Santorini – przewodnik na tydzień, co zobaczyć

santorini

Santorini – wakacje, których nie zapomnisz

Santorini – wyspa, którą odwiedziła połowa Polski a druga połowa ma pewnie w planach. Długo zastanawialiśmy się jak niebanalnie opowiedzieć o miejscu, do którego zrobiliśmy kolejne podejście. Pierwsze, podobnie jak u większości to była promowa, jednodniowa wycieczka z Krety, bladym świtem. Zapamiętaliśmy tłumy w Oia. A i tak widok pocztówkowych domków sprawił, że chwyciliśmy bakcyla.

santorini

Gdy w czasie pandemicznych wakacji A.D. 2020, pojawiły się bezpośrednie loty LOT-em z Wawy nie zastanawialiśmy się ani chwili. Czekała na nas nie tylko Oia. Czekała cała wyspa i największa kaldera wulkanu na świecie  (kaldera to taka niecka wulkanu ).

Kiedy lecieć na Santorini?

santorini

Mając w pamięci widok z wakacji roku 2016 odradzalibyśmy i odradzamy odwiedzanie Santorini w sezonie letnim. Santorini jest jedną z najbardziej słonecznych wysp Morza Śródziemnego. Słońca nie brakuje też w lutym, marcu, kwietniu czy maju więc można spokojnie lecieć poza wysokim sezonem.

santorini

Wyspa jest bardzo różnie odbierana. Jedni zachwycają się charakterystycznymi domkami z niebieskimi domami. Inni traktują je jako sprytny chwyt na spragnionych piękna w rozsądnej odległości od kraju. 

Santorini – kilka faktów z historii

santorini

Santoryn to wyspa a właściwie archipelag wulkanicznych wysp na Morzu Egejskim. Wchodzi w skład słynnych, greckich Cyklad. Główna i największa wyspa nazywana jest Thira lub Santoryn. Mniejsze, pośrodku to Tirasia, Nea Kameni, Palea Kameni i Aspro.

santorini

Do 1600 r. p. n.e. tworzyły jedną wyspę, która w wyniku silnego wybuchu wulkanu została zatopiona i obecnie to

największa kaldera świata o średnicy 10 km, najlepiej widoczna na zdjęciach satelitarnych

Nea Kameni jest wciąż aktywna sejsmicznie, ostatni wybuch miał miejsce w 1950 roku. Z tego powodu jak i atrakcji jaką są gorące źródła jest częstym kierunkiem wycieczek statkami z portu w Thira.

santorini

Główna wyspa jest niewielka. Jej wymiary

  • 76 km2
  • 70 km linii brzegowej
  • 18 km długości
  • 2-6 km szerokości

Ale niech Cię to nie zmyli. Okazało się, że tydzień na takiej wyspie to wciąż za mało by dogłębnie ją poznać, jej uroki, kuchnię, piękne miejsca. Ale wydaje nam się, że udało nam się odwiedzić wszystkie najważniejsze punkty.

Santorini – mapa odwiedzonych przez nas miejsc.

Pyrgos – pierwsza stolica Santorini

pyrgos
pyrgos

Opowieść o Santorini moglibyśmy zacząć od najsłynniejszego miasteczka na wyspie czyli Oia. Ale my chcemy najpierw pokazać Ci pierwszą stolicę Santorini czyli Pyrgos. Byliśmy w niej gdy już nieźle poznaliśmy Oia i tym bardziej to miejsce nas zachwyciło.

pyrgos

Pyrgos dosłownie oznacza zamek a w tym wypadku chodzi o zamek wenecki, jeden z pięciu na wyspie. Pochodzi z okresu średniowiecza, gdy wówczas był fortecą, niezwykle trudną do zdobycia. Do 1800 roku Pyrgos było stolicą wyspy. Później stała się nią Thira.

pyrgos

Sam zamek może nie robi tak piorunującego wrażenia jak prześliczne uliczki i typowo santoryńska zabudowa jaka można oglądać w czasie drogi na szczyt. A że ludzi jest tu jak na lekarstwo to mieliśmy wszystko do oglądania dla siebie.

pyrgos

Wiekszość turystów idzie na szczyt główną ulicą ale… by zobaczyć najpiękniejsze podwórka i domki trzeba zejść w bok i pokrążyć nimi w drodze do zamku.

pyrgos

Białe domki z niebieskimi, zielonymi drzwiami i okiennicami są przeurocze.

pyrgos

Warto poszukać tu przytulnego guest house’u jeśli chcesz uciec z nieco zatłoczonej Thiry i maksymalnie obleganej Oia.

Oia – najbardziej urokliwa… o poranku

santorini

To najczęściej fotografowane miejsce w Grecji i jedno z popularniejszych na świecie. I dlatego zwiedzanie Oia warto planować tak by omijać tłumy, które przewalają się uliczkami tej niezwykle urokliwej, santoryńskiej miejscowości.

W Oia najspokojniej jest o poranku jeśli dziwisz się naszym zdjęciom bez tłumów ludzi, to były one robione właśnie o tej porze gdy większość z nas dopiero otwiera oczy lub zaczyna śniadanie.

Pożegnanie słońca w Oia

santorini

Najbardziej tłoczno w Oia robi się gdy dzień zmierza ku końcowi. Ale powód tego jest niebanalny. To zachód słońca, ceremonia jego pożegnania, na którą ciągną tłumy i na którą również polecamy się wybrać.

santorini
santorini

Dobrze jest znaleźć wysunięte na zachód miejsce, dogodny punkt do obserwacji złapiecie na schodach bądź w knajpce.

santorini

Innym niezwykle popularnym miejscem na pożegnanie słońca są ruiny zamku, które znajdują się po lewej stronie na wzniesieniu, na końcu miejscowości. Uważane są za najlepszy punkt obserwacyjny.

santorini

Cały wpis o najpopularniejszym miejscu na wyspie znajdziesz tutaj:

Fira – stolica Santorini

santorini

Stolica Santorini położona jest w połowie rogalika, który otacza kalderę wulkanu. Miasto leży na zachodnim wybrzeżu, na klifie, na wysokości 260 m n.p.m. Domki w Fira przypominają te z Oia jednak nam architektura Oia i Pyrgos zdecydowanie bardziej przypadła do gustu. Część z nich została zniszczona podczas trzęsienia w 1956 roku ale wciąż można spotkać sporo budynków pamiętających czasy weneckie i bizantyjskie.

Monolithos

santorini

To bardzo mała rybacka miejscowość, której atutami są urokliwy rybacki port, piękna plaża, o której napiszemy dalej oraz spot dla kiteserferów. A do tego jedna z fajniejszych, lokalnych restauracji jakie odkryliśmy na wyspie, prowadzona przez rybackę rodzinę Loizos.

santorini

Więcej o niej i innych knajpkach Santorini, przeczytasz w tym tekście:

Kamari

kamari

To jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych, położona na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Największą atrakcją Kamari jest ciągnąca się na długości 2 km, wulkaniczna plaża z czarnym piaskiem.

kamari

To równie dobre co Monolithos, miejsce wypadowe na wycieczki w głąb wyspy.

kamari
kamari

Oddalona jest około 7,5 kilometra od stolicy wyspy. Główny deptak w Kamari to również centrum życia, najlepszych hoteli i restauracji, które są wyjątkowo urocze.

Latarnia Akrotiri

latarnia akrotiri

Latarnia znajduje się na południowym krańcu rogalika zwanego Santorini. Powstała w 1892 roku. Można do niej dojść długą ścieżką na początku, której jest mobilna kawiarnia i jeden stolik z widokiem na kalderę.

santorini

Miejsce piękne na foty o zachodzie słońca ale także w ciągu dnia.

Nam udało się odkryć skałę podobną do Pedro do Telegrafo z Brazylii, gdzie przy odpowiednim kącie fotografowania mamy wrażenie, że osoba wisi nad przepaścią.

Winnice na Santorini – polecamy małe rodzinne

santorini

Winnice na Santorini różnią się od wszystkch nam znanych, głównie z powodu niecodziennego sposobu uprawy. Nie ma klasycznych rzędów a krzaki zaplata się w gniazda na ziemii, które chronią liście, kwiaty i owoce przed silnym wiatrem.

santorini

Więcej możecie o nich poczytać w tekście:

Trekking z Oia do Firy

trekking z Oia do Firy

To najlepsze co można zrobić jeśli lecisz na Santorini nie tylko by leżeć na plaży lub spacerować po urokliwych uliczkach Oia lub Pyrgos.

trekking z Oia do Firy

Trekking z Oia do Fira to 10 kilometrów solidnej wędrówki po szczycie klifu, na którą polecamy wybrać się dość wcześnie by nie trafić z finiszem na południe, gdy żar leje się z nieba.

santorini

Obowiązkowe dobre buty, ochrona przed słońcem i woda. Widoki z klifu po drodze – bezcenne.

Po drodze warto zatrzymać się przy przepięknych kościółkach:

  • Profitis Ilias
santorini
  • i Kaplicy pw. Maryi Dziewicy
santorini

Santorini plaże

Plaże na Santorini to nie tylko kamienie

santorini

Santorini to nie jest miejsce, które może trafić do zestawienia TOP 10 najpiękniejszych plaż świata. Ale z drugiej strony, nie jest też tak, że nie ma gdzie poplażować. I co ciekawe, na wulkanicznej, skalistej wyspie można spokojnie znaleźć piaszczyste plaże o różnych kolorach.

Red Beach

red beach

Jedna z bardziej popularnych i obleganych plaż, której kolor wziął się od otaczających ją skał, z których powstała. Szczególnie w godzinach popołudniowych widoczna jest intensywna czerwień.

Black Beach

black beach

Typowa dla Santorini czarna plaża położona na południowym skraju wyspy. Dość mała ale mimo to popularna. Na miejscu znajduje się restauracja nieoznaczona na mapach Google. Ale co ciekawe, mimo iż piasek plaży jest czarny jak smoła to ktoś opisał ją w Google jako White Beach.

Monolithos Beach

monolithos

Jedna z ładniejszych plaż jakie widzieliśmy na Santorini. Polecana szczególnie rodzinom z dziećmi z uwagi na spokojną zatokę i płytkie wody.

monolithos
monolithos

Tuż za plażą w kierunku zachodnim znajduje się jeszcze jedna plaża uczęszczana przez kiteserferów z uwagi na stałe, silne wiatry i dobre fale.

Gdzie spać na Santorini – co sprawdziliśmy i polecamy?

santorini

Na Santorini spaliśmy w dwóch miejscach znalezionych bez większego problemu na Booking.com.

Pierwsze w Finice, bo nie chcieliśmy z uwagi na wysokie ceny wbijać do Oia. Do centrum Oia mieliśmy stąd nieco ponad dwa kilometry, więc dodatkowo, obowiązkowy spacer dla zdrowia.

aperanto suites

Aperanto Suites okazało się niezwykle uroczym i klimatycznym miejscem, stworzonym w klimacie typowym dla Santorini.

aperanto suites

Apartamenty w formie cave hotels, 30 metrowe pokoje z przestronną łazienką.

aperanto suites

A do tego taras z widokiem na wyspę, serwowane śniadania i basen z bardzo wygodnymi leżakami.

santorini

Na drugą część pobytu przenieśliśmy się do Monolithos, które może nie ma zbyt wiele do zaoferowania a do tego jest blisko lotniska ale to świetna baza wypadowa by lepiej poznać południową część wyspy i turystyczne Kamari.

Memories Beach Hotel okazał się naprawdę dobrym wyborem biorąc pod uwagę czystość, jakość obsługi a do tego także stosunek jakości do ceny. Naszym zdaniem to dobre miejsce także na popołudniowy wypoczynek.

santorini

Na miejscu dobra kawa, soki, basen a obok ulubiona plaża i restauracja Captain Loizos. Więcej nam nie było trzeba.

santorini

Ciekawym rozwiązaniem mogą być też Windmille, popularne niegdyś na wyspie. Dziś ich kopie budowane od podstaw to naprawdę wygodne a jednocześnie ciekawe formy apartamentów. Całe zgrupowanie takich „wiatraków”, spotkaliśmy jadąc północną częścią wyspy z Oia do Monolithos.

santorini

A jeśli szukasz czegoś innego dla siebie zerknij tutaj.

Booking.com

Komunikacja na Santorini

santorini

Santorini jest bardzo małe i całkiem nieźle skomunikowane. Z lotniska do Finiki dojechaliśmy autobusem przez Firę.

Bilet do Firy kosztuje 1,60 euro za osobę. Dalej do Oia takie same ceny.

Natomiast dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu, tak jak my zrobiliśmy albo skutera lub jak kto woli quada.

santorini

Samochód jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że słońce mniej grzeje w czaszkę co latem może okazać się niezwykle praktyczne i potrzebne. Wypożyczalnie samochodów są w każdej większej miejscowości więc nie bedziemy Wam nic polecać bo sami znajdziecie coś podczas spacerów

Koszt wypożyczenia to średnio 40 euro za dzień.

Lot na Santorini

santorini

Wakacje AD 2020 okazały się niezwykle atrakcyjne w kwestii przelotów z Polski na Santorini. Wyspa była do tego stopnia oblegana przez Polaków, że Grecy pytali nas dość często co się wydarzyło, że jest nas tak dużo.

A wydarzyło się to, że zarówno LOT, Ryaniar i Wizzair uruchomiły bezpośrednie połączenia na Santorini w bardzo dobrych cenach. Zresztą 2021 zapowiada się tak samo więc – czemu nie skorzystać.

Lot trwa około 3 godzin.

Pogoda Santorini

santorini

Santorini znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Najlepszą porą na podróże jest okres od maja do października, choć w kwietniu i listopadzie również bywa przyjemnie choć nieco chłodniej.

Najgoręcej jest w sierpniu czyli akurat wtedy gdy sami odwiedzaliśmy wyspę. Wówczas także woda w otaczającym wyspy morzu ma najlepszą temperaturę.

Vlog z Santorini

Dawno tak dobrze nie opowiadało nam się o żadnym miejscu, bo i dawno nie mieliśmy okazji zwolnić tak jak Santorini. Mamy nadzieję, że poczujesz to również w naszym vlogu z wyspy, który naprawdę gorąco polecamy, podobnie jak subskrypcję naszego kanału Youtube.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Mariola
Mariola
2 lat temu

Kilka lat temu spędziłam kilka dni na Santorini. Piękna wyspa przytłoczyła mnie ilością turystów (wiedziałam że tak będzie) i gęstością zabudowy. Ale i na tej wysepce udało się znaleźć spokojniejsze miejsca. Może właśnie teraz to dobry czas aby ją odwiedzić.

Grazyna
Grazyna
2 lat temu

Cześć, pytanko odnośnie Trekkingu z Oia do Fira… jak dostaliście się potem z powrotem do Oia? 🙂

MartaS
MartaS
1 rok temu

Przed lotem na Santorini powstrzymuje mnie ilość ludzi spragnionych tych samych widoków co ja. Ale kiedyś się przelamię, dla tych wiatraków 🙂

4
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx