Szalone Walizki

Podróż z dzieckiem do RPA – przygotuj się na problemy

z dzieckiem do RPA

Wbrew powszechnym opiniom Republika Południowej Afryki to dość bezpieczny kraj – jeśli omija się Johannesburg i gdy trzymamy się zasady by samemu nie szukać guza, nie obnosić z bogatymi ozdobami lub elektroniką. Jednak podróż z dzieckiem do RPA to wyzwanie. Przeczytaj zanim ruszysz.

Jednak przed zabraniem dziecka w podróż trzeba pokonać kilka potężnych schodów. Przekonaliśmy się o tym sami planując podróż całą rodziną. Kilka miesięcy wcześniej Dorotka kupiła bilety dla nas i naszej przyjaciółki Gosi. Mieliśmy czas na zaplanowanie wszystkiego w najdrobniejszych detalach, miejsca do odwiedzenia, knajpy, winnice, rezerwaty etc. Paszporty były aktualne, wizy niepotrzebne, szczepienia nie są wymagane. Słowem luz.
Radośni przyjechaliśmy na lotnisko z Igorem i nastrój prysł po pierwszym pytaniu podczas odprawy:
– Czy mają Państwo kopię aktu urodzenia dziecka?
Chwila zastanowienia o co chodzi? Coś słyszeliśmy, zrobiliśmy zdjęcie aktu urodzenia sądząc, że to wystarczy, ale Pani uparcie domagała się pełnego aktu urodzenia dziecka potwierdzonego notarialnie i przetłumaczonego na język angielski!!!
Przekonujemy Panią, że to co mamy wystarczy ale dowiedzieliśmy się, że Pani owszem może i nas puści ale dalej bez takiego dokumentu, nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu z Frankfurtu do Johannesburga, gdzie mieliśmy przesiadkę.

Zimny prysznic…

z dzieckiem do RPA z dzieckiem do RPA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

My załamani, Igor chyba też. Jest piątek popołudnie, kombinujemy czy uda się przebukować bilet, wrócić do Olsztyna, jakimś cudem zdobyć pełen odpis z Urzędu Stanu Cywilnego i jeszcze potwierdzić go notarialnie. Pewne szanse były ale… okazało się, że na przebukowanie nie mamy szans (mieliśmy bilety bez możliwości zmian). Czas płynął nieubłaganie i właściwie Igor podjął za nas dramatyczną decyzję mówiąc:
– Mamunia lećcie beze mnie – to było marzenie Twojego życia, ja jeszcze zdążę.
Po tych słowach dosłownie polały się łzy. Poryczeliśmy się wszyscy, bo o czym tu dyskutować. Burza mózgów trwa dalej. Jak Igor ma wrócić do domu. Na szczęście jeden z pierwszych telefonów trafiony. Dobry kolega był w pobliżu, zabrał Igora, zabrał na pizzę i odwiózł pod opiekę babci. Igor chyba był zadowolony z takiego obrotu sprawy, ferie zimowe, dwa tygodnie z babcią i komputerem, pełen dostęp, hasła do wszystkiego. Full service i jeszcze kasa na „drobne wydatki”. Daliśmy mu wszystko co chciał by jakoś wynagrodzić ten fatalny przypadek.

Podstawowa zasada-zawsze sprawdzamy informacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

I co się okazało? Od 1 stycznia 2015 – Republika Południowej Afryki jest jedynym krajem na świecie, który nawet w przypadku podróży pełnej rodziny, kompletu opiekunów prawnych dziecka – wymaga kopii pełnego aktu urodzenia potwierdzonego notarialnie i do tego przetłumaczonego na język angielski.
W przypadku podróży jednego z rodziców lub opiekunów prawnych, wymagana jest zgoda drugiego również przetłumaczona na język angielski i musi mieć formę notarialną!!!
Dokumenty muszą być przedstawione już na lotnisku, bez nich dziecko nie zostanie wpuszczone na pokład samolotu lecącego do RPA lub na lotnisko tranzytowe do RPA.

z dzieckiem do RPA z dzieckiem do RPA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dopiero na miejscu po przylocie okazało się jaki jest powód takiego działania. Otóż władze Republiki Południowej Afryki chciały w ten sposób zabezpieczyć się przed niestety dość częstymi na Czarnym Lądzie, przypadkami handlu dziećmi w celu pozyskania ich organów.
Co ciekawe w RPA praktycznie to się nie zdarza ale zdecydowano się chuchać na zimne. Cierpi na tym turystyka. Liczba przyjazdów z niektórych kierunków spadła nawet o 40%. Kraj, który mocno rozwija kontakty handlowe z Chinami, szczególnie utrudnił chińskim rodzinom przyjazdy w większych grupach. A jak wiemy Chińczycy przemieszczają się stadnie i taki styl zwiedzania świata chyba bardzo im odpowiada.

z dzieckiem do RPA
Green Market w Cape Town – miejscowi sprzedają tu cudowne przedmioty pochodzące z recyklingu
z dzieckiem do RPA
Jedna z ulic Cape Town

Wnioski

Dla nas to była nauczka, by przed każdym wyjazdem zerknąć do przydatnej i dość często aktualizowanej aplikacji iPolak lub na stronę MSZ.
Niewiedza czasem boleśnie kosztuje i może pokrzyżować nawet najpiękniejsze plany. Jednak do RPA i tak wrócimy wspólnie, całą rodziną, bo kraj jest tego wart. Szczególnie z uwagi na przepiękną przyrodę, przyjazny klimat i pyszne jedzenie.

PS. No i znakomite wino:-)

Jeśli spodobała Ci się nasza relacja, zostaw proszę komentarz lub swoją ocenę. Jesteśmy za nią bardzo wdzięczni. Dzięki temu wiemy, że nie piszemy tylko dla siebie ale dla Was :), miłośników podróży i ciekawych historii.

Komentuj jako użytkownik Facebooka
Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog o podróżach na własną rękę, porady, kuchnia, fotografia, nurkowanie, organizacja podróży, Poznaj z nami świat