Malta – praktyczny poradnik po miejscach wartych odwiedzenia

malta

Malta – kilka informacji tytułem wstępu

Pierwszy raz w tak małym kraju jak Malta dosłownie biegaliśmy. Wszystko pędem. Bo rozmiar wyspy a liczba atrakcji są odwrotnie proporcjonalne. Gdy wrzuciliśmy do netu hasło „Malta co zobaczyć” wysypało się milion miejsc. I po chwili wiedzieliśmy, że w ciągu tygodnia nie damy rady odwiedzić wszystkich. Ale możemy z tego wybrać najciekawsze naszym zdaniem i zgodne z naszymi zainteresowaniami. I dzięki temu możemy oddać w Twoje ręce dość kompletny, subiektywny przewodnik po miejscach według nas – interesujących.

malta

Wiele z nich to miejsca, które po prostu można zobaczyć raz. Ale sporo jest takich, do których autentycznie chce się wracać i pozostaje niedosyt jak chociażby z Mdiny. I o każdym z nich, na spokojnie Ci opowiemy.

malta

Wybacz natomiast, że nie chcemy tu pisać o historii Malty bo nie starczyłoby na to internetu. Jeśli spodoba Ci się to miejsce to na pewno zechcesz dowiedzieć się więcej. Niech wystarczy, że najstarsze ceramiki stworzone przez człowieka znaleziono tu 5 tysięcy lat przed naszą erą czyli ponad 7 tysięcy lat temu. Najstarsze budowle są starsze niż piramidy egipskie a przez tysiąclecia Malta była w rękach Fenicjan, Kartaginy, Rzymu, Bizancjum, Sycylii, Francuzów aż w końcu Wielkiej Brytanii.

malta
malta

To także najbardziej słoneczne miejsce Europy, gdzie słońce świeci przez ponad 300 dni w roku.

Sliema

sliema

Tu zaczęliśmy nasz maltański trip. To zdecydowanie turystyczna miejscówka z ładną zatoką, wypasionymi i nienajtańszymi knajpkami i klubami. Ale na start, po zamknięciu w czasie pierwszej fali pandemii w Polsce właśnie takiego miejsca potrzebowaliśmy na dwa pierwsze dni. By po prostu nacieszyć się ludźmi i wyluzować.

malta

I tu możemy polecić niezły i jak się okazało trafiony, w dobrej cenie hotel Waterfront. Za rekomendację niech wystarczy widok jaki z jego okien rozpościerał się o poranku, przy śniadaniu.

sliema

Jeśli Cię przekonuje to sprawdź aktualną cenę TUTAJ.

Valetta

valletta

Vallettę od Sliemy dzieli tylko zatoka. Tu kończyliśmy naszą podróż po Malcie. I gdy wspominamy całą trasę to z chęcią wrócilibyśmy tu jeszcze raz. Valetta uważana jest za najbardziej słoneczną stolicę Europy. To też największe na świecie skupisko zabytków pod gołym niebiem nazywane największym muzeum świata. Całe miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

malta

Warto poświęcić na nią więcej czasu by zobaczyć najważniejsze z nich jak chociażby katedrę św. Jana, gdzie znajduje się jedyny, sygnowany obraz Caravaggia, który powstał na Malcie a nosi tytuł „Ścięcie św. Jana Chrzciciela”.

caravaggio
caravaggio

Spacer po stolicy najlepiej zaplanować z przewodnikiem bo miejscowi wiedzą najwięcej o każdym skrawku tego miejsca oraz historii większości kamienic. 

malta

A jeśli poruszasz się samodzielnie to nie spiesz się, uważnie rozglądaj dookoła, bo historyczne miejscówki są wszędzie.

W chwili zmęczenia wpadnij do najstarszej na Malcie kawiarni – Caffe Cordina, która powstała w 1837 jako niewielka, rodzinna herbaciarnia.

caffe cordina

Ale szczególnie polecamy wieczorne tripy śladem knajpek. Umiejscowione często na schodach prowadzących na waterfront, tworzą niepowtarzalny klimat miasta. 

malta

Wycieczka na waterfront za dnia i w nocy to osobna sprawa. Za dnia pięknie widać stąd maltańskie Trójmiasto a w nocy można trafić, tak jak my na pokazy jachtów. 

malta

Trójmiasto – Isla, Birgu, Bormla

Maltańskie Trójmiasto położone jest naprzeciwko Valletty, po drugiej stronie wielkiego, naturalnego portu. Jest absolutnie przepiękne i właściwie można by w nim spędzić ten nasz tydzień. Ale, że nie mieliśmy tyle czasu więc musiało wystarczyć intensywne pół dnia.

malta

Najlepsze miejsce to marina w Birgu, gdzie wpadliśmy na lunch do Cargo Bar&Dine a co jedliśmy sprawdzisz w dalszej części posta. Zrobiliśmy spacer nabrzeżem, obok przepięknego Muzeum Morskiego.

malta

Do Birgu można przyjechać autobusem lub Boltem ale można też przepłynąć wodną taksówkę, które co chwilę pływają z Valetty. My zrobiliśmy sobie wycieczkę gondolą po całym porcie i chociaż zwykle unikamy takich atrakcji jak ognia, to tym razem okazało się, że to był strzał w dziesiątkę.

Byliśmy i do dziś jesteśmy zachwyceni tym jak śliczna jest Valetta z wody, wielki port oraz Trójmiasto, gdzie na krańcach można podziwiać Fort Ricasoli, który zagrał w filmie Troja.

malta

Gondole pływające po porcie to często antyki pielęgnowane przez pokolenia jak rodzinny skarb. A ich kapitanowie to zwykle świetni przewodnicy, którzy potrafią barwnie opowiadać o miejscu, w którym pracują.

malta

Koszty pływania gondolą:

  • 2 euro – kurs z Valetty do Trójmiasta lub na odwrót
  • 8 euro – opłynięcie całej zatoki
  • 50 euro – gondola dla 6 osób na pół godziny ( można a nawet warto negocjować )
malta

Buggiba na Malcie

malta nurkowanie

To kolejne oblegane,  turystyczne miejsce, jednak zdecydowanie tańsze niż Sliema. Właściwie trudno znaleźć po północnej stronie Malty miejsca mało oblegane. Bo z tej strony nie ma stromych skał i jest bliżej do wody przez co można znaleźć przyzwoite, jak na lokalne warunki plaże. Na drugie miejsce pobytowe, z dwóch powodów wybraliśmy miasteczko Buggiba. Pierwszy to bliskość licznych centrów nurkowych, bo jak pewnie wiecie na Malcie nurkowaliśmy.

A drugi powód to jedyna w tej części Europy znakomita restauracja z owocami morza czyli Ocean Basket pochodząca z z Republiki Południowej Afryki.

O jedzeniu na Malcie piszemy w innym poście więc możemy tylko powiedzieć, że Ocean Basket na Malcie smakował chyba nawet lepiej niż w niektórych miejscach w RPA. Przeczytasz w nim również o tym co warto zamówić na lunch w Cargo Bar&Dine w Trójmieście.

ocean basket malta
ocean basket malta

Z Buggiby jest blisko do promu na Gozo. Można też stąd wyskoczyć na Blue Lagoon na Comino. Więc mimo pewnych minusów są też plusy tej lokalizacji.

buggiba

A dodatkowo są wśród nich też fajne miejscówki do snurkowania.

Wina na Malcie i winnica Meridiana

malta

W większości krajów, które odwiedzamy staramy się poznać lokalnych producentów wina oraz zwyczaje i tradycje winiarskie. Na Malcie odwiedziliśmy winnicę Meridiana zlokalizowaną bardzo blisko urokliwej Mdiny.

meridiana

Meridiana to jeden z większych producentów jakościowych win na Malcie. Uprawiają tu takie odmiany winorośli, które dobrze sprawdzają się w bardzo ciepłym i wilgotnym klimacie wyspy. A są to między innymi Chardonnay, Vermentino, Muscaty ale też czerwony Merlot oraz Cabernet Sauvignon.

meridiana

Więcej o nich przeczytasz w poście:

Rabat

malta

Kolejne miasto pełne historii. W Rabat jest aż pięć kompleksów katakumb. W centralnym punkcie miasta znajduje się kościół św. Pawła. Ciekawostkę stanowi znajdujący się obok cmentarz, którego mury zdobią figury postaci płonące w piekielnych ogniach. 

rabat

A największą ciekawostkę spotkaliśmy obok kościoła Franciszkanów, pierwszych zakonników, którzy przybyli na Maltę. A tą ciekawostką jest znajdujące się w murze franciszkańskiego szpitala… Okno Życia. 

malta

Tak, dobrze czytasz – OKNO ŻYCIA. Więc jeśli wydawało Ci się, że to współczesny pomysł to już wiesz, że jego idea znana była około 1461 roku już na Malcie.

malta

Po przeciwnej stronie ulicy znajdowała się kamienica, gdzie mogły się schronić dziewczyny w ukrywanej przed rodziną ciąży oraz panny uciekające przed niechcianym małżeństwem.

malta

Mdina – miasto ciszy

Z Rabatem graniczy jedno z najpiękniejszych miejsc na Malcie. To dawna stolica tego kraju – Mdina, nazywana miastem ciszy. Na ulicach nie ma samochodów, brakuje sklepów ale w normalny dzień to pozory ciszy. Bo ciszę wypełniają turyści. 

mdina

Jednak w wąskich uliczkach Mdiny można się zagubić i znaleźć ową ciszę bez problemu. I pewnie dlatego jest to ulubione miejsce odwiedzin wielu znanych aktorów. 

malta
mdina

Mdina zbudowana jest na wzniesieniu otoczonym podwójną linią grubych murów dzięki czemu z daleka można było dostrzec zbliżającego się wroga. 

mdina

W tym miejscu warto się zagubić na kilka godzin, by odetchnąć od zgiełku wyspy, poczuć klimat dawnej stolicy a później schować się do jednej z uroczych knajpek na wino. 

mdina

Lub wrócić o zmierzchu bo wówczas miasto wygląda najpiękniej.

Marsaxlokk

Miasteczko położone w zatoce, we wschodniej części wyspy znane jest z dwóch powodów – niedzielnych targów rybnych i kolorowych, rybackich łodzi zwanych luzzu.

malta

Luzzu są niezwykle odporne i potrafią przetrwać niejeden sztorm. A to za sprawą specjalnej konstrukcji, podwójnie wzmocnionego kadłuba.

malta
marsaxlokk

Z powodu pandemii nie mieliśmy szansy na podziwianie targu rybnego, które swoją drogą bardzo lubimy. 

malta

Mogliśmy skupić się na wielobarwnych luzzu. Malowane na niebiesko, żółto, zielono i czerwono na dziobie dodatkowo zdobione są okiem Ozyrysa lub jak uważają inni Horusa i ma to chronić przed złymi duchami.

marsaxlokk

W Marsaxlokk licencję na połowy ma 400 rybaków więc możecie się domyślać ile łodzi jest zacumowanych pośrodku zatoki. 

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Marsaskala

W sąsiedniej zatoce, bardziej na północ znajduje się kolejne urocze miasteczko. Marsaskala dawniej była również portem rybackim ale dziś to raczej rozrywkowy kurort z mnóstwem knajpek serwujących dania kuchni maltańskiej i włoskiej. 

malta

Ale widok na zatokę Marsaskala, w której rybackie łodzie zastąpiły luksusowe jachty motorowe i żaglowe jest wciąż imponujący.

Malta – Klify Dingli

dingli cliff

Żeby opowiedzieć o klifach warto zacząć od budowy wyspy. Główna wyspa czyli Malta przypomina nieco odwrócony rondel, nierówno zanurzony w morzu. Północna strona opada aż do jego tafli przez to tutaj znajduje się sporo plaż a dostęp do wody nawet po skałach jest łatwiejszy.

malta

Po południowej rondel wystaje ostro z morza, skały wznoszą się pionowo w górę i tworzą przepiękne miejsce.

malta

Jeśli mamy mówić o jakimś miejscu na Malcie jako naj… to najpiękniejsze obok Mdiny będą klify Dingli. W najwyższym miejscu wznoszą się na 253 metry nad poziomem Morza Śródziemnego.

malta

Swoją nazwą zawdzięczają angielskiemu rycerzowi sir Dingleyowi, który osiedlił się tutaj w XVI wieku.  Na klify warto przyjechać na zachód słońca bo jest to chyba jedna z najlepszych takich miejscówek na całej wyspie.

dingli

A my zaliczyliśmy tutaj jedno z lepszych nurkowań, schodząc z całym sprzętem ze szczytu do wody. 

malta

Odwiedziliśmy cmentarzysko wraków samochodów, którymi skakano z klifu do wody w lat 80-ych ubiegłego wieku. 

malta

Przy okazji odkryliśmy miejsce, gdzie kłusownicy tuńczyków pozbywają się szkieletów ryb.

Blue Grotto i nurkowanie na Malcie

blue grotto

To przepiękna, monumentalna jaskinia a właściwie system jaskiń, do których można się dostać tylko od strony morza. Do Blue Grotto pływają statki z sąsiedniego Zurrieq. Statki przy okazji odwiedzają kilka innych jaskiń.

malta

To także jedna z najlepszych miejscówek nurkowych na Malcie bo obok znajduje się wrak Um El Faroud – największego statku zatopionego jako atrakcja nurkowa. Ma 110 metrów długości, 16 metrów szerokości i 10 tysięcy ton wyporności.

malta nurkowanie

Gdy dodamy, że wody wokół Malty mają imponującą przejrzystość dochodzącą do 40 metrów, możemy zrozumieć dlaczego jest to jedna z lepszych, nurkowych destynacji na Morzu Śródziemnym.

malta

Więcej informacji o miejscówkach nurkowych znajdziesz w poście:

Watch Towers na Malcie

watch tower

Wieże obserwacyjne tworzyły na Malcie swoisty rodzaj systemu wczesnego ostrzegania. Ich budowę rozpoczął na początku XVII wieku Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego – Alof de Wignacourt. Łącznie do końca wieku powstały 32 wieże. Jedna z nich aż do 2002 była posterunkiem policji. 

watch tower
watch tower

Dziś nieliczne można zwiedzać a sygnałem o tym, że są otwarte dla turystów jest flaga powiewająca nad wieżą.

Popeye Village – Malta

malta

Wioska Popeya to filmowe Sweetheaven. Została od podstaw zbudowana w 1979 roku na potrzeby filmu Roberta Altmana o słynnym marynarzu z amerykańskiej kreskówki. Film nie cieszył się powodzeniem. Natomiast wioska i owszem bo do dziś jest oblegana przez tłumy turystów. Możemy śmiało polecić ją rodzinom z dziećmi ale nam osobiście nieszczególnie przypadła do gustu. 

malta

Natomiast do Anchor Bay, gdzie znajduje się wioska wróciliśmy w innym celu, bo po lewej stronie u jej ujścia znajdują się piękne podwodne jaskinie i łuki skalne. A że są schowane dość płytko pod wodą to stanowią atrakcję na ponad godzinne, miłe nurkowanie, które z serca polecamy.

Plaże Malty

malta

Skalista wyspa nie słynie z pięknych piaszczystych plaż a te, które są bywają oblegane bardziej niż Władysławowo w szczycie sezonu. 

Nam udało się odwiedzić kilka z nich i jedno możemy powiedzieć, że Melieha na północnym – zachodzie wyspy nas nie porwała z uwagi na tłok.

Natomiast jeśli mielibyśmy polecić urocze, klimatyczne miejsce to byłaby to plaża w Riviera Bay lub jedna z sąsiednich plaż np. Golden Bay czy Qarraba Bay.

malta

Do pierwszej trzeba zejść w dół po 165-u schodkach i prawdopodobnie to odstrasza potencjalnych amatorów przez co na dole jest zdecydowanie mniej ludzi. 

Jest tu fajna kafejka czynna od 10.00. Można więc wpaść na późne śniadanie i zostać do popołudnia. 

malta

Jest też szkoła pływania na supie więc nie ma obaw, że będzie wiało nudą.

malta

Więcej o plażach na Malcie przeczytasz tutaj:

Malta pogoda

Malta leży w strefie klimatu subtropikalnego, z bardzo łagodnymi zimami i długimi ciepłymi, częściowo gorącymi okresami lata. Średnia temperatura roczna wynosi 23 stopnie Celsjusza w dzień i 16 stopni w nocy.

Według rankingu International Living’s 2011 Quality of Life Best Climate Index – Malta jest państwem z najlepszym klimatem na świecie a Valletta czyli stolica Malty to najbardziej słoneczne miasto Europy.

Na Malcie jest 300 słonecznych dni w roku. Latem temperatury dochodzą do 34 stopni Celsjusza a sezon kąpielowy trwa od maja do października. Najwięcej opadów występuje od listopada do lutego a burze występują najczęściej w październiku.

Malta – praktyczne porady dotyczące pobytu i poruszania się

malta
  1. Po przylocie na Maltę warto kupić tygodniową kartę na transport publiczny. Dostaniesz je w w automacie, w budynku lotniska lub w drugim automacie obok przystanku autobusowego.
  • 21 euro – cena karty na tydzień dla osoby dorosłej
  • 15 euro – cena za kartę dla dziecka do 10 lat

2. Warto używać aplikacji Talinja, która pokazuje faktyczne miejsce i czas oczekiwania na autobus:

3. Alternatywą dla autobusów są taksówki BOLT, które są zdecydowanie           najtańsze. I podobnie jak Uber działają z poziomu aplikacji.

4. Na Malcie królują hotele ale alternatywą są Farmhouse’y. Często to piękne wille przerobione z budynków gospodarczych. Dużo ich na Gozo ale nie brakuje również na głównej wyspie.

5. Na Malcie obowiązuje lewostronnny ruch, więc pamiętaj o tym chcąc wypożyczyć auto.

6. Malta używa też brytyjskich gniazdek 240V, dobrze więc pamiętać by zabrać ze sobą adapter.

7. Obowiązującą walutą jest euro, nie ma kantorów walut więc warto mieć gotówkę lub wypłacać kasę z bankomatu. W ostateczności pieniądze wymienimy w banku po niezbyt korzystnym kursie.

Mapa miejsc, które opisaliśmy i polecamy odwiedzić

Malta – nasze posty, które polecamy:

Z naszego pobytu na Malcie powstała seria wpisów. Polecamy Ci jeśli wybierasz się na wyspę i chcesz dowiedzieć się więcej o jedzenie, nurkowaniu, plażach, produkcji wina na Malcie i wyspie Gozo:

Malta – najbardziej słoneczna wyspa Europy – vlog

Polecamy ten vlog bo lepiej obejrzeć miejsca, które Cię interesują, na filmie.

Gozo na Malcie – nasz vlog

To film z drugiej maltańskiej wyspy.

Instagram Szalonych Walizek – zostań z nami na dłużej

Zapraszamy na nasz Instagram, miejsce opowiadamy o naszych podróżach a w chwilach gdy nie podróżujemy o sprawach dla nas bardziej lub nieco mniej ważnych. A czasem po prostu poprawiamy sobie wspólnie nastrój 😉.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx