Giżycko na Mazurach – 10 nieżeglarskich miejsc, które polecamy

giżycko

Giżycko atrakcje miasta

Hasło Mazury budzi rozmaite skojarzenia. Najczęściej przywodzi na myśl Krainę Tysiąca Jezior. My chcemy pokazać Ci serce tej krainy czyli Giżycko ale przewrotnie proponujemy nieżeglarskie atrakcje miasta i bliskiej okolicy tego największego mazurskiego portu.

giżycko

Od kiedy pamiętamy pędziliśmy do Giżycka bo tam pikała nam najmocniej żeglarska cząstka serca. Giżycko jest bowiem położone w strategicznym miejscu, pomiędzy dwoma wielkimi jeziorami Niegocin i Kisajno. Tutaj często rozpoczynała się lub kończyła nasza żeglarska przygoda czyli rejsy po Mazurach. Jednak miasto i okolica mają do zaoferowania coś więcej niż tylko żagle. Więc jeśli jachty nie są Twoją pierwszą miłością na Mazurach nadal masz co robić.

Giżycko kilka słów o mieście

giżycko

Pierwsze ślady obecności człowieka na tych ziemiach pojawiły się 15 tysięcy lat temu. W XI wieku istniał tu pruski gród. W pierwszej połowie XIV wieku Krzyżacy zbudowali w tym miejscu gród drewniany a w drugiej połowie wieku murowany. Nazwali go Lötzen. Później powstała Nowa Wieś, która przekształciła się w miasto Lötzen. Przeszło ono najazdy litewskie, rosyjskie, epidemię dżumy kiedy zmarło 95 % populacji mieszkańców. Zaraz po II wojnie światowej miasto nazwano z mazurska Lec a później Łuczany. Ostatecznie otrzymało nazwę upamiętniającą mazurskiego działacza ruchu ludowego Gustawa Gizewiusza. Dziś liczy około 28 tysięcy mieszkańców i jest jednym z najważniejszych ośrodków turystyki na Mazurach.

kanał łuczański

Ale najważniejszy dla Giżycka był koniec XIX wieku gdy impulsem do jego rozwoju okazała się budowa jednej z największych twierdz tej części Europy.

Twierdza Boyen

twierdza boyen

Dziś Feste Boyen traktowana jest jak atrakcja turystyczna. Ale dzięki Robertowi Kempie – znakomitemu, giżyckiemu przewodnikowi dowiedzieliśmy się, że Twierdza to był najważniejszy element rozwoju miasta i regionu. Można zaryzykować twierdzenie, że gdyby nie budowa Twierdzy Boyen, nie doszłoby do takiego rozwoju tej części Mazur. Do chwili podjęcia decyzji o jej budowie Giżycko liczyło od 1300 do 1500 mieszkańców. Obok Harzu był to jeden z najbiedniejszych regionów dawnych Niemiec. Ale w spisie z 1910 roku w Lötzen mieszkało już 9000 mieszkańców plus garnizon w składzie około 1,5 tysiąca żołnierzy co świadczyło o rozwoju miasta a jednocześnie świadczyło o jego zamożności.

twierdza boyen

Budowa Twierdzy ruszyła w 1843 roku. Okoliczni mieszkańcy znaleźli pracę i dobry zarobek przy wznoszeniu wałów ziemnych. Powstały nowe cegielnie. Słowem okolica zaczęła się bogacić. Przyjechali nowi mieszkańcy z Wirtembergii i Nadrenii – Palatynatu.

jezioro boczne

Tych nowych mieszkańców Prus zaczęli odwiedzać ich krewni i znajomi. Zaczęły powstawać nowe hotele. Ruszyła żegluga po mazurskich jeziorach. Słowem zaczęło się to co dzieje się do dziś czyli rozwój turystyki w Krainie Tysiąca Jezior

Historia Twierdzy

twierdza boyen

Budowa twierdzy zakończyła się w 1855 roku. Jej zadaniem było blokowanie strategicznego przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Powstała na planie sześcioboku ziemno-murowanego w bezpośrednim sąsiedztwie miasta. Nadano jej imię na cześć inicjatora jej budowy generała von Boyen.

twierdza boyen

Najważniejszą rolę odegrała w trakcie I wojny światowej blokując przejście rosyjskiej armii. Twierdza ma cztery bramy, liczne koszary i schrony dla wojska oraz budynki zaplecza.

 Twierdza Boyen współcześnie

twierdza boyen
twierdza boyen

Obecnie Twierdza jest jedną z większych atrakcji turystycznych Giżycka i okolic. Jej zwiedzanie z dobrym przewodnikiem może zająć nawet 3,5 godziny. Ciekawy jest rzut oka na dawne wały, stanowiska armat i same armaty, których repliki znajdują się w Twierdzy.

twierdza boyen
twierdza boyen

Zaskoczeniem była dla nas stacja gołębi pocztowych którymi posługiwano się w dawnych czasach.

twierdza boyen

W miejscu starych warsztatów i wozowni powstały ciekawe ekspozycje oraz miejsca służące prezentacji sztuki.

twierdza boyen

A rodziny z dziećmi do odwiedzenia może przekonać fajny plac zabaw, zlokalizowany prawie w samym środku, gdzie opiekunowie zajmują się maluchami podczas gdy rodzice zwiedzają pruskie mury.

twierdza boyen

Więcej informacji o Twierdzy Boyen można znaleźć na ich stronie – www.twierdza.gizycko.pl

Ceny biletów:

  • normalny – 15 PLN
  • ulgowy 10 PLN
  • dzieci do 7 lat wchodzę bezpłatnie

Hotel St. Bruno

hotel st bruno

Jeśli wciąż jesteśmy przy historii miasta to zdecydowanie namacalnym elementem tej historii jest dawny zamek krzyżacki, który niewiele brakowało a zostałby kompletnie zrujnowany. Znaleźli się jednak inwestorzy, którzy wykupili ruiny z walącymi się ścianami i stworzyli w tym miejscu klimatyczny Hotel St Bruno. Jego nazwa ewidentnie nawiązuje do św. Brunona z Kwerfurtu, który zginął na tej ziemi śmiercią męczeńska z rąk pruskich plemion.

hotel st bruno

Poza nawiązaniem do historii Hotel prezentuje się naprawdę ciekawie.

hotel st bruno
hotel st bruno

Duże, przestronne pokoje, wygodne łóżka to zdecydowana zaleta gdy zamierzamy traktować hotel jako punkt wypadowy na zwiedzanie najbliższej okolicy. Jeśli chcesz zarezerwować pokój możesz to zrobić tutaj.

hotel st bruno

Oprócz warunków noclegowych w każdym hotelu ważna jest dla nas kuchnia. I tu kolejny pozytyw.

hotel st bruno

Sandacz z marchewkowym puree oraz kuskusem i szparagiem trafiony w dziesiątkę.

hotel st bruno

Podobnie pierogi ze szpinakiem i czosnkiem oraz serem i oliwą z pesto, które zamówiła Dorotka.

hotel st bruno

Kolejny dzień i kolejne smakołyki. Makaron z pesto z sezonowego czosnku niedźwiedziego oraz z orzechami nerkowca. A także mazurskie plince czyli placki ziemniaczane, świeżo przyrządzone, w wersji z łososiem i kwaśną śmietaną. Kuchnia to zdecydowany atut Hotelu St. Bruno.

hotel st bruno

Plus lokalizacja tuż przy urokliwym Kanale Łuczańskim, którym przemieszczają się motorówki i jachty pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin.

hotel st bruno

Chcąc być w centrum miasta, blisko wody i miasta lepszej lokalizacji w Giżycku nie można sobie wyobrazić.

Most obrotowy w Giżycku

most obrotowy

A tuż obok Hotelu, w poprzek Kanału Łuczańskiego obecnie zwanego Giżyckim znajduje się wyjątkowy most. Most obrotowy ważący 100 ton, który w niespełna 5 minut potrafi obrócić jeden człowiek. I nie jest to żadne cudo współczesnej myśli inżynierskiej.

most obrotowy

Most został zaprojektowany i zbudowany pod koniec XIX wieku  by zapewnić dojazd do Twierdzy Boyen w Giżycku przez Kanał Giżycki. Jedyny w Polsce nie ma drugiego takiego. W Europie jest ich zaledwie kilka. Wyjątkowość tego mostu polega również na tym, że przęsło mostu nie idzie w górę a obraca się o 90° i ustawia równolegle do nabrzeża.

most obrotowy

Otwarcie mostu pozwala przepłynąć statkom ale blokuje ruch samochodów.

gizycko

Most był wysadzony w czasie II wojny światowej. Pod koniec lat 60-ych wyposażono go w napęd elektryczny. Ale ten działał zbyt szybko i uszkadzał konstrukcję przyczółka. W 1993 roku przywrócono ręczny mechanizm. Obecnie most otwierany i zamykany jest według dziennego rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej. Od 1 listopada do 31 marca jest zamknięty dla ruchu wodnego. Jeśli chcecie przywieźć sobie pamiątkę, idźcie do operatora mostu po pamiątkową pieczęć potwierdzającą obecność na moście obrotowym

Port Stranda – jak powstawał „Nóż w Wodzie”

port stranda

W samym Giżycku, w północno-zachodniej części miasta znajduje się Port Stranda. Stąd w 1961 roku wypływał jacht Christine, który zagrał z znakomitym debiucie fabularnym Romana Polańskiego, do którego tworzył scenariusz m.in. Jerzy Skolimowski.

port stranda

Film otrzymał nominację do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych.

Sztynort

sztynort pałac

Obok Giżycka to jeden z naszych ulubionych portów na Mazurach. Ale Sztynort to też namacalny kawałek historii Prus. Od 1572 roku była to główna siedziba rodu Lehndorffów, jednego z najpotężniejszych rodów pruskich. Jego historia sięga czasów przedkrzyżackich. W XVII wieku powstał tu wyjątkowy pałac z największym w Prusach bo 18 hektarowym parkiem. Tuż za Pałacem rozpoczyna się aleja dębowa a z niej drogi wiodą do dawnej herbaciarni oraz kaplicy.

herbaciarnia pałacu w sztynorcie
kaplica pałacu sztynort

Żeglarze, którzy przypływali do Sztynortu oglądali ze smutkiem jak Pałac popada w ruinę. Ale jest dobra wiadomość. Pałac został przekazany Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków, niemiecki rząd przekazał sporą kasę na prace zabezpieczające. Słowem za kilka lat będzie co oglądać.

sztynort
sztynort

Warto też wybrać do lasu przy kanale prowadzącym do portu. Tam znajduje się mauzoleum rodu Lehndorffów, które podobnie jak Pałac jest pieczołowicie odnawiane.

Filmowe klimaty – gdzie kręcono Faraona?

jezioro kirsajty

Za Sztynortem a właściwie za mostem sztynorckim znajduje się jezioro Kirsjaty. Malutkie, niepozorne zagrało w jednym z najważniejszych polskich dzieł filmowych.

piotr sobociński
operator filmowy Piotr Sobociński pokazuje rodzinie miejsce, gdzie dziadek, Witold Sobociński realizował sceny na Nilu w filmie Faraon
jezioro kirsajty

Ponad pół wieku temu, na małych wyspach tego jeziora majaczyły palmy. Mieszkańcy z okolicznych wsi ale i turyści mocno zdziwili się gdy pewnego dnia obudzili się w takiej scenerii. Wtedy właśnie Jerzy Kawalerowicz realizował tu fragment filmu Faraon, a konkretnie sceny na Nilu. W 2019 roku Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy zorganizował tu wspomnieniowe spotkanie „Faraona po latach”, na które przyjechała rodzina, jednego z operatorów filmowych – Witolda Sobocińskiego oraz odtwórca głównej roli – Ramzesa XIII – Jerzy Zelnik.

jerzy zelnik
Jerzy Zelnik, który w Faraonie zagrał rolę faraona Ramzesa XIII

W 1967 roku Faraon był nominowany do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych. Amerykański reżyser Martin Scorsese uznał film za arcydzieło polskiej kinematografii.

Mamerki – bunkry Wermachtu

mamerki

To wyjątkowe miejsce nie tylko dla fanów historii. Mamerki to największy w tej części Polski kompleks bunkrów, z którego w czasie II wojny światowej zarządzano całym frontem wschodniej. Czyli w sumie 6,5 miliona żołnierzy Wermachtu.

mamerki

W czasie wojny to było małe miasto. 200 budynków z czego lekkie nie przetrwały do dziś. W Mamerkach stacjonowało około 1500 żołnierzy, był fryzjer, kino, piekarnia, stacja uzdatniania wody, dwie elektrownie i przystań jachtowa co nie dziwi bo teren znajduje się nad brzegiem jeziora Mamry i jest atrakcją także dla żeglarzy.

mamerki

Największe bunkry – giganty mają stropy grubości 7 metrów i ważą bagatela około 17 tysięcy ton.

mamerki

Jeden z nich zaprojektował Adolf Hitler, który był niespełnionym architektem. Osobiście był on w Mamerkach kilka razy. Stacjonowała tu także specjalna grupa ogrodników, którzy zajmowali się maskowaniem bunkrów i terenu. Do dziś w Mamerkach ocalało 30 bunkrów, które stanowią niezwykłą atrakcję turystyczną. Naszym zdaniem jeszcze ciekawszą niż słynny Wilczy Szaniec.

mamerki

Do dziś nie odnaleziono zapasu wina z miejscowej kantyny, które ukryto gdzieś na terenie Mamerek. Istnieje też hipoteza, że mogła tu znajdować się Bursztynowa Komnata.

mamerki

W Mamerkach jest też ciekawe muzeum nawiązujące do II wojny światowej, które co roku rozwija swoje ekspozycje.

mamerki

Do wyboru są trzy trasy zwiedzania. Na miejscu lub wcześniej telefonicznie można zamówić przewodnika.

Osobiście polecamy Piotra, z którym zrobiliśmy ciekawy spacer po kompleksie bunkrów i przekonaliśmy się, że jest nie tylko fanem tego miejsca ale też świetnie zorientowanym w tematyce ekspertem.

Ceny biletów:

  • bilet normalny – 17 PLN
  • bilet ulgowy 12 PLN
  • parking – 5 PLN

Mazurska Sauna na wodzie

mazurska sauna

Blisko Giżycka, na jeziorze Bocznym, w miejscowości Bogaczewo znajduje się Sauna. Pływająca na wodzie, stworzona według najlepszy fińskich wzorców.

mazurska sauna

Najpierw dojeżdżamy na brzeg, dzwonimy do właścicieli i płyniemy na platformę, na której znajduje się sauna. W saunie można zwyczajnie, spokojnie posiedzieć…

mazurska sauna

ale też przeżyć ostry powiew gorącego powietrza tworzony przez kapitana sauny.

mazurska sauna

Po gorących przeżyciach zawsze można się schłodzić w wodach jeziora Bocznego. Sauna czynna jest niezależnie od pory roku ale zimą działa wyłącznie na wcześniejsze rezerwacje.

Gospoda pod Czarnym Łabędziem

mazurska sauna

Okna sauny skierowane są na Rydzewo leżące po drugiej stronie jeziora Bocznego i akurat na ulubione kulinarne miejsce jakim jest Gospoda pod Czarnym Łabędziem.

gospoda pod czarnym łabędziem

Powstała w 2000 roku na bazie starych, pruskich zabudowań. Ma 11 pokoi, odnowionych i powiększonych w 2018 roku. Ale także świetnie rozbudowaną mariną dla jachtów i motorówek. Jeśli chcecie ominąć duże, giżyckie porty to Gospoda wydaje się być idealnym miejscem. Port jest mniejszy niż te w mieście a wokół panuje spokój.

gospoda pod czarnym łabędziem

Przy Gospodzie znajduje się pole campingowe, jest wypożyczalnia skuterów wodnych a zimą można pojeździć na skuterach śnieżnych i polatać na bojerach. Słowem całoroczny full wypas.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

gospoda pod czarnym łabędziem

Ale co najważniejsze, jest zdobywcą tytułu Najlepszej Restauracji Warmii i Mazur. I to nieprzypadkowo, bo można tu zjeść naprawdę znakomite mazurskie specjały. Zapytajcie na miejscu o plince z pomoczką czy dzyndzołki z hreczką. Zjecie i zrozumiecie, dlaczego warto.

gospoda pod czarnym łabędziem
gospoda pod czarnym łabędziem
gospoda pod czarnym łabędziem

A do tego śniadania w Gospodzie to zawsze była poezja smaku.

Hotel Zamek Ryn

hotel zamek ryn

Ryn to idealny wybór dla osób szukających spokojniejszych mazurskich miasteczek. A Hotel Zamek Ryn to wyjątkowe miejsce na nocleg, mocno nietypowe bo znajduje się w klasycznym zamku krzyżackim.

hotel zamek ryn

Zamek ma bogatą historię, był zdobywany przez chłopów a później odbijany. Tatarzy spalili go w czasie potopu szwedzkiego. W XIX wieku pełnił funkcję pruskiego więzienia. Po wojnie mieścił się tu Urząd Miasta, muzeum i Dom Kultury. W 2006 roku powstał w nim pierwszy na Mazurach, imponujący hotel w historycznych wnętrzach.

hotel zamek ryn

350 miejsc noclegowych i mimo swojego zabytkowego charakteru nowoczesne rozwiązania designerskiego. Co roku na początku marca w hotelu odbywają się tu onkursy L’art cuisine de la Martell, wybitnych, młodych talentów kulinarnych, o których możecie poczytać również u nas : TUTAJ.

Gościniec Ryński Młyn

ekomarina ryn

Będąc w Rynie polecamy też wyskoczyć nad jezioro Ryńskie. W bliskiej odległości od zamku znajduje się nowoczesna Ekomarina a jeszcze bliżej pyszne miejsce jakim jest  Gościniec Ryński Młyn.

gościniec ryński młyn

Znajduje się on w w zabytkowym  młynie wzniesionym na przełomie XIV i XV wieku. Jako młyn działał do 1990 roku. Teraz to miejsce, gdzie serwuję się dobrą regionalną kuchnię.

gościniec ryński młyn

Wszystkie opisane przez nas miejsce są łatwo dostępne na mapie Giżycko i okolice – nieżeglarskie atrakcje

A pomysły na inne spędzanie czasu na Mazurach znajdziesz w naszych kolejnych tekstach:

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Basia
Basia
3 lat temu

Super wpis. Opisujesz piękne miejsca w Polsce, które mało kto zna. W tym roku, kiedy zostajemy na wakacje w Polsce, warto poznać i odwiedzić te rejony.

trackback
Mazury co warto zobaczyć. 12 powodów by ruszyć w Krainę Tysiąca Jezior
2 lat temu

[…] Giżycko i okolice na Mazurach – 10 nieżeglarskich miejsc, które polecamy […]

Bartosz
Bartosz
1 miesiąc temu

Bardzo fajny artykuł i piękne zdjęcia. Ostatnio tam byłem i polecam to miejsce każdemu.

4
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx