Olsztyn i okolice Olsztyna czyli ciekawe miejsca, które warto zobaczyć na Warmii Mazurach

Olsztyn i okolice Olsztyna

Olsztyn atrakcje – co warto zobaczyć

Nie raz byliśmy pytani czy Olsztyn i okolice Olsztyna to ciekawe miejsca do odwiedzenia oraz co warto zobaczyć również dalej, na Warmii i Mazurach. Żartobliwie można odpowiedzieć wszystko ale na poważnie gdyby chcieć opisać wszystko powstałaby z tego niezła książka, o którą być może warto się pokusić. Jednak tutaj, na blogu chcemy w prosty a jednocześnie obszerny sposób opisać ciekawe, nietypowe jak również smaczne miejsca. I na pewno nie będzie tak, że jedyne atrakcje to Stare Miasto, katedra i zamek. Wręcz przeciwnie będziemy namawiać by pójść nieco pod prąd. A może i z prądem bo w dużej części ten post będzie o slow life i slow food a patent na spokojne życie zdobywa coraz większe rzesze zwolenników.

olsztyn

Gwoli wyjaśnienia. Ten post powstał w ramach akcji #podrozujdotutaj wymyślonej przez dwóch podróżników – Marcina Nowaka z bloga Gdzie Wyjechać i Bartka Szaro z Paragon z Podróży. Pewnie i tak byśmy go napisali ale akcja okazała się idealnym momentem na to by przełożyć do internetu wszystko to co już od dawna chodziło po głowie by opowiedzieć naszą Warmię i Mazury. Więc pomysł był taki – 16 blogerów w 16 województwach pokazuje kilka wybranych, nietypowych atrakcji swojego miasta i okolicy w promieniu do 50 km. Ale nas poniosło trochę dalej o czym przekonasz się w trakcie czytania tego posta. Zabieramy Cię zatem do Olsztyna i w cztery strony świata od stolicy Warmii i Mazur. Zabieramy na wycieczki, które samemu można zrobić przy każdej okazji.

Co warto zobaczyć w Olsztynie?

Olsztyn i okolice Olsztyna

Olsztyn to dla wielu miasto leżące gdzieś z boku popularnych tras polskich. Stolica Warmii i Mazur mimo, iż jest jednym z mniejszym miast wojewódzkich wyróżnia się piękną naturą, zabytkami oraz atrakcjami, o które nikt by tego miasta nie podejrzewał. Olsztyn ma cztery rzeki, 15 jezior i największy Las Miejski w Europie.

park centralny w olsztynie

Do tego zamek, którego Mikołaj Kopernik bronił niegdyś przed Krzyżakami oraz jedyny na świecie, ocalały instrument słynnego astronoma.

Mniej znane atrakcje Olsztyna

Ale jest też sporo ciekawostek, które wręcz wymagają osobnych opowieści o czym będzie w tym poście.

Dom Mendelsohna

dom mendelsohna

Są takie miejsca w Olsztynie, które dawno mogły być zapomniane gdyby nie upór ludzi walczących o pamięć kulturową miasta. Przy niepozornej uliczce Zyndrama z Maszkowic, kilkaset metrów od centrum znajduje się równie niepozorny budynek.

dom mendelsohna

Skrywa on pierwsze dzieło wybitnego mieszkańca Olsztyna – słynnego niemieckiego architekta żydowskiego pochodzenia – Ericha Mendelsohna. Obok Mikołaja Kopernika, który choć urodził się w Toruniu dużą część życia twórczego spędził w Olsztynie – wybitny modernista pierwszej połowy XX wieku jest najsłynniejszym mieszkańcem miasta.

Bet Tahara

Ten dom to Bet Tahara – Dom Oczyszczeń, pierwszy, jeszcze studencki projekt Ericha. Mendelshon zaraz po skończeniu liceum wyjechał na studia do Berlina. Mimo, iż jego ojciec nie był  szczęśliwy z powodu wyboru studiów przez młodego Ericha załatwił mu pierwsze zlecenie w gminie żydowskiej. Zewnętrzna bryła jego projektu nie zdradza środka, w którym znajdują się trzy pomieszczenia, w tym jedno wyjątkowe.

dom mendelsohna

Na posadzce znajduje się gwiazda Dawida, dalej klasyczne kolumny a sklepienie przypomina piramidę z niezwykłymi malunkami. Całość zdobią włoskie mozaiki, o które architekt stoczył bój z oszczędnymi przedstawicielami gminy. Ostatnie pomieszczenie to moment przejścia na cmentarz otoczony przepiękną zielenią.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Mendelsohn nie był zadowolony ze współpracy z gminą żydowską Allenstein jak przed wojną nazywało się miasto oraz ciągnących się prac. Wykreślił projekt Bet Tahara z CV, przez co odszedł on w zapomnienie a pierwszym znanym jego dziełem była Wieża Einsteina, zbudowana po wojnie w Poczdamie. W czasie wojny miejsce zniszczyli naziści a po wojnie aktu zniszczenia dopełniła przeprowadzka w to miejsce archiwum.

erich mendelsohn

Dopiero w 2005 roku Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia pokusiło się o odbudowę Bet Tahary. Miejsce wygląda magicznie choć wciąż nie zostało ukończone a Borussia prowadzi zbiórkę na dokończenie prac. Więc jeśli zechcesz wesprzeć Dom Mendelsohna możesz przekazać datek na Fundację Borussia.

Łynostrada

Olsztyn i okolice Olsztyna

Trudno o coś bardziej olsztyńskiego niż Łynostrada i to z wielu powodów. Łyna stanowi kręgosłup miasta a Łynostrada kręgosłup pieszo-rowerowy. A niemiecka nazwa miasta Allenstein to w tłumaczeniu „Kamień nad Łyną”.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Łynostrada to jedna z najmłodszych atrakcji miasta, która powstała w 2019 roku dzięki dofinansowaniu z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Rozpoczynająca się w okolicach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego trasa długości około 11 km biegnie początkowo wzdłuż rzeki Kortówki przez malownicze tereny dawnego jeziora Płociduga, gdzie torfy osiągają 9 metrów grubości by wkroczyć do pięknego Parku Centralnego leżącego w sercu miasta. Dalej wraz z biegiem Łyny trasa przechodzi obok Starego Miasta, gdzie obowiązkowo warto wyskoczyć na zwiedzanie lub lepsze poznanie smaków Olsztyna.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Wychodząc ze ścisłego centrum Łynostrada wbija się w malownicze wąwozy, które wycięła Łyna wpadając do Lasu Miejskiego – największego obszaru leśnego w granicach administracyjnych miasta w Europie.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Łynostrada kończy się wraz z końcem Lasu Miejskiego przy elektrowni wodnej na Wadągu przy niezwykle uroczym rozlewisku, które jest też ulubionym miejscem wędkarzy.

elektrownia na wadągu

To idealna propozycja na całodniową wyprawę rowerową, którą można okrasić piknikiem w pięknym okolicznościach przyrody.

Cudne Manowce

cudne manowce

Nieprzypadkowo wspominamy o tym, że Łyna i Łynostrada przepływają tuż obok Starego Miasta, gdzie idealnie, naszym zdaniem byłoby wyskoczyć na jakąś małą lub większą przekąskę. Najlepiej dań kuchni regionalnych. Najbliżej i najlepiej w tej kwestii jest w Cudnych Manowcach.

cudne manowce

Restauracja powstała w 2013 roku i na przestrzeni lat cudnie się rozwinęła. Tomasz Szmitkowski – właściciel i twórca tego miejsca stawia na regionalne przepisy i lokalne produkty. Dlatego mogliśmy spróbować chłodnika śledziowego, postnego dania z okolic Lubawy.

chłodnik śledziowy

Zamiast pizzy są warmińskie podpłomyki z zagrodowym serem z Węgajt do tego olej rzepakowy z Glotowa, tłoczony na zimno.

podpłomyki

Warmińskie dzyndzałki czyli rodzaj pierogów, nawiązujących trochę do gruzińskich chinkali są tu niezwykle smaczne i dobrze przyprawione.

warmińskie dzyndzałki

Spytajcie też o Karmuszkę czyli mazurską zupę gulaszową z kwaśną śmietaną, kminkiem, ciecierzycą, bakłażanem i dużą ilością innych warzyw. Klimat w Cudnych Manowcach nawiązuje do regionalnej tradycji a przy okazji można posiedzieć przy oknie z widokiem na Łynę.

cudne manowce

Na zachód od Olsztyna

Olsztyn leży na Warmii ale wystarczy, że ruszymy kilkanaście kilometrów na zachód trafimy na Mazury a dokładnie Mazury Zachodnie. To jeden z ciekawszych i mniej odkrywanych przez turystów kierunków. Dlatego polecamy go szczególnej uwadze.

Warmia – chillout z duszą

Od lat gmina Łukta i Jonkową słyną bowiem z wyjątkowych siedlisk i twórców pełnych pasji, którzy uciekli z dużych miast by żyć bliżej natury w trybie slow.

Glendoria

glendoria

Jednym z takich miejsc jest Gelndoria wymieniana wśród trzech najmodniejszych w Europie miejsc glampingowych. Jeśli jeszcze nie wiesz co to glamping to na pewno dowiesz się tego w Ględach koło Łukty. To połączenie campingu w wersji glam czyli nieco bardziej luksusowej z wygodami hotelowymi. Wielkość Glendorii sprawia, że nikt nikomu nie zagląda w okna.

glendoria

Zajmuje ona 40 hektarów łagodnych warmińskich pagórków, porośniętych ziołami i przetykanych brzozowo-sosnowymi zagajnikami. Od zachodu graniczy z małym  jeziorkiem, od wschodniej i północnej strony otoczona jest lasem a od południa ciągnącymi się w dal łąkami. Miejsce wyjątkowe i idealne na wyciszenie i ucieczkę od świata.

 • 35 km od Olsztyna – 44 min drogi samochodem

Lawendowe Pole

lawendowe pole

Położone blisko Glendorii Lawendowe Pole często budzi skojarzenia z francuską Prowansją. Lawenda, która uwielbia śródziemnomorski klimat, doskonale czuje się jednak na Warmii. To wyjątkowe miejsce znajduje się w Nowym Kawkowie zaledwie 300 metrów od głównej drogi. Lawendowe Pole działa od 2001 roku. Cudownie się rozwija i co roku powstaje tu coś nowego W czerwcu 2014, dzięki akcji Polak Potrafi udało się uruchomić Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego.

lawendowe pole

Właścicielka Lawendowego Pola – Joanna Posoch, uważa wsparcie finansowe jakie otrzymało Muzeum za dar i dlatego nie pobiera od zwiedzających żadnych opłat.

 • 23 km od Olsztyna – 29 min drogi samochodem

Kozia Farma w Złotnej

kozia farma złotna

Na granicy Mazur Zachodnich, w Złotnej znajduje się niezwykłe gospodarstwo rolne, gdzie żyją autentycznie szczęśliwe kozy. To także malutka agroturystyka. Taka na dwa pokoje, które są ciągle oblegane ale warto o nie pytać. Od czego można zacząć gdy pojawisz się w takim smacznym miejscu? Na przykład od pysznej, puszystej ricotty, która nie jest serem bo nie powstaje z mleka a z serwatki. To podobno najlepiej przyswajalne białko. A poza wszystkim – ricotta z Koziej Farmy z dżemem z czarnej porzeczki jest boska. Podobnie jak twarożek oberlandzki, z którym Kozia Farma wygrywa konkursy.

kozia farma złotna

Polecamy też sery podpuszczkowe, także te z mleka niepasteryzowanego i solankowe, pleśniowe. Najmłodsze sery nie mają 10 dni, starsze leżakują nawet kilka miesięcy. I właśnie największa uczta dla oka i podniebienia czeka w dojrzewalni.

kozia farma złotna

A po degustacji warto wybrać się na pole by poznać kozy z Koziej Farmy w Złotnej, które są wyjątkowe. Każda z nich ma imię a właściciele pamiętają wszystkie z nich.

 • 57 km od Olsztyna – 53 min drogi samochodem

Rezerwat Sosny Taborskiej

Olsztyn i okolice Olsztyna

Na Warmii i Mazurach nigdy nie brakowało lasów. Ale są też lasy wyjątkowe, o których wspomina się nawet w średniowiecznych przekazach. Do takich należy sosna taborska, której historia sięga stuleci wstecz a zainteresowanie tymi wyjątkowymi drzewami trwa do dziś. Wiadomo, że w 1576 r. królowa Danii sprowadzała z taborskich lasów drewno do budowy swojej floty. Z powodu jakości i smukłości, gładkich i prostych pni drewno wykorzystywano przy budowie masztów większości żaglowców w ówczesnej Europie.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Postępująca za Napoleonem ekspedycja naukowa zainteresowała się jakością sosen a sam władca nakazał wysłanie do Francji nasion sosny taborskiej. Dziś to miejsce chronione, gdzie powstał Rezerwat i ścieżka edukacyjna a my polecamy by wybrać się i poznać lepiej to piękne miejsce położone w okolicach Łukty na Mazurach Zachodnich. Więcej o taborskich sosnach przeczytasz w poście – Gdzie rosną drzewa na żaglowce?

 • 34 km od Olsztyna – 30 min drogi samochodem

Apartamenty Liberta – z widokiem na jezioro Szeląg Wielki

apartamenty liberta

Rzadko zapuszczamy się w te strony a to błąd, bo Szeląg Wielki jest pięknym i popularnym akwenem. Przez jezioro Pauzeńskie można stąd przepłynąć na Drwęckie a dalej Kanałem Elbląskim chociażby do morza. To wielka zaleta dla motorowodniaków, którzy lubią wybrać się nieco dalej od domu.

szeląg wielki

Okolica znajduje się w obszarze Natura 2000 a to oznacza, że przyroda jest szczególnie piękna i bogata. W takim właśnie miejscu, na zboczu wzgórza opadającego w stronę jeziora, powstały Apartamenty Liberta czyli bardzo wygodne domki całoroczne. Są tak wyposażone, że spokojnie można tu zaplanować tygodniowy i dłuższy pobyt.

apartamenty liberta

apartamenty liberta

A przed tymi w pierwszej linii od jeziora można skorzystać z bani co jest szczególną atrakcją w połączeniu z późniejszą kąpielą w jeziorze.

apartamenty liberta

W dobrym towarzystwie to może być najlepszy, wakacyjny czas, patrząc na atrakcje jeziora, atrakcje okolicy, sąsiedztwo Starych Jabłonek, Ostródy i łatwy dojazd do pięknych miejsc, które polecamy odwiedzić będąc na Mazurach Zachodnich. 

 • 31 km od Olsztyna – 29 min drogi samochodem

Lodziarnia OLKA w Rapatach – najsmaczniejsze lody w okolicach Olsztyna

lodziarnia OLKA

Wracając do Olsztyna z kierunku zachodniego warto zatrzymać się na chwilę w Rapatach. Po pierwsze to jedna z ostatnich wsi po mazurskiej stronie dawnej granicy regionów a po drugie w Rapatach znajdziesz najsmaczniejsze lody w okolicach Olsztyna. Lodziarnia OLKA to rodzinny biznes, lody produkowane z naturalnych produktów, bez ulepszeń i poprawiaczy smaku. Bardzo duży wybór smaków, więc prawdopodobnie znajdziesz nawet smaki, o których nam się nie śniło.

lodziarnia olka

A że nie ma lodów dietetycznych to te mają prawdziwą śmietanę, prawdziwe owoce, prawdziwy cukier i prawdziwy smak. Zawsze gdy tędy przejeżdżamy zatrzymujemy się chociaż na jedną, dwie gałki 🙂 i osobiście bardzo polecamy.

 • 25 km od Olsztyna – 24 min drogi samochodem

Na północ od Olsztyna

Na północ od Olsztyna królują piękne krajobrazy oraz zdrowa, naturalna żywność, której bliższe poznanie gorąco polecamy

Smaki Warmii

Mój Rynek w Dywitach

mój rynek dywity

W 2013 roku w Dywitach, w wyremontowanej warmińskiej stodole zaczął działać Mój Rynek. Jest to rodzaj lokalnego targowiska, na którym raz w tygodniu, w soboty od godz. 9.00 można kupić tradycyjne wyroby produkowane na Warmii oraz warzywa i owoce lokalnego pochodzenia.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Trudno opowiedzieć o różnorodności towarów ponieważ wystawcy zmieniają się i za każdym razem można spotkać różnych. Jednak prawie pewne, że trafisz tu na lokalnych producentów serów, ryb wędzonych, tradycyjnego chleba, wędlin, prawdziwe mleko i przetwory z mleka z oraz bogactwo owoców i warzyw sezonowych. My kochamy takie miejsca i nie wyobrażamy sobie bez nich weekendowych śniadań.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Mój Rynek to kolejne potwierdzenie tego, że jakość jedzenia jest na Warmii i Mazurach niezwykle ważna, podobnie jak spokojniejsze tempo życia.

 • 11 km od Olsztyna – 16 minut drogi samochodem

Eko Targ w Jezioranach

Olsztyn i okolice Olsztyna

Od 1 maja do 30 września w soboty, między 9.00 a 11.00 wpadajcie na rynek w Jezioranach, pod Galerię Vita Warmia. Tutaj znajdziecie pyszne, lokalne produkty z okolic Jezioran, które smakują obłędnie i wyrabiane  są w w zgodzie z naturą.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Podpowiadamy, żeby nie czekać na ostatnią chwilę bo wszystko jest rozchwytywane w lot i  przed 11.00 na rynku w Jezioranach można co najwyżej obejrzeć słońce prawie w zenicie. Pomysł na tego typu targi przywędrował z Francji, gdzie rolnicy i producenci w dni powszednie pracują by w sobotę sprzedać dzieła swoich rąk.

 • 55 km od Olsztyn – 40 min drogi samochodem

Owczarnia Lefevre w Kiersztanowie

owczarnia lefevre

Okolice Jezioran podobnie jak wspomnianego wcześniej Jonkowa na Warmii to również cudowna kraina siedlisk i gospodarstw ekologicznych, w których powstają prawdziwie lokalne produkty. W Kiersztanowie swoje miejsce na ziemii znalazł wraz z rodziną Stephane Lefevre. Francuz z Paryża ukochał warmińskie pagórki i malownicze widoki tej krainy.

stefan lefevre

W swoim około 30 hektarowym gospodarstwie hoduje około 100 owiec rasy Lacaune. Z mleka wytwarza farmerskie sery opierając się na tradycyjnych francuskich recepturach. Są to m.in. sery świeże, miękkie i dojrzewające. A jeden z serów miękkich z dodatkiem dębowego popiołu zdobył główną nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Serów w Lidzbarku Warmińskim.

owczarnia lefevre

Owczarnia Lefevre to także agroturystyka. Goście mogą wypoczywać w ciszy w Domku Ogrodnika jak również uroczo położonym Domku Rybaka. Obydwa są pięknie położone i warto odwiedzenia.

Olsztyn i okolice Olsztyna
Olsztyn i okolice Olsztyna
 • 58 km od Olsztyn – około  47 min drogi samochodem

Kwaśne Drzewo Sauerbaum w Zerbuniu

kwaśne drzewo sauebaum

Mniejsza hodowla niż w Lefevre ale też i inne podejście. W Zerbuniu nie ma agroturystyki więc nie jest to też typowe miejsce do zwiedzania. Do Kwaśnego Drzewa przyjeżdża się po pyszne sery, które produkuje Olena.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Hoduje 15 owiec oraz ponad 20 kóz produkując niejako przy okazji różne gatunki serów. Kwaśne Drzewo najbardziej znane jest z Twarożyca w kwiatach i ziołach oraz Smażyciela czyli sera w typie halloumi. Popularne są też sery z kozieradką a czasem i jogurty z owczego mleka. Od kilku lat Olena produkuje również naturalne mydła oraz barwi włóczki naturalnymi barwnikami, dzięki czemu może dać upust swojej miłości do kolorów, bo sery z natury są białe.

Olsztyn i okolice Olsztyna

O wszystko polecamy zapytać na miejscu lub przez FB.

 • 61 km od Olsztyna – 50 min drogi samochodem

Siedlisko Blanki w Blankach

siedlisko blanki

Niedaleko Zerbunia, w sercu Warmii, gdzieś w połowie drogi między Dobrym Miastem a Lidzbarkiem Warmińskim znajduje się mała miejscowość Blanki położona obok całkiem sporego jeziora o tej samej nazwie. Na wzgórzu, wśród pól i zbóż położone jest Siedlisko Blanki w którym panuje taka cisza i taki spokój, że momentami słyszeliśmy własne myśli.

Olsztyn i okolice Olsztyna

To miejsce wypatrzył Zbigniew Nadrasik – były tenisista i marszand sztuki, który znalazł tu swoją przestrzeń slow life i zakochał się od pierwszego wejrzenia. Jego miłość do malarstwa widoczna jest na ścianach warmińskiego domu oraz w nazwach czterech apartamentów, które noszą nazwy wybitnych twórców takich jak Matisse’a, Modligiani, Toulouse-Lautrec a największy bo aż 150 metrowy apartament słynnego Pabla Picasso.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Żona Kasia prowadzi warsztaty jogi i medytacji więc Blanki to idealne miejsce na poszukiwanie wewnętrznego spokoju i wyciszenie od zgiełku miasta.

 • 65 km od Olsztyna – 66 min drogi samochodem

Na wschód od Olsztyna

klebark wielki

Na wschód od Olsztyna znajdują się szczególnie urokliwe warmińskie wioseczki, piękne lasy i jeziora. Wiosną warto wybrać się na podziwianie najpiękniejszych w okolicy pól rzepakowych, obserwację żurawi a jesienią na grzybobranie.

Na wschodzie architektura i krajobraz

Akwedukt w Silicach

silice

Na tej trasie tuż za słynnym Klebarkiem Wielki, znajduje się wieś Silice. Jest niewielka i gdyby nie jeden szczegół pewnie niczym by się nie wyróżniała. W Silicach znaduje się niezwykle rzadkie w skali Europy skrzyżowanie piętrowe dwóch cieków wodnych. Powstało na przełomie XIX i XX wieku.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Dołem płynie Kanał Wiktorii a betonowym, górnym korytarzem powyżej – Kanał Elżbiety. Nazwa dolnego kanału nosi imię jedynej, ukochanej córki cesarza Niemiec – Wilhelma II. Stanowi on przedłużenie rzeki Kośny i jest częścią cenione przez turystów szlaku kajakowego z Jeziora Linowskiego, który wiedzie przez Barczewo, rzekę Pisę Warmińską do Wadąga. Dalej można popłynąć tędy nawet do Zalewu Wiślanego poprzez Łynę i rosyjską Pregołę. Kanał Elżbiety w wyniku zmiany założeń melioracyjnych ulega niestety obecnie postępującemu zanikowi.

 • 12 km od Olsztyna – 23 min drogi samochodem

Kościół w Raszągu – jak z bajek Disneya

rasząg

W niewielkiej wsi Rasząg koło Biskupca odkryliśmy, dzięki podpowiedziom czytelników, wyjątkowy kościół ewangelicki. Wyglądem przypomina on zamek z bajek Disneya. Kościół został zbudowany w 1925 roku, w całości z ciosanego kamienia. To jeden z ostatnich kościołów w regionie będących w rękach wiernych wyznania ewangelicko-augsburskiego. Podlega on pod parafię w Sorkwitach i niestety od pewnego czasu nie jest już użytkowany. Ale czasem wynajmują go zielonoświątkowcy na śluby.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Jeśli jednak chcesz zajrzeć do środka, zapukaj do mieszkającej naprzeciwko Pani Wandy, która opiekuje się kościołem.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Jest spora szansa, że będzie można obejrzeć skromne, jak przystało na protestancki kościół wnętrze.

Olsztyn i okolice Olsztyna
 • 46 km od Olsztyna  – 58 min drogi samochodem

Kaborno – tradycyjna wędzarnia warmińska u Parola

kaborno

Jeszcze bliżej Olsztyna na skraju Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej znajduje się kolejna urokliwa warmińska wieś – Kaborno. Polecamy wybrać się tu z kilku powodów. Pierwszy to ryby a właściwie tradycyjna wędzarnia warmińska Jarka Parola.

Jarek Parol

Wędzarnia opiera się na hodowli, prowadzonej na 5 hektarach stawów. Są one nieprzypadkowo ulokowane w miejscu, gdzie wybijają z ziemi zimne źródła a dawniej był młyn Kalbornik. Obecnie młyn można znaleźć w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku a na jego miejscu w Kabornie trafimy na pyszne ryby.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Jarek Parol hoduje tysiące pstrągów, karpie i jesiotry. A tradycyjne metody produkcji sprawiły, że wędzona ryba od Parola jest chroniona znakiem Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla.

ryby wedzone z kaborna

Ryby z Kaborna można znaleźć głównie w hotelach, restauracjach, lokalnym ryneczku w Dywitach pod Olsztynem. Ale zawsze możesz też wybrać się po nie osobiście do Kaborna.

 • 19 km od Olsztyna – 31 min drogi samochodem

Kaborno wieś

kaborno

Kaborno to jedna z najstarszych wsi na Warmii, założona w 1359 roku. Właśnie w Kabornie można spotkać znakomite przykłady warmińskiej architektury drewnianej z charakterystycznymi, zielonymi okiennicami.

kaborno

To piękne perełki naszego regiony a więcej o architekturze drewnianej na Warmii możesz poczytać w artykule olsztyńskich podróżników – Robimy Podróże – Warmia i atrakcje architektury drewnianej.

Leśniczówka Gaja

leśniczówka gaja

Kolejnym z powodów by odwiedzić Kaborno jest Leśniczówka Gaja. To dom z duszą i historią. Sama leśniczówka powstała w 1840 roku i przechodziła różne koleje losu. A od lipca 2017 funkcjonuje pod nazwą Leśniczówka Gaja a jej właścicielka – Małgosia Olejnik prowadzi coś na kształt małego pensjonatu dla szukających ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku. Małgosia kocha naturę więc nazwa wydawała się oczywista.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Kolorowy wystrój wnętrz to efekt jej zamiłowania do Peru, gdzie mieszkała kilka lat. Każdy z pokoi, gdzie zatrzymują się goście jest bajecznie kolorowy i posiada sporo atrybutów charakterystycznych dla Peru.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Małgosia jest wegetarianką i znawczynią kuchni świata. Nie oznacza to oczywiście, że jeśli ktoś do niej przyjedzie to nie spróbuje potraw mięsnych ale… osobiście polecamy spróbować tego co serwuje.

leśniczówka gaja

Poczynając od kaszy quinoa z migdałami, rodzynkami i orzechami, kończąc na lokalnych serach i marynowanych, suszonych pomidorach.

 • 14 km od Olsztyna – 25 min drogi samochodem

Zajazd Tusinek w Rozogach

zajazd tusinek
tusinek

To była nasza najdalsza wyprawa w ramach akcji #PodrozujDoTutaj. Ale też po tej wizycie musimy otwarcie przyznać, że było warto. Są takie miejsca na ziemii, że gdy się je zobaczy i pozna ludzi to od razu czuć dobrą energię. Tak właśnie jest w Tusinku.

tusinek

Historia Zajazdu sięga 1991 roku gdy właściciel z Warszawy kupił w Rozogach ziemię. To ostatnia wieś na wschodzie Mazur bo dalej zaczynają się Kurpie. W 1997 powstała restauracja a później sklep z lokalnymi produktami.

Dawniej gdy bywaliśmy tutaj widzieliśmy jedynie te dwa pierwsze obiekty widoczne z drogi. Dopiero teraz mogliśmy zobaczyć schowane w lesie urocze siedlisko, gdzie panuje cisza i spokój. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi jak również na pobyty relaksacyjne.

tusinek

Za siedliskiem są pola, na których rośnie to co możemy później znaleźć w sklepie i na talerzu w restauracji. Tam również znajduje się hodowla kóz, których jest w Tusinku około 250 wraz z młodymi.

tusinek

Dzięki  tym właśnie kozom w 2008 roku powstała tradycyjna serowarnia. Sery twarogowe i dojrzewające z Tusinka zdobywały liczne nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Serów w Lidzbarku Warmińskim.  W dojrzewalni mogliśmy podejrzeć medalowy Grąd, Koszałka, Opałka czy Mały Tusinek.

Olsztyn i okolice Olsztyna

A doświadczenie w produkcji serów sprawiło, że od lat prowadzi się tutaj warsztaty serowarskie. Miejsce absolutnie warte odwiedzenia na dłużej niż tylko jeden dzień. A jeśli ktoś przejeżdża obok to warto wpaść chociażby na podpłomyka z kozim serem i inne smakołyki.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Popularnością cieszy się też sklep z tradycyjnymi produktami, którego zasoby trudno opisać. Lepiej sprawdzić samemu.

 • 91 km od Olsztyna – 76 min drogi samochodem

Na południe od Olsztyna

To co najlepsze na Warmii

Zobacz jezioro Wulpińskie

jezioro wulpińskie

Wiesz, że z jezior słyną głównie Mazury zwane Krainą Tysiąca Jezior a faktycznie jest ich tam 2600. Ale mimo to, iż na Warmii jest ich ledwie kilkaset to do najładniejszych w okolicy Olsztyna należy Jezioro Wulpińskie, położone na Pojezierzu Olsztyńskim. Jezioro to ma ponad 700 hektarów powierzchni i ponad 54 metry głębokości.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Okolice Wulpińskiego to ulubione miejsce wypoczynku jak i przeprowadzek mieszkańców Olsztyna uciekających z miasta.

 • 17 km od Olsztyna – 18 min drogi samochodem

Przystanek Zatoka

przystanek zatoka

I właśnie nad jeziorem Wulpińskim powstają tak klimatyczne miejsca jak Przystanek Zatoka. Z jednej strony to dwanaście całorocznych, świetnie wyposażonych domków ukrytych w sosnym lesie. A z drugiej jedna z najlepszych w okolicach Olsztyna restauracji, gdzie po prostu trzeba być.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Szef kuchni to pasjonat a jego dania oprócz tego, że świetnie smakują, czarują kompozycją i barwą.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Świetna lokalizacja dopełnia całości.

 • 12 km od Olsztyna – 14 min drogi samochodem

Łowisko i wypoczynek w Zezuju

zezuj

Jeśli zastanawiasz się czy kręcenie się od świtu do nocy nad jeziorem czy stawem i i gapienie się w wodę na spławik jest sensownym zajęciem możesz przekonać się że tak. Dopóki sami nie spróbowaliśmy przygody ze spinningiem wędkarstwo wydawało się nudne.  Ale wielokrotnie mieliśmy okazję popróbować wędkowania więc tym chętniej wybraliśmy się do miejsca, o którym słyszeliśmy wiele dobrego ale musieliśmy sprawdzić je osobiście.

zezuj

Łowisko Zezuj znajduje się tuż przy nowo wybudowanej drodze drodze szybkiego ruchu S51 między Olsztynem a Olsztynkiem. Stawy są pięknie położone w dolinie, otoczonej lasem, zasilane źródłami a nadmiar wody odpływa małą rzeczką.

zezuj

Znawcy wiedzą, że można tu wyłowić bolenia, leszcze, karpie a czasem i pstrąga. Początkowo kompletnie nic nam nie szło a emocje pojawiły się, gdy Dorotka wyłowiła kilkukologramowego karpia, którego obfotografowaliśmy i wypuściliśmy na wolność.

zezuj

Przy Zezuju jest sporo małych drewnianych pomostów, na których można urządzić piknik a że wiedzieliśmy o tym i byliśmy przygotowani drożdżówka domowej roboty z wiśniową konfiturą smakowała nad wodą wybornie.

Olsztyn i okolice Olsztyna
Olsztyn i okolice Olsztyna

Można tu przyjechać też na dłużej bo w lesie znajdują dwa uroczo położone domki z czego jeden to dawna Leśniczówka.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Są przestronne, w pełni wyposażone więc to świetne miejsce dla osób kochających pobyt w otoczeniu przyrody.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Wiecej informacji o Zezuju można znaleźć na ich stronie www.zezuj.pl

 • 21 km od Olsztyna – 16 min drogi samochodem

Restauracja z Zielonym Piecem w Olsztynku

restauracja z zielonym piecem

Jakoś tak mamy, że uwielbiamy odwiedzać dobre restauracje, miejsca z klimatem, gdzie dba się o całość, detale ale też i pieści podniebienie. Dlatego wisienką na torcie wieńczącą nasze lokalnego podróżowanie w czasie zbierania materiałów do tego posta były odwiedziny w Olsztynku, w słynnej Restauracji z Zielonym Piecem.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Historia Zielonego Pieca sięga 25 lat wstecz gdy zamiast dawnej stolarni powstała początkowo piekarnia i cukiernia. Następnie na tej bazie – 15 lat temu narodziło się miejsce, którym zachwycają się przyjezdni i miejscowi. Miejsce, które dba o jakość, staranny dobór dodatków oraz czerpanie z lokalnych i regionalnych tradycji.

Co warto zjeść w Zielonym Piecu?

Gdy siedliśmy przy stole zapytaliśmy o słynną już kaczkę ale w odpowiedzi usłyszeliśmy, że teraz króluje gęsina. Tak więc na stole zagościła pierś z gęsi.

Olsztyn i okolice Olsztyna

A do niej jest klasyczna szara reneta z żurawiną ( jabłko, którego prawie nie spotyka się już w polskich sadach ) z dodatkiem klusek śląskich. Buraczki również z dodatkiem szarej renety i odrobiną zakwasu. Była też goleń wołowa na kapuście w rosole wołowym z dodatkiem sosu chrzanowego.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Ale wcześniej spróbowaliśmy pysznej zupy rybnej oraz grzybowej.

Olsztyn i okolice Olsztyna

Na deser były nalewki  – pigwówka, dereniówka i cytrynówka – oczywiście na lepsze trawienie. Gdy ma się swoje 7 hektarów upraw jest łatwiej ale nie wszystko da się przygotować samemu. Dlatego właścicielka korzysta ze wsparcia znajomych producentów i hodowców a efekty ich działań czynią dobrze naszym podniebieniom.

Olsztyn i okolice Olsztyna

W sezonie polecamy zadzwonić wcześniej by zarezerwować stolik. A później nie spieszyć się bo dobre jedzenie i atmosfera wymagają skupieniu i celebry.

 • 30 km od Olsztyna – 21 min drogi samochodem

Wszystkie opisane przez nas miejsca to nasz osobisty, autorski wybór i polecenia czytelników, którym bardzo dziękujemy za pomoc i wsparcie przy powstawaniu tego obszernego materiału.

Lista tekstów, które powstały w akcji #podróżudotutaj

Tutaj znajdziesz przewodniki po okolicach dużych miast twórców biorących udział w akcji:

A więcej informacji o akcji #podróżujdotutaj na stronie projektu www.podrozujdotutaj.pl

UPDATE:

A pomysły na inne spędzanie czasu na Mazurach znajdziesz w naszych kolejnych tekstach:

I jeszcze film – dotarł nieco później ale jest uzupełnieniem naszej podróży po regionie i całej akcji #krokodOlsztyn zrealizowanej w ramach #PodrozujDoTutaj. Jeśli podejdzie Ci udostępnij dalej – prosimy bardzo.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
antekwpodrozy.pl
antekwpodrozy.pl
3 lat temu

Przekonałeś mnie, żeby wrócić do Olsztyna i na Warmię 🙂
 

Iwona
Iwona
3 lat temu

Wspaniałe opisy wspaniałej krainy! Już chcę tam być! Zaraz podzielę się z koleżanką olsztynianką.
Nie ma żadnej informacji o p.J.Chriście?! Już nie będzie?
Pozdrawiam serdeczno-turystycznie
Iwona
 

Iwona
Iwona
3 lat temu

No jeszcze raz ja, doczytałam się o p.J.Chryście

Madzia WT
Madzia WT
3 lat temu

Dzięki za polecenia, zwłaszcza kulinarne, bo prezentują się naprawdę smakowicie. Będę smakować Twój region!

Martyna
Martyna
3 lat temu

Dawno nie znalazlam tak solidnych, zachecajacych i inspirujących informacji! Rewelacja, dzieki!

trackback
Mazury co warto zobaczyć. 12 powodów by ruszyć w Krainę Tysiąca Jezior
2 lat temu

[…] Olsztyn i okolice Olsztyna – czyli ciekawe miejsca, które warto zobaczyć na Warmii i Mazurac… […]

trackback
Targ Śniadaniowy w Olsztynie w niedzielę - dużo dobra i smaków Warmii
2 lat temu

[…] poznaliśmy gdy realizowaliśmy akcję #podróżujdotutaj i odwiedziliśmy jej Kwaśne Drzewo w Zerbuniu. Olena znana jest z produkcji naprawdę pysznych serów jak np. Twarożyc w kwiatach i ziołach i […]

Karolina
Karolina
2 miesięcy temu

Dzięki za ten wpis! Kilka razy byliśmy w Olsztynie, ale tych miejsc nie znałam. Mam nadzieję, że uda nam się odwiedzić kilka przy najbliższej wycieczce ❤️

14
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx