Tajwan czyli Formoza. Dlaczego piękna wyspa jest piękna?

tajwan czyli formoza

Gdy w 1517 roku Portugalczycy płynący do Japonii zobaczyli na swojej drodze wyspę, kapitan odnotował w dzienniku pokładowym – Ilha Formosa – co oznaczało – piękna wyspa.  Z powodu swojego piękna i dobrego położenia Tajwan przez wieki przeżywał burzliwe dzieje. Ale w jednej kwestii nic się nie zmieniło. Wyspa nadal jest tak piękna, że powstało w niej wiele Parków Narodowych by chronić to dziedzictwo natury.

tajwan czyli formoza

Tajwan czyli Formoza – kilka faktów

Tajwan nie jest duży. Ma 400 km długości i około 150 km szerokości.

W 1625 roku południe wyspy skolonizowali Holendrzy. W miejscu obecnego Tainanu rozpoczęli uprawę ryżu i trzciny cukrowej, które były głównymi towarami eksportowymi do XX wieku.

tajwan czyli formoza

Kolonią zarządzała Kompania Wschodnioindyjska, która ściągnęła kilkadziesiąt tysięcy chińskich osadników. Chińczycy zaatakowali wyspę i w 1668 przyłączyli ją do Chin. To oni założyli stolicę Tajwanu – Tajpej na początku XVIII wieku. Ale dopiero pod koniec XIX wieku wyspa stałą się samodzielną kolonią rozpoczął się proces jej modernizacji. Powstała poczta i koleje oraz telegraf.

tajwan czyli formoza

Jednak parę lat później w 1895 panowanie nad piękną wyspą przejęła Japonia i uczyniła z Tajwanu modelową prowincję. Japończycy byli jeszcze bardziej ambitni bo rozwinęli sieć drogową, zbudowali porty, pierwszą elektrownię a Tajpej było drugim po Tokio zelektryfikowanym miastem w tym regionie. Jednak największym osiągnięciem Japończyków było rozwinięcie powszechnego szkolnictwa, które objęło 90 % dzieci na wyspie.

tajwan czyli formoza

W 1928 założyli Cesarski Uniwersytet czyli dzisiejszy Narodowy Uniwersytet Tajwański.

tajwan czyli formoza

Po II wojnie Tajwan wrócił do Chin ale dość szybko bo na początku lat 50-ych między krajami doszło do wojny. Oficjalna nazwa Tajwanu to Republika Chińska dla odróżnienia od Chińskiej Republiki Ludowej. Przez wiele lat Tajwan był uznawany za oficjalnego reprezentanta Chin jednak gdy w 1971 roku Stany Zjednoczone chcąc ocieplić relacje z rządem w Pekinie wyraziły zgodę na przyjęcie Chin do ONZ, podobnie zrobiły inne państwa usuwając przy tym Tajwan z Organizacji Narodów Zjednoczonych co spowodowało izolację kraju. Obecnie jest uznawany zaledwie przez 23 kraje na świecie.

Teraźniejszość Tajwanu

tajwan czyli formoza

Jednak kraj radzi sobie znakomicie gospodarczo a dzięki pomocy USA i Japonii, znajduje się w gronie czterech azjatyckich tygrysów gospodarczych.

Jest kilka tego powodów. Między innymi to wspomniany wcześniej znakomity rozwój edukacji. Ale Tajwańczycy naprawdę wiele zawdzięczają Japonii, która rozwinęła podstawy nowoczesnej gospodarki. Znakomitym tego przykładem jest rozwój przemysłu komputerowego,  a nam na pewno powiedzą coś dwie rodzime tajwańskie marki jak Asus czy Acer. Tutaj swoje fabryki ma Apple, Dell czy Sony. Tajwan rozwinął też szeroko pojęte technologie teleinformatyczne. Jest między innymi znaczącym producentem ogniw fotowoltaicznych, technologii związanych z chmurami obliczeniowymi czy przemysłem biotechnologicznym. Ale z uwagi na piękno natury rząd Tajwanu coraz większy nacisk kładzie na technologie przyjazne środowisku naturalnemu.

tajwan czyli formoza

Na Tajwanie bezprzewodowy internet znajdziecie praktycznie w każdym miejscu na wyspie. Gdy dodamy serdeczność mieszkańców i niezwykłą kuchnię, o której nieco później to  zrozumiemy dlaczego jest to jeden z najbardziej polecanych krajów do życia i odpoczynku.

Jedna z najlepszych destynacji podróżniczych

tajwan czyli formoza

W ostatnich latach według popularnej wyszukiwarki połączeń lotniczych – Skyscanner, kraj i jego stolica znalazły się w piątce najpopularniejszych kierunków podróżniczych.  Z uwagi na wyspiarskie położenie Tajwan ma świetnie rozwinięty transport lotniczy a w samej stolicy znajdziemy dwa duże, międzynarodowe lotniska.

tajwan czyli formoza

Tajwan jest na pewno miejscem oferującym niesamowitą przyrodę. Od przepięknych jezior górskich, przez klifowe wybrzeże, piękne plaże na południu i niezwykłe Parki Narodowe z malowniczymi formacjami skalnymi.

tajwan czyli formoza

Kiedy podróżować na Tajwan?

Najlepszym okresem do podróżowania na Tajwan są miesiące: październik, listopad oraz marzec, kwiecień czyli jesień i wiosna, gdy jest mniejsza liczba turystów a temperatury tak nie dokuczają.

Zimy, trwające od grudnia do lutego, mogą być dość chłodne. Mieszkania na Tajwanie nie mają ogrzewania, więc przy 15°C na zewnątrz, temperatura w środku jest mało przyjemna.

Jednym z najbardziej wyjątkowym momentów roku będą na pewno obchody Chińskiego Nowego Roku. W lutym ma miejsce Festiwal Lampionów.

tajwan czyli formoza

Wykonuje się wtedy barwne lampiony z papieru, na których wypisuje się życzenia, a potem puszcza w niebo. I to jedyne powody by na Tajwan lecieć zimą. Na przełomie maja i czerwca można wybrać się na Dragon Boat Festiwal, podczas którego organizowane są wyścigi przystrojonych łodzi.

Klimat Tajwanu

Północ wyspy leży w strefie wilgotnego klimatu podzwrotnikowego a pozostałą część obejmuje klimat zwrotnikowy w jego wilgotnej, monsunowej odmianie. Jednak ciepły prąd Kuro Siwo, który opływa Tajwan sprawia, że jest tu cieplej niż w miejscach leżących na podobnej szerokości geograficznej.

tajwan czyli formoza

Zimą średnie temperatury wynoszą 15°C (na południu do 20°C). W lecie temperatura rośnie do 28-30°C. W wyższych partiach gór występuje górska odmiana klimatu, średnie temperatury w ciągu całego roku oscylują w granicach 4°C, rzadko przekraczając 10°C.

Tajwan leży w strefie tajfunów. Najczęściej występują one od lipca do września. Rocznie notuje się od 3 do 4 tajfunów.

Najbardziej deszczowym okresem jest zima gdy w Tajpej i okolicach pada prawie stale. W centrum i na południu wyspy zimą są raczej słoneczne.

Tajpej – stolica Tajwanu

tajwan czyli formoza

Tajpej o obowiązkowy punkt podróży. To miasto miks nowoczesności i tradycji. Dlatego warto zacząć jego zwiedzanie od jednego z najwyższych wieżowców na świecie Taipe1 101.

tajwan czyli formoza

W pewnym momencie był to najwyższy budynek świata, który swoim wyglądem przypomina bambusową tyczką. W środku wieżowca umieszczono ogromną kulę pełniącą funkcję stabilizatora budynku w czasie trzęsień ziemi.

tajwan czyli formoza

Na 89 i 91 piętrze znajdują się platformy widokowe a wjazd na górę windą pędzącą z prędkością 60 km/h kosztuje 500 dolarów tajwańskich czyli niecałe 60 PLN.

Sztuka orientalna

tajwan czyli formoza

Tajpej przyciąga miłośników sztuki orientalnej. Szczególnie warto zobaczyć National Palace Museum i znajdujące się tu największe zbiory sztuki chińskiej, ocalone z Zakazanego Miasta. Wśród nich przykłady sztuki dekoracyjnej, malarstwa oraz kaligrafii. Najsłynniejszym dziełem jest niewielkich rozmiarów jadeitowa kapusta. W Tajpej warto zobaczyć też mauzoleum powstałe pod śmierci prezydenta Chang Kai-sheka. Otoczona parkiem i placem budowla wraz z halą koncertową oraz teatrem, ma upamiętniać rządy uwielbianego niegdyś władcy.

Longshan Temple – najstarsza buddyjska świątynia Tajwanu

tajwan czyli formoza

Koniecznie należy odwiedzić Longshan Temple  – najstarszą buddyjską świątynię na wyspie. W Lonsghan zwykle jest bardzo dużo ludzi, którzy modlą się, zapalają świeczki i składają ofiarę w intencji ważnych spraw. Świątynia powstała w 1738 roku czyli zaledwie kilka lat po powstaniu Tajpej. Najwięcej osób można tu spotkać pierwszego i piętnastego dnia każdego miesiąca księżycowego.

tajwan czyli formoza

Jednym ze sposobów na zapewnienie sobie pomyślności finansowanej jest datek w tej intencji, modlitwa i rozłożenie portfela nad dymem z kadzidła.

Night Market

tajwan czyli formoza

Zwiedzając stolicę warto wybrać się na jeden z nocnych targów,  na przykład Hwasi lub największy, najpopularniejszy i otwarty najdłużej Shilin Tourist Night Market. To znajdujące się pośród wąskich uliczek skupiska sklepików, handlarzy i restauracyjek, tętniące życiem do późnych godzin nocnych. To również raj dla nocnych głodomorów i ciekawych nowych smaków turystów.

Old Shengkeng Street  – królestwo smaków

tajwan czyli formoza

Shengkeng to dawniej małe miasteczko leżące  na południe od Tajpej. Obecnie zostało wchłonięte i część ta nazywana jest nowym Tajpej. Shengkeng Old Street to wręcz kultowe miejsce spotkań mieszkańców Tajpej. W latach 80-ych XX wieku mieszkańcy protestowali broniąc tego miejsca przed wyburzeniem. Całkiem niedawno ulica została odtworzona i stanowi wizytówkę wizerunkową i kulinarną miasta. Tutaj można znaleźć sklepy z typowo lokalnymi owocami i warzywami, oczywiste w Azji sklepy z kiszonkami i masę ciekawostek jak słodkości, których również warto spróbować.

tajwan czyli formoza

Mieszkańcy nie tylko Tajpej ale i Tajwanu uwielbiają Shenkeng Old Street za wyśmienitą kuchnię tofu i przekąski oraz lody. Serwuje się tu różne odmiany tofu. To m.in.  zwykłe tofu, śmierdzące tofu, tofu z deserów, smażone śmierdzące tofu, śmierdzące tofu BBQ, tofu, ciasto tofu, słodki napój tofu, suszone tofu i lody tofu.

tajwan czyli formoza

W kwestii śmierdzącego tofu to śmiało można powiedzieć, że to narodowa obsesja na Tajwanie. Wykonane jest ze świeżego tofu, moczonego w solance z mleka, mięsa czy warzyw a receptury są głęboko skrywaną tajemnicą. W to miejsce warto wybrać się po południu lub wieczorem gdy ulica zaczyna żyć. Jednak wtedy można spodziewać się sporych tłumów. Polecamy też nasz tekst Smaki Tajpej – obsesja Tajwańczyków – stinky tofu.

Park Narodowy Yangminshan

tajwan czyli formoza

Yangmingshan położony jest zaledwie 20 kilometrów od stolicy i stanowi naturalne miejsce wypoczynku mieszkańców Tajpej. To tropikalny las wokół Góry Siedmiu Gwiazd czyli nieczynnego wulkanu na wysokości około 1100 m n.p.m, Znajdują się tu liczne źródła siarczanowe, rzeki i jeziora. W parku przygotowane doskonałe trasy, kilometry dróg, tak by do wielu miejsc można było dojechać nawet busem. A na szczytach górskich można trafić na plantacje herbaty oraz plantacje kalii kwitnących na przełomie lutego i marca.

 Wąwóz Taroko

Uznawany jest za najpiękniejsze miejsce Tajwanu. Położony jest na wschodnim wybrzeżu wyspy. To ogromny park narodowy, którego centralną część stanowi wąwóz Taroko a płynąca w dole rzeka wycinająca w skałach przedziwne formy budzi zachwyt.

tajwan czyli formoza

Pośród tych skał można znaleźć zawieszone wręcz na skałach świątynie . Z uwagi na występujący tu w dużych ilościach marmur – wąwóz nazywany jest też Marmurowym.

tajwan czyli formoza

Wstęp do Parku Taroko jest bezpłatny. Warto na jego dokładne poznanie zaplanować co najmniej dwa dni.

Alishan – królestwo herbat oolong

tajwan czyli formoza

Tajwańskie herbaty nazywane Oolong lub Ulung uważane są za jedne z najlepszych na świecie. Pewnie za sprawą wyjątkowego miejsca ich uprawy. Wiele najlepszych upraw znajduje się bowiem w centralnej części wyspy w okolicach górskiej miejscowości Alishan. To również popularny ośrodek turystyczny. Leży na wysokości około 2200 m n.p.m. i jest słynny również z powodu malowniczych wschodów i zachodów słońca. Pasjonaci fotografii zakochają też w obserwacjach „morza chmur” zalegających nisko w dolinach z czystym niebem ponad nimi.

tajwan czyli formoza

W Alishan trafimy również na japońskie ogrody wiśni i śliw, niezwykle stare cyprysy a także chińskie świątynie.

tajwan czyli formoza

Tu znajduje się też zabytkowa kolejka wąskotorowa Forest Railway, jedna z niewielu na świecie obok szwajcarskich, wjeżdżająca tak wysoko.

tajwan czyli formoza

Park Narodowy Kenting

tajwan czyli formoza

To najstarszy Park Narodowy na Tajwanie. W sezonie jest oblegany na nasze nadbałtyckie plaże. Ale nie ma się co dziwić bo to miejsce szczególnie ulubione przez miłośników surfingu i nurkowania z uwagi na ładne formacje raf koralowych występujące na południu wyspy. To również idealne miejsce do plażowania – taki kurort więc zrozumiałe, że latem bywają tu tłumy. Jeśli jednak nie chcemy smażyć się na plaży, to warto wybrać się na obserwację niezwykłych klifów.

tajwan czyli formoza

Jeśli spodobał Ci Tajwan i chcesz się tam wybrać to polecamy rezerwację hoteli poprzez nasz link do Booking.com. Ciebie to nic nie kosztuje a my otrzymamy prowizję na kolejne podróże i przygotowanie nowych, przydatnych informacji.

Hej, dołącz do nas 😎

Jeśli czujesz, że to również Twoje miejsce zapisz się na newsletter. Raz w tygodniu maile, nowe teksty, filmy, przepisy kuchenne i podwodne ciekawostki. Zero spamu! Zobacz naszą Politykę Prywatności, dowiedz się więcej.

Szalone Walizki
Szalone Walizki
Szalony Walizki - blog podróżniczy Doroty i Jarka. O podróżowaniu po 50tce z perspektywy czterech żywiołów: wody, ziemi, powietrza i... podniebienia. Zostań z nami i znajdź swoją inspirację.
0 0 zagłosowane
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Anna
Anna
4 lat temu

Witam,

w jakiej porze/ miesiącu byliście na Tajwanie? Zastanawiamy się nad przełomem marzec/kwiecień, z nastawieniem na wędrówki górskie, ale mam wątpliwości czy to dobra pora – jeśli chodzi o deszcz, zachmurzenie, mgły. Skąd jest drugie zdjęcie ? (z mnichami(?) na zielonych pagórach).

pozdrawiam
Ania

Anna
Anna
4 lat temu
Odpowiedzieć do  Szalone Walizki

Dziękuję. A mam jeszcze pytanie o zdjęcie – gdzie, w którym rejonie, było zrobione?

3
0
Uwielbiamy Twoje opinie. Prosimy zostaw komentarz lub gwiazdki oceniające artykułx