. Uwielbialiśmy i do dziś uwielbiamy podróżowanie samochodem, który daje niezależność i swobodę wyboru. W ten sposób mamy wpływ na każdy element takiej podróży. Oczywiście, jeśli samochód nie zawiedzie. Jedną z lepiej wspominanych wypraw była podróż przez kraje dawnego bloku wschodniego, gdzie odwiedziliśmy Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Serbię i Bułgarię. Sporo krajów, masa dobrych wspomnień i fajnie spędzone chwile z rodziną.
UPDATE:
Podcast o przygotowaniu auta do podróży
Jeśli nie chce Ci się czytać całości posta możesz wysłuchać podcastu, linki do którego znajdują na końcu tekstu.
Podróżowanie samochodem dawniej a dziś
Gdy dziś o tym pomyślimy to w sumie byliśmy trochę nierozważni, niefrasobliwi w podejściu do planowania. Bo jedna sprawa to przygotowanie trasy a drugie – samochodu do podróży. Nam wówczas wystarczało proste sprawdzenie poziomu oleju, ciśnienia w oponach i ruszaliśmy w drogę. Bez głębszego zastanowienia, że drobna awaria gdzieś pośrodku trasy, mogła totalnie rozłożyć tę idyllę na łopatki i przyprawić o kolejne siwe włosy na skroniach.
Dziś gdy mamy coraz lepiej wyposażone samochody, takie myślenie to archaizm.
Dziś patrzymy na to nieco inaczej i wychodzimy z założenia, że trzeba zadbać o auto tak by było ono podczas takiej podróży maksymalnie niezawodne. Dlatego wspólnie ze znajomym eskpertem z branży samochodowej – Jackiem Poniewierką – współwłaścicielem olsztyńskiego serwisu Bosch Car Serwis Poniewierka, o której to firmie napiszemy więcej na końcu posta, przygotowaliśmy listę najważniejszych elementów, które trzeba sprawdzić przed podróżą.
Układ hamulcowy
Oczywiste jest sprawdzenie klocków i tarcz hamulcowych. Ale często zapominamy o płynie hamulcowym, co jest szczególnie ważne planując wyjazdy samochodem w góry. Płyn ten ma niestety tendencję do łapania wilgoci a woda w układzie może zagotować się w najtrudniejszym momencie i będziemy mieli efekt miękkiego pedału hamowania. Auto nie będzie potrafiło zatrzymać nas podczas zjazdu z góry. W serwisie Auto Poniewierka odsysają płyn z układu a nowy nalewają pod ciśnieniem. To ważne bo w ten sposób dostanie się do wszystkich zakamarków układu hamowania.
Płyny – chłodzenia i oleju w silniku
Oprócz płynu w układzie hamowania trzeba sprawdzić klasycznie poziom oleju w silniku czy też układu wspomagania kierownicy. Ubytek nie zauważony w porę przed wyjazdem, może skutkować przerwaniem podróży i powrotem na lawecie.
Układ klimatyzacji, poziom czynnika chłodzącego, olej w układzie klimatyzacji, filtry
Osobna sprawa to układ klimatyzacji, który przy coraz gorętszych okresach letnich w Europie, ma coraz większe znaczenie dla komfortu jazdy i stopnia zmęczenia. Obowiązkowo warto sprawdzić poziom czynnika chłodzącego ( w ostatnich latach pojawiły się nowe, które zastępują szkodliwy dla środowiska freon ) oraz dodawany jednocześnie podczas tej wymiany olej w układzie klimatyzacji. Najlepiej robić serwis klimatyzacji przed wakacjami.
Przy okazji warto wymienić filtry kabinowe, które chronią przed kurzem i pyłami. Tak wygląda bowiem filtr po użytkowaniu w miejscu takim jak Warmia, gdzie do auta trafia sporo liści i naturalnych pyłków z drzew i dróg.
W serwisie Poniewierka polecili nam nowość – Bosch Filter +, z aktywnym węglem, idealne dla alergików a jednocześnie tylko minimalnie droższe od zwykłych. Szczególnie mogą sprawdzić się w miastach gdzie smog to codzienność. Gdy zwykły filtr kosztuje 35-40 zł, węglowy około 50 zł. Użycie filtrów węglowych sprawia, że powietrze w aucie jest czyste, wolne od zapachów.
Oświetlenie
Kiedyś sprawdzaliśmy jedynie stan żarówek oraz wysokość świateł długich, które przy obciążonym bagażniku auta oślepiały nadjeżdżające samochody. Dziś to dość skomplikowany ale i szybki proces kalibracji. Oprócz wysokości świecenia, kalibruje się też doświetlanie zakrętów i skręt świateł ze skrętem kierownicy. A także działanie czujników włączających poszczególne funkcje świecenia.
Układ mechaniczny pojazdu
Może to nie obligo ale zaniedbanie o sprawdzenia podstawowych elementów układu mechanicznego może zaoszczędzić później sporo kasy. Przy okazji kalibruje się też coraz bardziej popularne czujniki zbliżenia, prędkości zbliżania i ciśnienia w oponach.
Kolejna bardzo ważna sprawa to wyważenie opon i sprawdzenie geometrii pojazdu, szczególnie gdy kochamy podróże bocznymi, często bardziej dziurawymi drogami.
W serwisie Poniewierka takie badanie robi się bardzo precyzyjnie i szybko. A dokładnie dzięki nowoczesnym urządzeniom diagnostycznym 3D, które obserwują cały układ jezdny w przestrzeni i pokazują nieprawidłowości.
Wycieraczki szyb
Banał ale czasem może wkurzyć. Dlatego wycieraczki warto wymieniać raz na pół roku lub rok albo jeśli zobaczymy, że zostawiają smugi po wodzie na szybie.
Dlaczego Bosch Car Serwis Poniewierka w Olsztynie ?
Bo to rodzinna firma działająca w branży w Olsztynie od 25 lat. Najpierw serwis prowadził senior rodu a od 20 lat działają wspólnie synowie Jacek i Andrzej. Jacek pracował przez wiele lat w Fordzie i Renault. Tam poznał zasady rządzące rynkiem oraz to jak utrzymywać wysoką jakość usług. Dlatego odpowiada za administrację i finanse firmy. Andrzej to prawdziwy fachowiec z dyplomem mistrza i to on odpowiada za technikę czyli naprawy. A do tego brat założyciela firmy specjalizuje się w naprawie skrzyni biegów. Wszyscy mają duże doświadczenie oraz przykładają szczególną wagę do jakości, dobrej diagnostyki oraz kompleksowego serwisu.
Dlatego gdy zostawia się u nich samochód można wypożyczyć od razu auto zastępcze na czas naprawy. A jeśli zdarzy się jakaś kraksa czego oczywiście nikomu nie życzymy, to mogą kompleksowo zająć się całościową naprawy. To oznacza likwidacją szkody oraz rozliczenie jej kosztów w kontakcie z ubezpieczalnią. Współpraca z Boschem – daje ekipie z Bosch Car Serwis Poniewierka dostęp do wiedzy, technologii i najwyższej jakości części. I to nam się podoba.
Osobiście polecamy by nie bagatelizować sprawdzenia pojazdu przed podróż. Jeśli jesteś z Olsztyna lub okolic to wybierz się do nich czyli do olsztyńskiego Gutkowa, gdzie mieści się siedziba firmy. A jeśli nie to swojego najbliższego, dobrego warsztatu samochodowego, który dysponuje dobrą diagnostyką.
Szczegóły znajdziesz na ich stronie:
Podróżowanie samochodem – podcast o tym jak przygotować auto
Zapraszamy też do wysłuchania podcastu o tym jak przygotować auto do podróży. To rozmowa z ekspertem z olsztyńskiej firmy – Jackiem Poniewierką.
Haha, to przypomina mi naszą pierwszą podróż samochodem. Dokładnie tak samo- sprawdzenie w wielkim skrócie i w drogę! Na szczęście wszystko było w porządku i obyło się bez napraw:) Fajnie, że w poradniku tłumaczycie wszystko od A do Z!
Dzięki Irmina. „Jakoś to będzie” królowało przez lata ?, chyba się wyleczyliśmy z tego. Szkoda czasu i atłasu bo przecież czeka przygoda. Pozdrówki
Prawidłowe przygotowanie auta to już połowa sukcesu, potem tylko spakować się, zabrać dobry humor i gotowe 🙂 Fajnie mieć doświadczenie w takich wycieczkach, bo później zawsze można kogoś doedukować i pomóc 🙂
[…] Podróżowanie samochodem – jak się przygotować […]
Warto pamiętać też o czarnej skrzynce samochodu czyli wideorejestratorze. Nawet jakieś tańsze modele za 200zł potrafią byc ogromnym ułatwieniem w nerwowych sytuacjach. Plus można zgłosić łobuza jak się komuś chce. Sam mam w obu samochodach truecamy za chyba 400zł. Świetna sprawa.
Dzięki za polecajkę, sami myśleliśmy od dłuższego czasu o czymś takim ale za dużo jest tego na rynku i odpuszczaliśmy wybór.