Targi matrymonialne w Szanghaju czyli Tinder na żywo

targi matrymonialne w szanghaju

Szanghaj i jego ciekawostki

Targi matrymonialne w Szanghaju to sposób na desperację rodziców. Czy skuteczny? trudno ocenić. To taki analogowy Tinder, więc jeśli chcecie zobaczyć autentycznie niezwykłe zjawisko to wybierzcie się w niedzielę, podczas pobytu w Szanghaju do People Park.

Niedziela. Przedpołudnie. Park Ludowy w Szanghaju jak zwykle zapełnia się po brzegi. To stałe miejsce wypoczynku mieszkańców jednego z najnowocześniejszych chińskich miast. Uliczki położone bliżej Nanjing West Road – najdroższej handlowej ulicy miasta, zapełniają się zdesperowanymi rodzicami, którzy za wszelką cenę postanowili wydać swoje dzieci za mąż. Przynoszą parasole, tablice i przyczepiają do nich kartki A4, zachwalające dobre cechy swoich dzieci, czasem zdjęcia oraz wymagania jakie mają do potencjalnych kandydatów na żonę czy męża.

targi matrymonialne w Szanghaju

Jedni wystawiają, drudzy oglądają. Jeśli zdarzy się, że opis pasuje, rozpoczyna się dyskusja. Rodzice wchodzą w szczegóły, dowiadują się więcej. Pojawia się nadzieja, że może tym razem coś wyjdzie. Na koniec wymieniają się numerami telefonów. Jednak sprawy wyglądają coraz bardziej beznadziejnie. Bo tradycja swoje a życie. swoje. Chiny przeszły radykalną zmianę a młodzi nie są zainteresowani aranżowanymi małżeństwami. Aranżowane małżeństwa są w Chinach nielegalne od 1950 roku. Jednak naukowcy znajdowali w nich pozytywy. Swatki dobierały małżonków według statusu społecznego a później edukowały jak się docenić i zachować by małżeństwo było zdrowie. Wychowani w tamtym systemie rodzice potrafią latami przychodzić co niedzielę do People Square by próbować wyswatać swoje dzieci. Najczęściej bez skutku.

targi matrymonialne w Szanghaju

Targi matrymonialne w Szanghaju

Mimo rewolucji, siła tradycji jest Chinach przeogromna. Jeszcze na początku XX wieku za czasów dynastii Qing to rodzice decydowali o wszystkim a dzieci nie miały nic do powiedzenia.  Wciąż uważa się, że dziewczyna, która kończy 25 lat to „shengnu”, kobiety, które pozostały. To taka stara panna ale ich zdaniem spisana na straty. Zresztą dziewczyny i chłopcy po 25 roku życia ciągle muszą znosić naciski rodziców na ślub a po ślubie na szybkie urodzenie dzieci.

targi matrymonialne w Szanghaju

Niedzielny targ matrymonialny w Parku Ludowym podzielony jest na sektory. Pierwsza część przeznaczona jest dla mieszkańców Szanghaju, obok pozostała część Chin, a w oddali, blisko miejsc, gdzie wypoczywa reszta mieszkańców, są rodzice dzieci mieszkających poza Chinami.

targi matrymonialne w Szanghaju
targi matrymonialne w Szanghaju

Houston – mamy problem !

Jeśli jednak ktoś z własnej woli chce poszukać swojej szansy, tuż obok targu funkcjonują agencje matrymonialne. Pobierają opłaty a w razie ewentualnego sukcesu, młodzi małżonkowie dorzucają co łaska. Jednak panowie na starcie są na przegranej pozycji. Jest ich po prostu za dużo. W Chinach na sto kobiet przypada 117 mężczyzn. To efekt kilkudziesięciu lat polityki jednego dziecka, z której chiński rząd wycofał się w 2015 roku. Szacuje się, że w 2020 roku będzie 30 mln kawalerów. Na grzywnach za urodzenie kolejnych dzieci rząd chiński zarobił – 315 mld dolarów !!!

targi matrymonialne w Szanghaju

Chińskie społeczeństwo starzeje się. Wraz ze świadomością dramatycznej sytuacji demograficznej pojawiają się coraz śmielsze pomysły. Profesor ekonomii Xie Zuoshi z Uniwersytetu Ekonomicznego w Zhejing, zaproponował by dopuścić większą swobodę w zawieraniu małżeństw, pozwalając na małżeństwa homoseksualne czy poliandrię – formę związku, w którym jedna kobieta ma jednocześnie kilku mężów. Podkreślił, że patrzy na to wyłącznie z ekonomicznego punktu widzenia. A tak naprawdę w najbiedniejszych regionach Chinach, dwóch braci posiadających jedną stałą partnerkę to żadna nowość.

people Park w Szanghaju

Targi matrymonialne w Szanghaju. Młodzi mają to w nosie.

A młodzi mają chyba wszystko w nosie i cieszą się życiem podobnie jak w większości krajów świata. To trend, który obserwujemy w wielu krajach. Własny kąt u starych, podróż życia, pierwsza praca, najpierw przyjemności życia a stabilizacja? Może kiedyś.

targi matrymonialne w Szanghaju

Ulice w Szanghaju nie różnią w tej kwestii od tych w Nowym Jorku, Berlinie czy innych europejskich stolicach. Pełno młodych, uśmiechniętych ludzi szczególnie na najmodniejszej ulicy miasta prowadzącej na Pudong – Nanjing Road.

widok na Szanghaj z Pudong
Widok na Pudong z najnowocześniejszej dzielnicy Szanghaju

Mieliśmy wrażenie, że młodzi Azjaci,  nie tylko w Chinach, mocniej żyją w świecie wirtualnym niż w realnym. Ale to chyba też kolejny znak czasów.

targi matrymonialne w Szanghaju
Obowiązkowe selfie i na Insta
targi matrymonialne w Szanghaju
targi matrymonialne w Szanghaju

Zresztą błyskawicznie rozwijające się Chiny zmieniają wszystkich. Nawet mnisi jakby pogodzili się z pędzącym światem i wtopili w ten krajobraz.

buddyjscy mnisi w Szanghaju
Nanjing Road wieczorem
główny deptak w Szanghaju

Chiny po prawie 40-u lat prowadzenia polityki jednego dziecka wyciągnęły wnioski widząc co się dzieje. Jednak problem jest leczony oczywiście  po chińsku. Gdy w społeczeństwie  dosłownie brakuje kobiet, nie mówiąc już o tym,  że nie myślą one o małżeństwie, Chińczycy wpadli na pomysł i nielegalnie ściągają je z okolicznych państw o niższej stopie życiowej m.in. z Korei Północnej. Możemy się tylko domyślać jak wygląda ich sytuacja w późniejszym życiu. Klasyczne leczenie dżumy cholerą.

Polecamy też inny azjatycki kierunek. Zobacz jak wygląda:

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx