Blog Szalone Walizki

Choroba z podróży? Już to masz i nawet o tym nie wiesz.

choroba z podróży

Siedzisz przed kompem lub komórką. Czegoś szukasz ale nie wiesz czego. Niby wszystko w porządku lecz nosi Cię. Gdzieś tam w środku narasta niepokój – jakaś tęsknota za miejscem, sytuacją, widokiem, skojarzeniem – marzeniem.

choroba podróż

To coś nieokreślonego, trudnego do opisania, wręcz jak choroba, na którą zapadają wszyscy, którzy gdzieś byli, widzieli, zakochali się, zobaczyli miejsce marzeń i niby pamięć się zatarła, ale w czeluściach twardego dysku ONO jest. Nie potrafisz określić jak to się dzieje, że nagle obraz pojawia się przed oczyma, wspomnienie wraca, marzenie zaczyna wręcz boleć. W końcu dojrzewasz do myśli by zadać sobie to pytanie.

Dlaczego mnie tam jeszcze nie ma?

choroba z podróży

W końcu jeśli to nie daje Ci to spokoju to znaczy, że to Twoje najpiękniejsze marzenie. A co jeśli go nie zrealizujesz? Co zrobisz gdy na starość przyjdzie Ci stanąć przed lustrem, spojrzeć sobie w twarz i odpowiedzieć na najważniejsze pytanie  – Co udało mi się w życiu osiągnąć? Czy będzie to tylko kasa, kasa i fejm? Czy też niezrealizowane marzenia? Naprawdę tego chcesz? Jeśli nie to co stoi na przeszkodzie…

choroba z podróży

Bo za drogo

Często to słyszymy. Nie mogę gdzieś pojechać bo za drogo. Bo wyprawa na koniec świata kosztuje 20-30 tys. zł. Tak z biurem podróży pewnie i drożej. Ale nikt Ci nie każe robić tego przez biuro. Jeśli marzysz, bardzo mocno marzysz, to zrobisz wszystko by osiągnąć swój cel. Do tego stopnia, że nauczysz się szukać tanich biletów lotniczych tak jak my, czy wielu innych blogerów podróżujących na własną rękę. Nauczysz się szukać fajnych i tanich miejscówek czyli okazji, które trafiają się ciągle tylko omijają Ciebie, bo nawet nie wiesz, że tak można i trzeba tylko poświęcić odrobinę energię by okazje na Ciebie trafiły. No dobra trochę przesadziłem. Żeby znaleźć coś fajnego trzeba poświęcić dwa razy tyle niż odrobina energii, ale przecież to wielki fun, robić coś co się lubi. Przygotowywać się do spełnienia marzeń. Jeśli zechcesz poszukać taniej miejscówki możesz to zrobić przez ten link w AirBnB. Dostaniesz 100 PLN na pierwszą podróż a nam przy okazji wpadnie parę groszy na jakiś nocleg.

choroba z podróży

Za daleko

Myślisz, że to Twoje marzenie jest za daleko? A co to znaczy daleko? Na razie dla nas zwykłych śmiertelników daleko to jest na drugą półkulę albo dookoła Ziemi bo na Marsa jakby coś to na razie planuje jedynie Elon Mask i Richard Branson. I znowu wracamy do punktu wyjścia. Jakby się chciało prosto i szybko to robi się drogo ale za drogo to Ty nie lubisz. Więc trzeba uzbroić się w cierpliwość, że podróż może potrwać, dwa a nawet trzy dni. Może być kilka przesiadek, dziwne porty lotnicze. Przerwy w podróży, które jeśli świat będzie Cię ciekawić wykorzystasz na poznanie kolejnej ciekawej miejscówki. I wreszcie dotrzesz w to Twoje wymarzone miejsce. Ale czy nie boisz się, że to tak długo i tak daleko?

choroba z podróży

 Boję się

A co jeśli do tego wszystkiego boisz się? Nie tylko dlatego, że daleko, że długo, no i jeszcze, że drogo. Co jeśli boisz się, tych beżowych, czarnych, żółtych, innych?

choroba z podróży

Jednym słowem – przesrane. Bo oni tam są,  mieszkają, żyją na co dzień i mają się dobrze. Jeszcze bardziej przesrane, że najzwyczajniej w świecie jest ich więcej niż nas – białych.

choroba z podróży

To nie do pomyślenia i zaakceptowania a jednak. Ciągnie Cię tam. Czy jesteś w stanie dać sobie z tym radę? Zwalczyć to? Spróbować poznać ich życie, świat, kulturę, często również biedę. Wszystko przed Tobą jeśli chcesz spełniać marzenia.

choroba z podróży

choroba z podróży

Nie wiem jak to zrobić

Jak to zrobić, żeby tam się dostać? Po prostu – czas skończyć z marzeniami i zacząć działać. Nikt za Ciebie tego nie zrobi. Plan jest w sumie prosty. Trzeba poświęcić czas, poczytać o wymarzonym miejscu na blogach i wikipedii. Będziesz wiedzieć co zobaczyć, kiedy i za ile. Później zaczniesz szukać tanich biletów lotniczych w odpowiedniej, bezpiecznej porze roku. Jak już je trafisz, rozejrzysz się za spaniem. Jedzenie ogarniesz na miejscu, ważne żeby wiedzieć czy jest tanio czy drogo.

choroba z podróży

choroba z podróży

Aż w końcu przyjdzie ten moment, że zarzucisz plecak lub pociągniesz walizę, trzaśniesz drzwiami i ruszysz w drogę. Jeśli naprawdę marzysz zrobisz to i nic Cię nie powstrzyma.

choroba z podróży

Zapytałem Dorotę czym dla niej jest podróż i usłyszałem, że to wolność – to moment gdy nie musisz się niczym martwić. Zamykasz drzwi a za nimi zostają Twoje obawy, troski, problemy. Zostajesz oko w oko z nieznanym i tym niepowtarzalnym dreszczykiem emocji, który od zawsze jest z nami.

choroba z podróży

Chcesz to poczuć? To rusz dupę i pędź przed siebie. Nikt nie zrealizuje lepiej Twoich marzeń niż TY. Masz jakieś wątpliwości?

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog o podróżach na własną rękę, porady, kuchnia, fotografia, nurkowanie, organizacja podróży, Poznaj z nami świat

14 komentarzy