Kochacie gwiazdy, obserwacje nieba, ciekawi Was jak tam jest, gdzieś daleko, lata świetlne od nas… to jest to miejsce, które może Was oczarować i zaspokoić chociaż odrobinę głodu wiedzy. Przylądek Canaveral zwany również Przylądkiem Kennedy’ego na Florydzie to jedyne na świecie czynne Centrum Lotów Kosmicznych, które jest jednocześnie atrakcją turystyczną. Takie rzeczy tylko w Stanach.
A nawet jeśli kosmos Was nie pasjonuje nie sposób ominąć tego miejsca. Jest wyjątkowe jak wiele tego typu amerykańskich atrakcji. W skrócie nazywane jest KSC czyli Kennedy Space Center i zajmuje powierzchnię ponad pół tysiąca kilometrów kwadratowych. Mało kto wie, że to również rezerwat przyrody. Ale warto zauważyć, że to co znajduje się na Przylądku do KSC, KSC – Visitor Complex oraz Cape Canaveral Air Force Station. Obok głównego Centrum Lotów znajduje się olbrzymi pas służący do lądowania powracających z kosmosu promów.
Spis treści:
Co zobaczyć i ile to kosztuje?
Pierwsze co musimy zrobić po przyjeździe to zdecydować, które z atrakcji planujemy, jaki zatem będziemy kupowali bilet i czy wybierzemy dodatkowo, jedną z licznych wycieczek fakultatywnych, które kosztują średnio do 25 do 29 dolarów. My zdecydowaliśmy się na jednodniowe bilety po 50 dolarów sztuka. Jak widzicie na zdjęciu poniżej, bilet dla dzieci w wieku 3-11 lat to koszt 40 dol. Do wyboru są pakiety w odpowiednio wyższych cenach i dodatkowe wycieczki fakultatywne. Wiele informacji znajdziecie na tej stronie https://www.kennedyspacecenter.com/info/tickets lub w appce dostępnej w na IOS i Android. Pamiętajcie, że Amerykanie podają ceny netto i należy do nich doliczyć odpowiedni dla danego stanu podatek.
Jeśli wybierzecie podobną opcję do naszej to otrzymacie mapę podobną do tej i zachęcamy Was do zrobienia trasy na niej wyznaczonej. Nie ma drugiego takiego miejsca na ziemi, więc właściwie wszystko co tam zobaczycie robi ogromne wrażenie. A co z tego jest warte szczególnej uwagi?
Galeria astronautów Heroes & Legends
Dalej autentyczny panteon chwały. Galeria największych i najważniejszych postaci amerykańskiego programu podboju kosmosu.
Galeria strojów kosmonautów
Już z zewnątrz zaskakuje wielkością i rozmachem. W środku zobaczymy stroje kosmiczne używane od lat 60-ych czyli od początku podboju kosmosu. Były one przeróbką strojów używanych przez pilotów myśliwców bojowych.
Film ze startu rakiety kosmicznej – obowiązkowo
Rzadko w takich miejscach ogląda się ciekawe projekcje. Ale ten film jest wyjątkowo jak wszystko w Centrum. Opowiada historię lotów w kosmos. Zrealizowany w 3D więc obowiązkowo okularki 🙂
Wybaczcie jakość fotek ale obrazek z 3D niestety tak wygląda. Na żywo – petarda
Kopie wszystkich najważniejszych rakiet kosmicznych
Historia Centrum Lotów Kosmicznego im. JFK sięga lat sześćdziesiątych czyli początków załogowych lotów kosmicznych. W Kennedy Space Center – Visitor Complex zobaczycie kopie wszystkich najważniejszych rakiet kosmicznych używanych przez Amerykanów poczynając od rakiet Saturn ze słynnego programu Apollo.
Jest też lądownik używany przez kosmonautów w czasie powrotu na Ziemię.
Centrum dowodzenia misji Merkury
Widać, że ktoś kto projektował KSC miał talent dobrego scenarzysty filmowego. Napięcie i emocje są stopniowane wraz z kolejnymi atrakcjami. A jedną z takich kolejnych jest Centrum Dowodzenia Misją Merkury. To historyczne miejsce bowiem stąd dowodzono pierwszą orbitalną misją załogową, w której poleciał w kosmos John Glenn.
Widząc archaiczne monitory, telefony z kręciołkiem czy masę guzików na pulpitach sterowanych elektroniką bardziej niż archaiczną, uświadamiamy sobie jakim ryzykiem były pierwsze loty w kosmos i dowodzenie nimi przy tak skromnym arsenale.
Na taki lot mogli decydować się pasjonaci lub szaleńcy. A jednak bez nich podbój kosmosu nie byłby możliwy.
Centrum kosmiczne Kennedy’ego – rakieta nośna i prom Atlantis
W 2011 roku Amerykanie zakończyli program wahadłowców Atlantis. Oczywiście trwają przygotowania do większych wyzwań a to co niedawno latało w kosmosie i wracało zwykle bezpiecznie na Ziemię możemy zobaczyć właśnie tutaj na Przylądku Canaveral. Najpierw zobaczycie to co nie wracało czyli system nośny rakiety Atlantis.
A w środku, w hangarze prawdziwa perełka – prom kosmiczny, który regularnie latał w kosmos a wracając lądował parę kilometrów dalej na specjalnie do tego przygotowanym pasie lotniska KSC. W hangarze znajduje się wahadłowiec Atlantis – w wersji transportowej.
Wahadłowiec jest otwarty a w środku zobaczymy przestrzeń ładunkową oraz specjalne ramię do wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną i przeładowywania np. na Międzynarodową Stację Kosmiczną czyli ISS.
Obok znajduje się kompletna kabina pilotów, którą można odwiedzić i oczywiście zrobić sobie zdjęcia.
Dorotka coś tam majstrowała więc nie mamy pewności czy nie popsuła 🙂
Spoglądając na wahadłowiec od spodu zobaczymy, że ma za sobą trudną służbę i niejedno przeżył.
Centrum kosmiczne Kennedy’ego – stanowiska startowe 39A i 39 B
I najlepsze jak wisienka na torcie jest na koniec. Nikt ze zwykłych śmiertelników nie może wejść na teren znajdującej się obok części militarnej i właściwego Centrum Lotów. Ale jest na to sposób. Wycieczka busikiem, którym pojedziemy po wyznaczonej trasie.
Zobaczycie gigantyczną ruchomą platformę, której zadaniem jest dostarczenie na miejsce startu gotowego zespołu rakiet.
A na koniec można sprawdzić kto jest bohaterem …
oraz jak przystało na Centrum Lotów Kosmicznych zaliczyć pełen odlot :)…
Zobacz też inny nasz tekst w Florydy – Klątwa Key West – zobaczysz i musisz wrócić.
Czad! Gdy zaczęliśmy myślec o tripie po Stanach, mój facet powiedział, że on musi koniecznie zaliczyć 2 rzeczy: siedzibę NASA i Apple 🙂 Wszystko przed nami 🙂
I jedno i drugie warte odwiedzenia. W siedzibie Apple byliśmy kilka razy i niestety również w dzień śmierci Steve’a Jobsa. To co tam się wówczas działo nie da się opisać. Zostały zdjęcia i wspomnienia
Tak ….: to robi wrażenie….
Niesamowite 🙂
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=500568930300596&id=100010424792345 tak było…. wklejcie. Piotr zrobił fajną transmisję….
Sylwia Mehlis-Gorzkowicz niestety link nie działa
wow! Super! Dopisujemy do listy miejsc do odwiedzenia 😀
I to bardzo dobra decyzja. Warto mieć taką listę marzeń
a z drugiej strony wygląda tak 🙂 Fakt, w tym miejscu spełniają się wszytskie marzenia małych chłopców, którzy chceli zostać kosmonautami!
Robi wrażenie, szczególnie gdy uświadomimy sobie, że to nie atrapa.
Ale wymietliście…. NASA jedno z miejsc gdzie kiedyś będę 🙂
Dzięki Łukasz. Co jakiś czas pojawiają się tanie bilety i wpadki linii, zresztą sam wiesz. Ostatnio było coś z Bergen za 678 PLN. Jeszcze się trafi, życzymy Wam tego gorąco bo warto. Wszyscy będziecie zadowoleni.
kosmos!!! centrum wygląda imponująco.
Ile czasu zajęło Wam całe zwiedzanie centrum z atrakcjami?
Chciałabym móc zaplanować czas i nie wiem czy pół dnia to w ogóle brać pod uwagę…
Pół dnia na podstawowe zwiedzanie może być, ale dość szybkim tempem. To dość indywidualna kwestia. Wiadomo, że z dziećmi dłużej schodzi a sami dorośli będą mieli lepsze tempo. Jeśli się chce wykupić jakieś wycieczki fakultatywne to jednak za mało
Dziękuję za informację. Jeszcze jedno pytanko. Byliście wypożyczonym autem? Jeśli tak to z terenu Orlando? Pytam bo to chyba jedna z najlepszych opcji poruszania się tam po okolicy. Polecacie konkretną wypożyczalnię? Dzięki.
Tak, braliśmy auto z lotniska w Miami. To najlepsza opcja przy założeniu, że wypożyczy się wcześniej. Nie mamy konkretnej ulubionej wypożyczalni. patrzymy co aktualnie jest korzystnego w tych najlepszych. Pozdrowienia
Muszę tam polecieć!
Warto, jak masz więcej czasu to spróbuj też innych wycieczek w Centrum
Muszę to kiedyś zobaczyć.
Niestety mało czasu na takie atrakcje podczas wizyt w USA 🙁
Świetnie inspirujecie !
Piękne miejsce. Polecamy, dzięki